aA
„MG Baltic“ grėsmę nacionaliniam saugumui bandantys sumenkinti politikai daro vieną esminę klaidą. Jie (pavyzdžiui, NSGK kolegė Rasa Juknevičienė) teigia, neva politinė sistema sėkmingai atsilaikė prieš „MG Baltic“ įtaką ir poveikį.
Jonas Jarutis
© DELFI / Karolina Pansevič

Neva tai įrodo atskiri ne visai „MG Baltic“ naudai priimti sprendimai, neva „MG Baltic“ remiami skirtingų politinių partijų lyderiai nesėkmingai pasirodė 2016-aisiais metais vykusiuose Seimo rinkimuose.

Tai netiesa. Ir gana akivaizdi.

Jeigu Specialiųjų tyrimų tarnyba nebūtų su įkalčiais sulaikiusi Eligijaus Masiulio, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis būtų surinkęs bene didžiausią dalį daugiamandatės rinkimų apygardos balsų. Net buvusiam liberalų lyderiui kreivomis akimis aiškinantis dėl „iš Kurlianskio imtos paskolos grynais“, beveik dešimtadalis rinkėjų vis tiek rinkosi ir tikėjo ta pačia liberalų partija. Ir nors Gabrielius Landsbergis reguliariai restoranuose „pristatinėjo“ partijos rinkimų programą „MG Baltic“ tarpininkams, TS-LKD sėkmingai tapo skaitlingiausia opozicijos partija.

Šiandien jau patys konservatorių lyderiai patvirtina, kad Saugumo informacija 2008–2012 metais jiems buvo teikiama, jie buvo informuojami apie besiformuojančius įtakos centrus ir jų bandymus daryti poveikį pagrindinėms politinėms partijoms. Kodėl TS-LKD ne tik nesiėmė sisteminių priemonių prieš tokius bandymus, ne tik jų neutralizavo, bet ir (kaip matyti iš naujienų portaluose skelbiamų liudijimų) aktyviai bendradarbiavo su „MG Baltic“?

Tiesiogiai „MG Baltic“ lyderiams raportuojančių partijų frakcijos Seime net ir šiandien turi ne mažiau kaip 40–50 balsų. Ar tai yra „pralaimėjimas“? Nemanau. Tai yra pakankamai didelė politinė grupė, galinti blokuoti ar bent jau efektyviai vilkinti ir stabdyti bet kokią teisėkūros ar parlamentinės kontrolės iniciatyvą.

Ir NSGK išvada – tam puikus pavyzdys. Ar tyrimo metu buvo deramai įsigilinta į konservatorių partijos lyderių roles, bendraujant su „MG Baltic“ pasiuntiniais? Anaiptol. Nei Gabrielius Landsbergis, nei Jonas Tamulis, nei kiti „ryšininkai“ nebuvo pakviesti liudyti į NSGK. Kodėl? Nes tą sėkmingai blokavo suderinti konservatorių ir kitų frakcijų juos palaikančių NSGK narių veiksmai.

Tad grįžkim prie svarbiausio klausimo – ar šiandieniniame Seime užteks politinės valios imtis adekvačių priemonių, panaikinančių tokio masto verslo struktūrų įtaką politinėms partijoms, jų lyderiams? Atsakymą pamatysime jau greitai, tačiau jį turės sudaryti penkios priemonių grupės.

Pirma, sustiprinti finansinės politinių partijų veiklos kontrolę, skaidrinant patiriamų sąnaudų deklaravimą, aiškiai identifikuojant ir viešai skelbiant pajamų šaltinius.

Antra, numatyti griežtą teisinę ir politinę atsakomybę tais atvejais, kai politinės partijos naudojasi neteisėtais politinės veiklos finansavimo šaltiniais, administraciniu resursu ar kitais panašaus pobūdžio mechanizmais.

Trečia, perimti Europos šalių gerąją praktiką dėl politinių partijų ir interesų grupių lobistinės veiklos deklaravimo, viešųjų ir privačių interesų vengimo ir užkardymo sistemos.

Ketvirta, prevenciškai stebėti, o kilus grėsmėms – imtis priemonių prieš žiniasklaidos priemonių koncentraciją verslo grupėse, galinčiose daryti nacionalinio lygio poveikį visuomenei ir politikams.

Penkta, valstybės lėšomis remti ir stiprinti kokybišką žiniasklaidą, didinti jos prieinamumą visuose regionuose, taip kuriant galimybes nepriklausomai žurnalistikai plėtotis nepriklausomai nuo atskirų verslo grupių, šiuo metu subsidijuojančių nerentabilių žiniasklaidos priemonių veiklą.

Šios priemonės nepanaikins akivaizdžių grėsmių, tačiau leis sistemingai kovoti prieš jas ir užkirs galimybę formuotis naujoms. NSGK išvada atvėrė mūsų valstybės ydas – siūlomų priemonių sėkmė arba žlugimas ir parodys, ar visuomenė pajėgi politinę sistemą išgydyti, ar laimės neva rinkimus pralaimėjęs „MG Baltic“.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kelionių rinką turėjęs sudrebinti TUI užtruko: sklando gandai dėl būsimo vadovo

Vasarą pasigirdus žinioms, jog į Baltijos šalis žengs didžiausias kelionių operatorius TUI,...

Vis blogiau ir blogiau: rytoj laukiama krušos, poryt – šalnų talžys stiprus vėjas (23)

Smarkūs vėjai, įkyrūs lietūs, žema oro temperatūra dieną ir šalnos naktį – taip trumpai...

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis papildyta (215)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Vilnietis pasipiktino: jau vairavimo mokyklose moko, kaip važiuoti A juosta (27)

Būsimas vairuotojas, važiuojantis vairavimo mokyklos automobiliu viešajam transportui skirta eismo...

Puola vilkai – žmonės nebeturi kaip gintis (33)

Vi­są Lie­tu­vą su­krė­tė Ra­sei­nių ra­jo­ne, Aks­ti­nų apy­lin­kė­se,...

Lina Kairytė į darbą grįžo prabėgus keturiems mėnesiams po gimdymo: net artimieji sakė, kad mane visi dėl to suės (26)

LNK žinių vedėja Lina Kairytė (33) – viena iš nedaugelio moterų Lietuvoje, kuri praėjus...

Maldeikienė nesitraukia: kliuvo ir Šimonytei, ir konservatoriams (240)

Praėjusių metų gale sakiusi, kad į prezidentus kandidatuos, jei rinkimuose nedalyvaus Ingrida...

Aiškėja daugiau detalių apie Kaune sužalotą kūdikį: tėvas, įtariama, jį spardė ir daužė rankomis dar papildyta (81)

Sekmadienio naktį neblaivus tėvas įtariamas iš rankų išmetęs ir sužalojęs savo 4 mėnesių...

„Maxima“ vadovės pažadas: sumažinus PVM ir kainos iš karto sumažės (454)

Nelaukdami valdžios sprendimų, kaip bus pažabojamas kainų augimas prekybos tinkluose, jų atstovai...

Dar vienas smūgis rinkimuose – pavojaus signalas Putino režimui (75)

Rusijos valdančioji partija per savaitgalį vykusius regioninius rinkimus patyrė dvi retas...