Žiniasklaidoje man nepelnytai buvo priskirta „šeškučių“ pravardės autorystė. Pirmiausia ją išgirdome iš visiems Lietuvoje gerai žinomo Andriaus Tapino. Pacituosiu: „Bradauskas mus „šeškučiais“ vadina – kažkada pasiguodė vienas iš jaunųjų (socialdemokratų)“ (iš straipsnio „Jaunųjų šeškučių tylėjimas ir šlubčiojantis premjeras Stebuklų šalyje“, 2016 04 05, viename populiariausių portalų). Kaip ten bebūtų, ši pravardė prigijo ir imta taikyti ne tik jauniesiems socialdemokratams, bet apskritai nenusisekusiems politikos naujokams apibūdinti.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tačiau kai kam iš jų ir pasisekė. Klasikinei, seniausiai, tradicinei Lietuvos socialdemokratų partijai susilpnėjus po nesėkmingų Seimo rinkimų ir pralaimėjusiai vadovybei delsiant atsistatydinti, susiklostė puikios sąlygos „šeškučių“ perversmui. Pirmą kartą surengus tiesioginius partijos pirmininko rinkimus buvo pripažinta Gintauto Palucko pergalė. Tiesa, niekas nepasidomėjo nei kas balsavo, nei kas skaičiavo, nei iš kur tie papildomi balsai antrajame ture nukrito. Viską užgožė trys sukurti mitai, kurie buvo viešojoje erdvėje paskleisti nieko neanalizuojant ir tikint pateiktomis klišėmis.

Pirma, socialdemokratai atsijaunina. Nesvarbu, kad LSDP narių amžiaus vidurkis aiškiai lenkia LSDDP steigėjų, nors pagrindinės pirmininko pavaduotojos – V. Blinkevičiūtė ir R. Budbergytė – artėja prie šešiasdešimties, o A. Raslanas jau peržengė šešiasdešimtmetį, vis tiek skelbiama, kad tai jaunimas. Antra, socialdemokratai atsinaujina. Paskelbto Manifesto pagrindinės nuostatos toli gražu nėra moderni socialdemokratija, tai vis dar Vakaruose rusenantis ir Lietuvoje jokių šansų neturintis neomarksizmas. Trečia, socialdemokratai kairėja. Iš tiesų toks įspūdis gali susidaryti skaitant Manifestą, bet veiksmai rodo ką kitą. Bendras darbas su konservatoriais ir mėginimas sugriauti kairiojo centro valdančiąją koaliciją byloja priešingai.

Po „perversmo“ partijoje prasidėjo politiniu kamufliažu maskuojamas įsitvirtinimas. Svarstymas partijos skyriuose, kaip tobulinti bendradarbiavimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, buvo paverstas reikalavimu sugriauti valdančiąją koaliciją. Įtakingi partijos bičiuliai, nepapuolę į vadovo artimąjį ratą, buvo apkaltinti partijos statuto pažeidimais ir pažangos stabdymu. Tiesos dėlei, reikėtų pažymėti, kad būtent socialdemokratų vadovybė ir vadinamoji etikos ir procedūrų komisija toje situacijoje nesilaikė LSDP statuto nuostatų. Įdomu, ką nuspręs kitas LSDP suvažiavimas, kuris privalės apsvarstyti mūsų oficialų kreipimąsi dėl teisių pažeidimo. Dabar gi buvome išvaryti iš partijos, kurią kūrėme, ir apšaukti „atskilėliais“ bei „skaldytojais“.

Nauji kaltinimai pasipylė po LSDDP steigiamojo suvažiavimo. Senųjų socialdemokratų lyderio mantra apie vieningą nebyrančią partiją, pranašavimai apie fiasko kuriant naują partiją, o pabaigoje – apie būsimą esamos ir nebūsimos partijos susijungimą, bičiulių nesužavėjo. Tačiau įvyko tai, kas turėjo įvykti laisvoje demokratinėje valstybėje. Sėkmingas LSDDP steigiamasis suvažiavimas, matyt, senosios partijos vadovybei sukėlė šoką. Nesulaukėme rišlios, apgalvotos reakcijos, pasipylė vaikiški bandymai mus diskredituoti.

Pirma, išsigalvojama, kad naujojoje socialdemokratų partijoje – mažai išeivių iš LSDP. Iš tikrųjų, iš tų trijų tūkstančių bičiulių jau palikusių partiją G. Palucko valdymo laikais (pagal oficialią statistiką: 2016 10 01 buvo 21201 LSDP narys, o 2018 03 01 – tik 18532), ne visi atėjo į mūsų partiją. Turbūt iki šiol nemažai bičiulių dar nenusivylė, nepraregėjo ar neapsisprendė, bet mes laukiame visų. Ir laikas dirba mūsų naudai. Skirtingai nuo buvusios socialdemokratų partijos naujojoje mes nerūšiuojame ir neskirstysime žmonių pagal tai, kuo jie buvo. Čia užteks vietos visiems: ir buvusiems socialdemokratams, ir darbiečiams, ir tvarkiečiams, ir jokiose partijose nebuvusiam jaunimui. Mes pakvietėme visus, kuriems yra svarbios socialdemokratinės idėjos ir kurie yra pasirengę kurti skandinaviškojo modelio gerovės visiems valstybę.

Antra, LSDP šulai galvoja, kad tik jie gali būti socialdemokratais. Kitaip sakant, būtent jie yra vieninteliai „tikrieji socialdemokratai“, jie turi socialdemokratijos „monopolį. Žinoma, tai neturi nieko bendro su demokratinėmis tradicijomis ir su mūsų laisvėmis. Mes gyvename laisvoje valstybėje ir niekas neturi teisės „kontroliuoti“ mūsų mąstymą, riboti mūsų teisę propaguoti socialdemokratines idėjas ir steigti savo socialdemokratinę partiją. Man tai primena senųjų socialdemokratų lyderių pastangas sustabdyti LDDP išėjimą į tarptautinius vandenis. Taigi šiandien noriu pranešti gerą žinią – socialdemokratijos monopolis žlugo, o laisva konkurencija tik paskatins pažangą. Nieko blogo nelinkime ir buvusiai monopolinei socialdemokratų partijai. Tiesiog perauklėkite savo jaunuosius lyderius demokratijos dvasia.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (68)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (165)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (168)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (71)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (766)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...