aA
Po sukeltos politinės sumaišties, pralaimėtų trejų rinkimų, rinkėjų apgaudinėjimo pasitelkiant žymius žmones, skandalų, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga atsidūrė politologų, žiniasklaidos kritikos centre.
Jurgis Razma
© DELFI / Karolina Pansevič

Ypatingos kritikos susilaukia Ramūnas Karbauskis – piktas, besiblaškantis, nuolat keičiantis savo nuomonę. Valstybę valdyti taip, kaip savo koncerną, pasirodo, neišeina. Nei piliečiai, nei politikai nenori, kad R. Karbauskis juos laikytų paklusniais kumečiais.

Į apgailėtiną padėtį save pastatė ir kitas valstiečių-žaliųjų lyderis premjeras Saulius Skvernelis. Skambių pareiškimų autorius štai vėl išrėžė, kad jei jis formuos Vyriausybę, „ji keisis iš esmės“.

Patyrus triuškinamą pralaimėjimą, sunku grįžti į realybę. Premjeras, deja, kaip boksininkas susilaukęs nokdauno – vis dar negali susiorientuoti naujoje politinėje situacijoje.

Valstiečių ir žaliųjų lyderis R. Karbauskis paskelbė, kad Seime prasideda derybos dėl naujos koalicijos. Jei jos bus sėkmingos, socialdarbiečiai, tvarkiečiai, Lenkų rinkimų akcija ir valstiečiai-žalieji susitars, Vyriausybės sudėtis ir be S. Skvernelio pasikeis „iš esmės“. Nes koalicijos partneriai, jei tik sudarys koaliciją, pareikalaus postų ministrų kabinete.

Vadinasi, S. Skverneliui teks dirbti su tais ministrais, kuriuos deleguos koalicijos partneriai. Ir kurių kandidatūroms pritars išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda.

Net jei S. Skvernelis galėtų laisva valia formuoti naują ministrų kabinetą, kyla rimtų abejonių, kaip jam tai pavyktų.

Pirma, reikia prisiminti, kad atleidus švietimo, kultūros, aplinkos ministrus, naujųjų paieška užtruko kelis mėnesius. Beje, tuo metu pretendentai į ministrus dar galėjo tikėtis, kad S. Skvernelis laimės prezidento rinkimus, o valstiečių ir žaliųjų sąjunga sustiprins savo pozicijas.

Dabar padėtis kitokia: koks rimtai apie savo karjerą bei ateitį galvojantis žmogus imsis atsakingų ministro pareigų, jei po metų Seimo rinkimai? Nesunku nuspėti, kad naująjį ministrų kabinetą sudarys būsimos koalicijos (jei derybos bus sėkmingos) Seimo nariai. Jiems juk nesvarbu: kodėl iki rinkimų dar nepabuvus ministru, greta Seimo nario pareigų?

Ar iš tokios Vyriausybės būtų galima tikėtis rimtų sprendimų? Ne, nes ji gyvens laikinumo, neapibrėžtumo ir rinkimų laukimo nuotaikomis. Tas, beje, pastebima ir dabartinėje vykdomojoje valdžioje.

Jei S. Skvernelis grįžtų į realybę, pasidomėtų, kas vyksta Vyriausybėje ir ministerijose, pamatytų, jog darbai ir sprendimai stoja. Politinius postus užimantys pareigūnai jau dairosi, kur ir kaip susirasti naują, politinės konjunktūros ne taip paveikiamą darbo vietą.

Antra, S. Skverneliui derėtų būti savikritiškesniam ir užduoti sau paprastą klausimą: ar bus norinčių dirbti su juo kaip lyderiu, „pirmuoju ministru“?

Prisiminkime trijų ministrų atleidimo aplinkybes. Kultūros ir aplinkos ministrai buvo atleisti net jų iš anksto neįspėjus. S. Skvernelis nesiteikė su buvusiais kolegomis pasikalbėti, paaiškinti sprendimą. Iki paskutinės dienos premjeras ragino švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę nesitraukti, įtikinėjo, kad jis ir valstiečių-žaliųjų partija ja pasitiki ir remia, bet po to sekė staigus atleidimas.

Kai S. Skvernelis viešai pažemino buvusią Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę per garsiąją pabėgusio nusikaltėlio gaudymo operaciją, daliai visuomenės tai gal patiko. Premjeras panašiu būdu pažeminti mėgino ir Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tačiau kai toks valstybės vadovų – politikų, pareigūnų, kolegų, bendradarbių – menkinimas kartojasi, tai jau daug ką pasako apie paties premjero asmenybę.

Ministras pirmininkas yra „primus inter pares“ – vadovas sau lygių. S. Skvernelis, po ilgo darbo policijoje, matyt, turi susiformavusį kitokį viršininko-pavaldinio suvokimą. Nesvetimas jam ir savimylos jausmas.

Deja, visi šie bruožai per kelis metus tapo daugiau nei akivaizdūs. Skambiais pareiškimais to nebepridengsi. S. Skverneliui derėtų grįžti į realybę: jei jis ir liks premjero poste, tai tikrai ne dėl savo asmeninių, lyderio, įžvalgaus politiko savybių.

Premjero (beje, labai silpną) postą jam gali suteikti nauja valdančioji dauguma. Žinoma, jei tam dar pritars naujasis prezidentas, kuris, manau, tikisi ne vegetavimo, o naudingų sprendimų valstybės, piliečių labui ir, kuris puikiai supranta, kad turi kažkiek pateisinti su jo išrinkimu susiformavusius nemažus piliečių lūkesčius, parodyti, kad judama link tos garsiai skelbtos „Gerovės valstybės“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
4.2333

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (95)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: 600 eurų vertas darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (32)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (1)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Naujų technologijų era: piršto atspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (63)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų atspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (315)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (594)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (55)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (145)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Johnsonas įpareigotas atidėti „Brexit“: tikisi, kad ši idėja nesužavės ES (23)

Borisas Johnsonas teigė nesijaučiąs sužlugdytas, nors Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (33)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...