aA
Situacija pasienyje nuolat aptariama Europos Parlamente, iš jo Lietuva sulaukia didelio palaikymo. Susiklosčiusi padėtis kelia ir politinę, ir humanitarinę krizę, nes Baltarusijos apgauti migrantai priversti kentėti ir pasienyje gyventi atšiauriomis sąlygomis. Ir Europos Sąjungos valstybės, ir ES institucijos vieningai remia Lenkijos ir Lietuvos sienų apsaugą. Žvelgiant iš Europos Parlamento į susiklosčiusią situaciją pasienyje, matyti du svarbūs aspektai. Pirmiausia, svarbu sustabdyti A. Lukašenkos pastangas stumti turistus, paverstus migrantais, per ES sienas. Ir antra – padėti tiems žmonėms, kurie jau atsidūrė Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.
Juozas Olekas
Juozas Olekas
© Asmeninio albumo nuotr.

ES institucijos ėmėsi bendrauti su tomis šalimis, iš kurių atkeliauja migrantai, ir tai jau davė vaisius. Kai kurios valstybės ėmėsi nebeišleisti savo žmonių į Baltarusiją. Didelis spaudimas iš ES pusės daromas skrydžių bendrovėms, kurios transportavo migrantus į Minską. Pavyzdžiui, Turkijos oro linijos atsiliepė į šį kvietimą ir pakoregavo savo planus. Irakas jau siunčia savo lėktuvus parsiskraidinti savo apgautus piliečius iš pasienio.

ES Taryboje buvo sutarta, kad sustiprinamos sankcijos Baltarusijos režimui, atskiriems asmenims ir įmonėms. Taigi, Europos Sąjunga aktyviai padeda spręsti mums migrantų krizę.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambučiai A. Lukašenkai rodo, kad net tokiomis įtemptomis sąlygomis galima imtis veiksmų įtampai mažinti ir pagelbėti kenčiantiems žmonėms.

Tiesa, ši situacija atskleidė, kad Lietuvos užsienio politikoje yra spragų. Latvijos ir Estijos vadovybė ir užsienio reikalų ministrai buvo informuoti apie A. Merkel skambučius, o Lietuvos užsienio reikalų ministras nežino, kas vyksta. Man keistokai atrodo ministro skundas, kad jam niekas nepranešė apie A. Merkel skambučius. Ši situacija rodo, kad ministras neturi pakankamai gerų kontaktų ir svorio diplomatiniame pasaulyje, todėl kartais lieka užmirštas.

Tačiau nepaisant Lietuvos vidinių problemų, šviesa tunelio gale jau matosi. Europos Sąjunga skiria vis didesnę finansinę pagalbą mūsų sienai sustiprinti. Be to, yra atsiųsti ES ekspertai sienos apsaugai pagerinti. Vienintelė sritis, kur ES neremia, yra sienos statyba. Tačiau mūsų pasieniečiai, padedami Šaulių sąjungos ir Lietuvos karių, sugeba sustabdyti migrantų srautus net ir nesant pastatytoms užtvaroms.

Manau, kad ES sieną galime apsaugoti pasitelkdami įvairias technologijas, suburdami pakankamas pasieniečių pajėgas, kurios ministro pirmininko S. Skvernelio buvo apmažintos. Sienos apsaugai praėjusioji Vyriausybė skyrė nepakankamą dėmesį ir tai nepasitarnavo tam, kad siena būtų geriau saugoma. Tiesa, Lietuvos kariuomenė turi savo paramos planą ir jis yra vykdomas – kariai ateina padėti pasieniečiams. Tad bendromis pastangomis rytinė ES siena šiandien nuo nelegalių migrantų yra apsaugota, o humanitariniais tikslais žmonės yra priimami.

Esu tikras, kad situacija dėl migrantų bus suvaldyta ir mes neturėsim tokių vaizdų, kokie buvo Europos pietuose, kai migrantai atplaukdavo į pietinės Europos šalis. Ten buvo kur kas didesni sienos pažeidėjų srautai.

Mes turime, iš ko pasimokyti, Europos Sąjunga jau turi sukaupusi patirties valdant migrantų krizes. Būtent todėl mes gauname savalaikę ES pagalbą, padedančią tvarkytis su migrantų srautais. Padedant ES diplomatijai, į Baltarusiją patenkančių migrantų, taigi ir Lietuvos bei Lenkijos sieną pasiekiančių žmonių, skaičius mažėja, o kai kurie jų jau net grįžta atgal.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
2.1765

Top naujienos

D+Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė

Dulkys apie interpeliaciją: pirmas žmogus, kuriam nunešiau savo planą, buvo šalies prezidentas siūlo galvoti apie kitokias gydymo paslaugų kainas

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neskuba atsakyti į Seimo opozicijos pasirašytą...

D+Aistė Žebrauskienė

3 investavimo pamokos pagal Mauricą: kokių kvailysčių nedaryti ir kaip gauti didžiausią grąžą

„Jeigu mes tiek taupytume ir taip investuotume kaip Švedija, tai galėtume pasikelti savo...

Plati šypsena po svajonių debiuto: galima sakyti, kad mano karjera – pike

Osvaldas Olisevičius po pergalingų rungtynių su Bulgarija pirmiausia pasveikino Kazį Maksvytį...

Savaitgalį – žiemiškai orai: kai kur smarkiai snigs (1)

Į šalį atslinkęs pietinis ciklonas atneš orų permainas ir žiemišką nuotaiką.

SAM primena: nuo šiandien keičiasi taisyklės atvykstantiems iš šio regiono

Pietų Afrikos regione plintant naujai potencialiai pavojingai koronaviruso atmainai, atvykstantiems...

Jasikevičius po lengvos pergalės gyrė ne tik Jokubaitį, bet ir Zdovcą (10)

„Barcelonai“ su Kauno „Žalgiriu“ nesužaidus nė keturių minučių Šarūnas Jasikevičius...

Šaro „Barca“ parodė klasę – „Žalgiriui“ leido kvėpuoti tik pusę kėlinio (246)

Penktadienio vakarą „Palau Blaugrana“ arenoje vykusiose Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse turnyro...

Mokslininkai skubiai imasi naujojo COVID-19 varianto: tokios perdavimo spartos nebuvo nuo pat pandemijos pradžios baiminamasi, kad omikron „atims karūną“ iš delta atmainos (202)

Pietų Afrikos mokslininkai stengiasi žaibiškai išsiaiškinti, kaip greitai gali plisti naujojo...

Savo balso nebepažinęs Maksvytis braukė prakaitą: net nepavyko išeiti į Klaipėdą pasivaikščioti (10)

25:0 – tokiu spurtu po padrikos rungtynių pradžios raumenis pramankštinusi Lietuvos rinktinė...