Žiniasklaidoje man nepelnytai buvo priskirta „šeškučių“ pravardės autorystė. Pirmiausia ją išgirdome iš visiems Lietuvoje gerai žinomo Andriaus Tapino. Pacituosiu: „Bradauskas mus „šeškučiais“ vadina – kažkada pasiguodė vienas iš jaunųjų (socialdemokratų)“ (iš straipsnio „Jaunųjų šeškučių tylėjimas ir šlubčiojantis premjeras Stebuklų šalyje“, 2016 04 05, viename populiariausių portalų). Kaip ten bebūtų, ši pravardė prigijo ir imta taikyti ne tik jauniesiems socialdemokratams, bet apskritai nenusisekusiems politikos naujokams apibūdinti.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau kai kam iš jų ir pasisekė. Klasikinei, seniausiai, tradicinei Lietuvos socialdemokratų partijai susilpnėjus po nesėkmingų Seimo rinkimų ir pralaimėjusiai vadovybei delsiant atsistatydinti, susiklostė puikios sąlygos „šeškučių“ perversmui. Pirmą kartą surengus tiesioginius partijos pirmininko rinkimus buvo pripažinta Gintauto Palucko pergalė. Tiesa, niekas nepasidomėjo nei kas balsavo, nei kas skaičiavo, nei iš kur tie papildomi balsai antrajame ture nukrito. Viską užgožė trys sukurti mitai, kurie buvo viešojoje erdvėje paskleisti nieko neanalizuojant ir tikint pateiktomis klišėmis.

Pirma, socialdemokratai atsijaunina. Nesvarbu, kad LSDP narių amžiaus vidurkis aiškiai lenkia LSDDP steigėjų, nors pagrindinės pirmininko pavaduotojos – V. Blinkevičiūtė ir R. Budbergytė – artėja prie šešiasdešimties, o A. Raslanas jau peržengė šešiasdešimtmetį, vis tiek skelbiama, kad tai jaunimas. Antra, socialdemokratai atsinaujina. Paskelbto Manifesto pagrindinės nuostatos toli gražu nėra moderni socialdemokratija, tai vis dar Vakaruose rusenantis ir Lietuvoje jokių šansų neturintis neomarksizmas. Trečia, socialdemokratai kairėja. Iš tiesų toks įspūdis gali susidaryti skaitant Manifestą, bet veiksmai rodo ką kitą. Bendras darbas su konservatoriais ir mėginimas sugriauti kairiojo centro valdančiąją koaliciją byloja priešingai.

Po „perversmo“ partijoje prasidėjo politiniu kamufliažu maskuojamas įsitvirtinimas. Svarstymas partijos skyriuose, kaip tobulinti bendradarbiavimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, buvo paverstas reikalavimu sugriauti valdančiąją koaliciją. Įtakingi partijos bičiuliai, nepapuolę į vadovo artimąjį ratą, buvo apkaltinti partijos statuto pažeidimais ir pažangos stabdymu. Tiesos dėlei, reikėtų pažymėti, kad būtent socialdemokratų vadovybė ir vadinamoji etikos ir procedūrų komisija toje situacijoje nesilaikė LSDP statuto nuostatų. Įdomu, ką nuspręs kitas LSDP suvažiavimas, kuris privalės apsvarstyti mūsų oficialų kreipimąsi dėl teisių pažeidimo. Dabar gi buvome išvaryti iš partijos, kurią kūrėme, ir apšaukti „atskilėliais“ bei „skaldytojais“.

Nauji kaltinimai pasipylė po LSDDP steigiamojo suvažiavimo. Senųjų socialdemokratų lyderio mantra apie vieningą nebyrančią partiją, pranašavimai apie fiasko kuriant naują partiją, o pabaigoje – apie būsimą esamos ir nebūsimos partijos susijungimą, bičiulių nesužavėjo. Tačiau įvyko tai, kas turėjo įvykti laisvoje demokratinėje valstybėje. Sėkmingas LSDDP steigiamasis suvažiavimas, matyt, senosios partijos vadovybei sukėlė šoką. Nesulaukėme rišlios, apgalvotos reakcijos, pasipylė vaikiški bandymai mus diskredituoti.

