aA
Klūpo prie Vilniaus Katedros pagyvenęs žmogus su ištiesta ranka. Pro šalį eina du lyderiai – vienas tas, kur žalias valstietis, kitas tas, kur opozicijos. Pirmasis pažada 200 eurų. Ir nors nei vieno, nei antro kišenėje tų eurų nėra, abu, žadėdami pinigus, pasirengę prieš vargšą žmogelį paskutinius marškinius nusiplėšti.
Jolanta Butkevičienė. Kol valdžia mus „saugo“ nuo viruso, kas mus apsaugos nuo valdžios
© Asmeninio albumo nuotr.

Ir nusiplėšia. Eina abu toliau link Seimo Gedimino prospektu. O čia jau tokių priklaupusių gali dešimtimis skaičiuoti – ir kavinaitės savininkas iš nevilties prašo ištiesti pagalbos ranką, ir iš grožio salono išpuolusi kosmetologė, už individualią veiklą iš 257 eurų turėsianti vaikus maitinti...

Opozicijos lyderis nudelbia akis, žalias valstietis viltingai drebia – kažkur yra 5 milijardai. Jeigu virusas, skolos ar emigracija jūsų nenužudys, gausit. O jeigu nužudys ar emigruosit, tai kaip rinkėjai jūs nebeaktualūs, o iš tų milijardų saviems daugiau liks.

Eina toliau. Ir čia geroji naujiena – niekas neiššoka nei iš Gedimino pr. 11, kur premjero klerkai sugebėjo „karantininius“ priedus išsimokėti, nei iš šalia prospekto prabangioje Vilniaus gatvėje šiuo metu karaliaujančios Sveikatos apsaugos ministerijos, kur kamufliažinio ministro kariauna dėl viruso keliamo pavojaus gyvybei greičiau nei gydytojai pinigus pasiėmė...

Pėdindami toliau link Seimo dar daug ką sutinka – ir nosis nukabinusius redaktorius, ir knygų leidėjus, ir mirštančius teatrus, į kuriuos, kitaip nei į bažnyčią, eiti draudžiama. Tiesa, nieko nesutinka Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje – ak, taip, ten ministro vis dar nėra, tik naujai priimti jo partiniai patarėjai. Kadangi jie už mokesčių mokėtojų pinigus patarinėja tik nesančiam ministrui, tai ekonominiai reikalai ir vėl lieka paskutinėje vietoje.

Na, ir tuščia tos ekonomikos, juk dabar karantinas. Svarbiausia pinigai, o jų į valias turi profesionalus profesionalios vyriausybės ministras Šapoka. Jis net aukų fondą įkūrė. Čia jau reta opozicijos lyderio ir valdančiųjų santarvės akimirka – nušvinta abiejų veidai: konservatoriaus dėl to, kad fondui vadovauja jų politinė advokatė D. Grybauskaitė, o žalių valstiečių dėl to, kad jos pavaduotojų paskirtas tas, kurio rezerve niekada netruko nei kaukių, nei COVID-19 testų.

Žinoma, svarbiausia dalykas šitoje keistoje politiškai-finansiškoje samplaikoje – pagalba tiems, kam jos labiausiai reikia. Tačiau niekaip neapleidžia klausimas, kodėl visą valstybės biudžetą valdantis ministras kuria fondus, ypač kai jo negražiais eksprezidentės epitetais apdalintas kolega – fondo pavaduotojas visą laiką aiškino, kad „visko pas mus yra“.

Tad fondo įkūrėjui garbės reikalas būtų neimti į komandą viešai medikus bei eilinius gyventojus klaidinantį ministrą. O kodėl šiuo klausimu tyli konservatoriai, galima tik spėlioti, nebent tikisi po rinkimų iš to fondo patys pratęsti kovą su korona ir jos padariniais.

O tęsdami savo virtualią ekskursiją (šiuo metu taip saugiausia) nuo Katedros iki Seimo dar aptinkame ir Užsienio reikalų ministeriją, kuri jau galėtų pradėti rengti naują tautiečių grąžinimo planą, ir praktiškai užkaltais langais mus į keliones viliojančias turizmo agentūras.

Čia opozicijos lyderio veidas persimaino – vėl Lietuva praras darbščius ir iniciatyvius, o žalio valstiečio – kaip švytėjo taip ir švyti. 5 milijardų „šalpos fondas“, ypač jei sumažėtų burnų, bet kurį politiką pavers visagaliu. Švytėjimui yra ir dar viena priežastis – jau čia pat Seimo rūmai, kuriuose žalias premjeras sugebėjo praktiškai ne tai kad karantiną, o karinę padėtį įvesti.

Ne be pagrindo konservatorių lyderis į įstatymų kalvę įžengė pilkas kaip šešėlis – kelionė nuo Katedros šventoriaus Gedimino prospektu tikrai ne iš linksmiausių. O juk čia Lietuvos širdis, ne koks užkampis. Ir liūdniausia, kad išmaldos iš valdančiųjų tuoj lauks visa Lietuva – nes į krizės valdymą opozicija, panašu, nesikiš.

