aA
tik iš savo pirmojo vizito į Lenkiją grįžo Prezidentas Gitanas Nausėda. Tikriausiai mažai yra abejojančių šio vizito svarba Lietuvai: gynybinis regiono saugumas ir „Patriot“, bendrų interesų gynimas ES ir Rytų partnerystės programa, energetinė nepriklausomybė ir Astravas – galima vardinti dar ilgai.
Jolanta Butkevičienė. Koalicija „po prostu“
© Asmeninio albumo nuotr.

Bene svarbiausia, ką išgirdome iš Lenkijos Prezidento Andrzejaus Dudos: „Lietuvos saugumas Lenkijai ypatingai svarbus.“ Ar išgirdo lenkai iš mūsų ką nors nauja? Deja, nei apie savo pavardžių ar vietovardžių rašymą, nei apie švietimą – ir taip jau daugiau nei 20 metų.

Sukdamasis iš padėties, Varšuvoje Prezidentas mostelėjo į Seimą: „Šiuo klausimu sutarimo bendro nėra ir turbūt joks prezidentas pasaulyje demokratiškoje valstybėje negalėtų Seimo lenkti balsuoti vienaip ar kitaip.“ O Seimas susitarti nenori.

Čia turime didžiausią paradoksą politinėje padangėje. Lenkų interesus Lietuvoje nuolat ginanti (bent jau tokį titulą sau prisiskirianti Lenkų rinkimų akcija) politiniuose Lietuvos žaidimuose dažniausiai būna tas „auksinis lopas“, kurio prireikia tai vieniems tai kitiems, lopant savo koalicines skyles. Tokį lopą dėjosi ne viena Seimo valdančioji partija, o tiksliau beveik kiekviena, kuri norėjo tokia išlikti – ta d LRA be skrupulų įvardindavo savo kainą.

Ir šios kadencijos Seime – nieko naujo. LRA, visą kadenciją rėmusi „valstiečių“ koaliciją, šį kartą oficialiai pakviesta prie valdžios lovio. Priėmė šį siūlymą ir pateikė visus savo reikalavimus. Reikia pastebėti, kad valstiečių žaliųjų pageidavimų koncerte visi prašė ko norėjo, o Kultūros komiteto pirmininkas buvo pasirengęs ir smuiku griežti, ir būgnelį mušti, kad tik ta valdžia iš rankų neišlystų.

Atlikdama solo partiją LRA staiga pamiršo visas dešimtmečiais giedotas giesmes, kurias Prezidentui priminė Lenkija: pavardžių rašymas, vietovardžiai, švietimo problemos. Kodėl? Ar galėjo būti geresnė proga ant koalicijos derybų stalo padėti tai, kas Vilniaus krašto rinkėjams nuolat pateikiama kaip neišsprendžiamas reikalas? Ar Valdemaras Tomaševskis, pamindamas savo rinkėjų lūkesčius, tiesiog nusprendė nesunkinti Karbauskiui gyvenimo? Iš kur toks politinis humanizmas?

LRA staiga pamiršo visas dešimtmečiais giedotas giesmes, kurias Prezidentui priminė Lenkija: pavardžių rašymas, vietovardžiai, švietimo problemos. Kodėl? Ar galėjo būti geresnė proga ant koalicijos derybų stalo padėti tai, kas Vilniaus krašto rinkėjams nuolat pateikiama kaip neišsprendžiamas reikalas?
Jolanta Butkevičienė

„Humanistinė“ LRA pozicija jokia naujiena – nacionalin iu pagrindu sukurta partija puikiai supranta, kad bet kokios „lenkiškos“ problemos išsprendimas tampa problema pačiai partijai. Kokiomis nutautėjimo grėsmėmis galėsi gąsdinti savo bendruomenę, jeigu staiga ims ir atsiras „W“ pavardėje? Kaip galėsi aiškinti, kad Vilniaus krašto vaikai skriaudžiami Lietuvos valdžios, jei valstybinio kalbos egzamino neišlaikiusių vaikų ne didės (šiemet net 23 proc., pernai 19 proc.), o pradės mažėti?

Todėl Lenkų rinkimų akcija eina į koaliciją nė žodeliu neužsimindama apie švietimo stiprinimą Vilniaus regione ir nereikalaudama švietimo ministro portfelio. Kam reikalinga ta skurde ir problemose skęstanti ministerija, kai galima griebti „riebesnes“, tas, per kurias lengviausia papirkinėti rinkėjus – Susisiekimo ir Vidaus reikalų. O amžinais virtusius tautinius klausimus palikti kitai rinkimų kampanijai, nes kitaip neliks baubo, kuriuo gali gąsdinti ir šauktis balsuoti savo elektoratą.

Tačiau tokia koalicija „po prostu“ („paprastai“ – taip vadinama kalba, kuria kalbama Vilniaus krašte) brangiai kainuoja mums visiems. Ne tik turime „amžinai neišspręstų problemų“ su draugiška kaimyne, bet ir skriaudžiame savo piliečius, nesuteikdami jiems galimybės lavintis ir palikdami juos socialiniai atskirčiai. Neabejotina, kad Lenkų rinkimų akcijai tokia situacija politiškai labai patogi, matyt, patogi ir didžiajam koalicijos broliui.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.1282

Top naujienos

Nausėda: gavome pažadą – iki vasaros pradžios galėsime paskiepyti 70 proc. gyventojų (361)

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje pranešė, kad Lietuva...

Svarstoma apie kai kurių verslų ribojimų laisvinimą: pirmenybė – smulkiesiems (60)

Lietuvoje mažėjant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, kalbama apie kai kurių verslo sektorių...

Paviešintos neteisėtai sumedžiotą elnią vežusių asmenų pavardės: dalyvavimo medžioklėje kratosi (36)

Aplinkos apsaugos departamentas šią savaitę pranešė apie Ukmergės rajone sulaikytus keturis...

Naujausia COVID-19 statistika: gausūs protrūkiai darželiuose, nemažėja atvejų įvairiausiose įmonėse (5)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Nuo COVID-19 mirė dar vienas jaunesnis nei 40 metų asmuo: sirgo ilgiau nei mėnesį (194)

Koronavirusas pasiglemžė dar vieno jaunesnio nei 40 metų asmens gyvybę. Penktadienio rytą...

Nausėda nemato galimybių Linkevičiui ir Karobliui užimti ambasadorių postų (152)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako nematantis galimybės, kad buvę užsienio reikalų ir krašto...

Vieno didžiausių Europos drabužių prekybos tinklų paslaptis – įdarbino kaimo bobutes siūti madingas kopijas (5)

Dar iki tol, kol pirmoji „H&M“ parduotuvė Vilniuje atvėrė duris, lietuviai jau puikiai žinojo...

Aukščiausio lygio ES diplomatui – Baltijos šalių perspėjimas dėl vizito į Maskvą (311)

Europos Sąjungos aukščiausio lygio diplomatas Josepas Borrellis planuoja pranešti apie vasarį...

Lietuvai atsisakius įsigyti brangesnę vakciną, verslas pasipiktinęs: yra pasiryžę pirkti savomis lėšomis (242)

Praėjusią savaitę vakcinos nuo koronaviruso gamintojai „ BioNTech “ ir „ Pfizer “...

Policijai įkliuvo ypač įžūlus sukčius: nukentėjo dešimtys žmonių, žala – daugiau kaip 300 tūkst. eurų (345)

Aplinkiniams solidaus ir patikimo verslininko įvaizdį sudaręs 25 metų vilnietis Jonas...