aA
Žiniasklaidoje man nepelnytai buvo priskirta „šeškučių“ pravardės autorystė. Pirmiausia ją išgirdome iš visiems Lietuvoje gerai žinomo Andriaus Tapino. Pacituosiu: „Bradauskas mus „šeškučiais“ vadina – kažkada pasiguodė vienas iš jaunųjų (socialdemokratų)“ (iš straipsnio „Jaunųjų šeškučių tylėjimas ir šlubčiojantis premjeras Stebuklų šalyje“, 2016 04 05, viename populiariausių portalų). Kaip ten bebūtų, ši pravardė prigijo ir imta taikyti ne tik jauniesiems socialdemokratams, bet apskritai nenusisekusiems politikos naujokams apibūdinti.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau kai kam iš jų ir pasisekė. Klasikinei, seniausiai, tradicinei Lietuvos socialdemokratų partijai susilpnėjus po nesėkmingų Seimo rinkimų ir pralaimėjusiai vadovybei delsiant atsistatydinti, susiklostė puikios sąlygos „šeškučių“ perversmui. Pirmą kartą surengus tiesioginius partijos pirmininko rinkimus buvo pripažinta Gintauto Palucko pergalė. Tiesa, niekas nepasidomėjo nei kas balsavo, nei kas skaičiavo, nei iš kur tie papildomi balsai antrajame ture nukrito. Viską užgožė trys sukurti mitai, kurie buvo viešojoje erdvėje paskleisti nieko neanalizuojant ir tikint pateiktomis klišėmis.

Pirma, socialdemokratai atsijaunina. Nesvarbu, kad LSDP narių amžiaus vidurkis aiškiai lenkia LSDDP steigėjų, nors pagrindinės pirmininko pavaduotojos – V. Blinkevičiūtė ir R. Budbergytė – artėja prie šešiasdešimties, o A. Raslanas jau peržengė šešiasdešimtmetį, vis tiek skelbiama, kad tai jaunimas. Antra, socialdemokratai atsinaujina. Paskelbto Manifesto pagrindinės nuostatos toli gražu nėra moderni socialdemokratija, tai vis dar Vakaruose rusenantis ir Lietuvoje jokių šansų neturintis neomarksizmas. Trečia, socialdemokratai kairėja. Iš tiesų toks įspūdis gali susidaryti skaitant Manifestą, bet veiksmai rodo ką kitą. Bendras darbas su konservatoriais ir mėginimas sugriauti kairiojo centro valdančiąją koaliciją byloja priešingai.

Po „perversmo“ partijoje prasidėjo politiniu kamufliažu maskuojamas įsitvirtinimas. Svarstymas partijos skyriuose, kaip tobulinti bendradarbiavimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, buvo paverstas reikalavimu sugriauti valdančiąją koaliciją. Įtakingi partijos bičiuliai, nepapuolę į vadovo artimąjį ratą, buvo apkaltinti partijos statuto pažeidimais ir pažangos stabdymu. Tiesos dėlei, reikėtų pažymėti, kad būtent socialdemokratų vadovybė ir vadinamoji etikos ir procedūrų komisija toje situacijoje nesilaikė LSDP statuto nuostatų. Įdomu, ką nuspręs kitas LSDP suvažiavimas, kuris privalės apsvarstyti mūsų oficialų kreipimąsi dėl teisių pažeidimo. Dabar gi buvome išvaryti iš partijos, kurią kūrėme, ir apšaukti „atskilėliais“ bei „skaldytojais“.

Nauji kaltinimai pasipylė po LSDDP steigiamojo suvažiavimo. Senųjų socialdemokratų lyderio mantra apie vieningą nebyrančią partiją, pranašavimai apie fiasko kuriant naują partiją, o pabaigoje – apie būsimą esamos ir nebūsimos partijos susijungimą, bičiulių nesužavėjo. Tačiau įvyko tai, kas turėjo įvykti laisvoje demokratinėje valstybėje. Sėkmingas LSDDP steigiamasis suvažiavimas, matyt, senosios partijos vadovybei sukėlė šoką. Nesulaukėme rišlios, apgalvotos reakcijos, pasipylė vaikiški bandymai mus diskredituoti.

Pirma, išsigalvojama, kad naujojoje socialdemokratų partijoje – mažai išeivių iš LSDP. Iš tikrųjų, iš tų trijų tūkstančių bičiulių jau palikusių partiją G. Palucko valdymo laikais (pagal oficialią statistiką: 2016 10 01 buvo 21201 LSDP narys, o 2018 03 01 – tik 18532), ne visi atėjo į mūsų partiją. Turbūt iki šiol nemažai bičiulių dar nenusivylė, nepraregėjo ar neapsisprendė, bet mes laukiame visų. Ir laikas dirba mūsų naudai. Skirtingai nuo buvusios socialdemokratų partijos naujojoje mes nerūšiuojame ir neskirstysime žmonių pagal tai, kuo jie buvo. Čia užteks vietos visiems: ir buvusiems socialdemokratams, ir darbiečiams, ir tvarkiečiams, ir jokiose partijose nebuvusiam jaunimui. Mes pakvietėme visus, kuriems yra svarbios socialdemokratinės idėjos ir kurie yra pasirengę kurti skandinaviškojo modelio gerovės visiems valstybę.

Antra, LSDP šulai galvoja, kad tik jie gali būti socialdemokratais. Kitaip sakant, būtent jie yra vieninteliai „tikrieji socialdemokratai“, jie turi socialdemokratijos „monopolį. Žinoma, tai neturi nieko bendro su demokratinėmis tradicijomis ir su mūsų laisvėmis. Mes gyvename laisvoje valstybėje ir niekas neturi teisės „kontroliuoti“ mūsų mąstymą, riboti mūsų teisę propaguoti socialdemokratines idėjas ir steigti savo socialdemokratinę partiją. Man tai primena senųjų socialdemokratų lyderių pastangas sustabdyti LDDP išėjimą į tarptautinius vandenis. Taigi šiandien noriu pranešti gerą žinią – socialdemokratijos monopolis žlugo, o laisva konkurencija tik paskatins pažangą. Nieko blogo nelinkime ir buvusiai monopolinei socialdemokratų partijai. Tiesiog perauklėkite savo jaunuosius lyderius demokratijos dvasia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui papildyta  (123)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (36)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

Pasaulio čempionas SuperDanas iškovojo dar vieną medalį – šįkart sidabro (4)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys 200 m...

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (227)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (142)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Puteikis apie dalyvavimą prezidento ir sostinės mero rinkimuose: noriu sukrėsti Lietuvą (1)

Prezidento ir Vilniaus mero rinkimuose dalyvauti apsisprendęs Seimo narys Naglis Puteikis sako,...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (15)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori (1)

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (27)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (213)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...