O reikėtų, nes tarp idėjų ir pasiūlymų bado Seime ir ciniško valdančiųjų mėgavimusi pandemija jau tuoj galima bus dėti lygybės ženklą. Atrodo, kad pranckietiška paikystė ten yra užkrečiama ir tuomet vietoj pasiūlymų, kurių valdantieji negalėtų atremti, tenka pardavinėti savo sąžinę po 200 eurų už senjoro balsą.

Suprantama, tik didžiausiais kietaširdis gali balsuoti prieš piniginę pagalbą pensininkui. Bet tik didžiausias cinikas, būdamas valdžioje, tik tiek ir tegali pasiūlyti senjorui, kuris tuos pinigus atiduos nuo bedarbystės ir skurdo kenčiančio savo vaiko šeimai.

O kad iš gėdos raustančiai, bet iš vadinamosios „kompensacijos“ vaikų negalinčiai išmaitinti kosmetologei, nereikėtų „apiplėšinėti“ 200 eurų praturtėjusių tėvų- pensininkų, būtų logiška jai suteikti beprocnetę 500 eurų valstybės paskolą. Dabar šie pinigai šeimai būtų reali parama, o po kelerių metų grįžtų į biudžetą, dar ir visus prekybinius PVM „atidirbę“. Ar Vyriausybė turės drąsos priimti tokį pasiūlymą, pamatysime jau artimiausiu metu.

Kaip ir pamatysime, kas bus atsakingas už rizikų valdymą atsidariusiose kavinėse, salonuose, prekybos vietose. Juk tik gegužės 5 dieną Veryga pasirašė įsakymą sukurti COVID-19 užsikrėtimų informacinę sistemą. Žinoma, ministras turi rimtesnių užsiėmimų – nuolatinės spaudos konferencijos, kurios jau panašėja ne į darbą, o į priklausomybę.

Bet kol ministras sėdi „ant viešumo adatos“, klausimas paprastas – kaip galima valdyti teritorijų epidemiologiją, jei neturime tos teritorijos duomenų ir negalime nei prognozuoti, nei rizikas konkrečioje teritorijoje matuoti, nei verslui informacijos suteikti? Ar apsikrėtus darbuotojui aplaidumu bus apkaltintas darbdavys, kaip neseniai viruso platinimu Veryga kaltino keliose ligoninėse turinčius dirbti medikus?

„Karantinas gali tęstis ir vasarą”, – neseniai pareiškė valdančiųjų kovos su pandemiją apologetas. Bet ne todėl, kad rėmėsi epidemiologų tyrimais ar visuotinio testavimo, kurio vis dar nėra, rezultatais. „Karantinas reikalingas kaip teisinis režimas, leidžiantis kontroliuoti tam tikrus veiksmus“, – ciniškesnį valdžios argumentą sunku besugalvoti. Ir vargas mums, jei leisime jiems karantinuoti dar ir savo smegenis.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
4.4792

Top naujienos

Po pranešimų apie „Vagner“ samdinių atitraukimą – slapti Rusijos manevrai JAV generolas: teks kalbėti apie labai rimtą grėsmę Europos saugumui (222)

Rusija pasiuntė į Libiją karo lėktuvų, turinčių teikti paramą iš oro rusų samdiniams,...

Valatka: Narkevičiaus pasiteisinimai yra baisesni už pradinius kaltinimus (5)

Visa susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus kadencija yra paženklinta vienas kitą...

Po Vyriausybės pasiūlymo liko sutrikę – o yra ką švęsti? (42)

Vyriausybė pirmadienį paskelbė, kad inicijuoja padėkos akciją „Ačiū, Lietuva“, o birželio...

Maldeikienė: normaliose šalyse orientuojamasi, kad žmonės turi proto (150)

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė sukritikavo Lietuvoje dominuojantį suvokimą, kaip turi būti...

Skandalą Vilniaus savivaldybėje ir garsųjį apiplėšimą autostradoje sieja žinomos dainininkės draugas   (283)

Antradienį Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ( FNTT ) pareigūnai Vilniaus savivaldybėje...

Dėstytojo brolis suviliojo mane tiesiog ant fortepijono – atkirtis vėl jį sutikus buvo saldus (75)

Gyvenime dažnai būna, kad iškilmingus, ženklius, didelius įvykius pamirštame greitai, o...

Regimantas Dima

Drakulos tėvynainiai rumunai ir kaip juos įveikti vien proto jėga

Autorius šį kartą neria į istoriją ir randa daug žinomo vampyro Drakulos sąsajų su Lietuva....

5 stilingi daiktai, kurie ne tik puikiai tiks jūsų mažai erdvei, bet ir atliks kelias funkcijas (1)

Kai sveitainėje trūksta vietos, kiekvienas naujas baldas, nors ir labai reikalingas, dar labiau...

Spausk gazą. Viskas, ką reikia žinoti apie kuro filtrą ir ar tikrai senstelėjęs „Mercedes“ tinka tik vyresniems?

„Spausk gazą“ bandomajam triušiui „Smart“ automobiliui jau atliko eilę darbų. Šį kartą...

„Panathinaikos“ vadovas grasina palikti Eurolygą, įpyko ir „Gazprom“ pavadinimą minintys serbai (10)

Ekscentrišku charakteriu garsėjantis Atėnų „Panathinaikos“ klubo prezidentas Dimitris...

|Maža didelių žinių kaina