Pirma, išsigalvojama, kad naujojoje socialdemokratų partijoje – mažai išeivių iš LSDP. Iš tikrųjų, iš tų trijų tūkstančių bičiulių jau palikusių partiją G. Palucko valdymo laikais (pagal oficialią statistiką: 2016 10 01 buvo 21201 LSDP narys, o 2018 03 01 – tik 18532), ne visi atėjo į mūsų partiją. Turbūt iki šiol nemažai bičiulių dar nenusivylė, nepraregėjo ar neapsisprendė, bet mes laukiame visų. Ir laikas dirba mūsų naudai. Skirtingai nuo buvusios socialdemokratų partijos naujojoje mes nerūšiuojame ir neskirstysime žmonių pagal tai, kuo jie buvo. Čia užteks vietos visiems: ir buvusiems socialdemokratams, ir darbiečiams, ir tvarkiečiams, ir jokiose partijose nebuvusiam jaunimui. Mes pakvietėme visus, kuriems yra svarbios socialdemokratinės idėjos ir kurie yra pasirengę kurti skandinaviškojo modelio gerovės visiems valstybę.

Antra, LSDP šulai galvoja, kad tik jie gali būti socialdemokratais. Kitaip sakant, būtent jie yra vieninteliai „tikrieji socialdemokratai“, jie turi socialdemokratijos „monopolį. Žinoma, tai neturi nieko bendro su demokratinėmis tradicijomis ir su mūsų laisvėmis. Mes gyvename laisvoje valstybėje ir niekas neturi teisės „kontroliuoti“ mūsų mąstymą, riboti mūsų teisę propaguoti socialdemokratines idėjas ir steigti savo socialdemokratinę partiją. Man tai primena senųjų socialdemokratų lyderių pastangas sustabdyti LDDP išėjimą į tarptautinius vandenis. Taigi šiandien noriu pranešti gerą žinią – socialdemokratijos monopolis žlugo, o laisva konkurencija tik paskatins pažangą. Nieko blogo nelinkime ir buvusiai monopolinei socialdemokratų partijai. Tiesiog perauklėkite savo jaunuosius lyderius demokratijos dvasia.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aprūpino darbu, automobiliu ir butu kurorte: išskirtinės sąlygos kelia dar didesnių įtarimų (11)

Vyriausybei vis garsiau kabant apie valstybinių įmonių veiklos optimizavimą, aiškėja, kad kai...

Lietuvoje mįslingai daugėja pinigų iš Rusijos (81)

Daugiausia mūsų tautiečių yra turtingose Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje. Ilgai pinigų...

Jasikevičius prakalbo apie serijos pabaigą, bet komandai turi sąlygą (57)

Kas prieš šešis mėnesius būtų pasakęs, kad Kauno „Žalgiris“ brausis į Eurolygos finalo...

Analitikė apie Kubą: prezidentas – naujas, bet Castro era tęsiasi (7)

„The Heritage Foundation“ Užsienio politikos tyrimų centro vyresnioji politikos analitikė Ana...

Šlykšti kiaulystė: „Žalgirio“ krepšininką su pergale „pasveikino“ vagys (67)

Džiaugsmas įveikus Pirėjo „Olympiakos“ (Graikija) klubą ir priartėjus prie Eurolygos finalo...

Vietoje kino studijos iškils prestižiniai apartamentai (5)

Daugiau kaip pusšimtį metų Vilniuje , Žvėryne veikusios Lietuvos kino studijos pastatai šių...

Priklausomybė nuo sekso skelbiama pasiekusi epidemijos lygį: politikai mano, kad atėjo laikas tai sutvarkyti atlikite testą (607)

Kasdien galvojate apie seksą ir galbūt kone nuolat? O pačiu seksu užsiimti nepraleidžiate...

Skyrybų dramą išgyvenančiai Monikai Šedžiuvienei sukako 26-eri: materealūs dalykai negali atnešti laimės (32)

Trečiadienį 26-ąjį gimtadienį sutinkanti atlikėja Monika Šedžiuvienė sako, jog nieko...

Pasakiškas vakaras Kaune ir „Žalgiris“ – per žingsnį nuo Eurolygos finalo ketverto (586)

Žalia sirgalių jūra dar nesibaigus rungtynėms traukė pergalės skanduotes: į namus po antrųjų...

„Olympiakos“ strategas skaičiavo aukas: žaidėjams teko leisti vaistų nuo skausmo (8)

Belgradas pavojingai tolsta nuo Pirėjo „Olympiakos“ komandos: Eurolygos ketvirtfinalio serijoje...