aA
tik iš savo pirmojo vizito į Lenkiją grįžo Prezidentas Gitanas Nausėda. Tikriausiai mažai yra abejojančių šio vizito svarba Lietuvai: gynybinis regiono saugumas ir „Patriot“, bendrų interesų gynimas ES ir Rytų partnerystės programa, energetinė nepriklausomybė ir Astravas – galima vardinti dar ilgai.
Jolanta Butkevičienė. Koalicija „po prostu“
© Asmeninio albumo nuotr.

Bene svarbiausia, ką išgirdome iš Lenkijos Prezidento Andrzejaus Dudos: „Lietuvos saugumas Lenkijai ypatingai svarbus.“ Ar išgirdo lenkai iš mūsų ką nors nauja? Deja, nei apie savo pavardžių ar vietovardžių rašymą, nei apie švietimą – ir taip jau daugiau nei 20 metų.

Sukdamasis iš padėties, Varšuvoje Prezidentas mostelėjo į Seimą: „Šiuo klausimu sutarimo bendro nėra ir turbūt joks prezidentas pasaulyje demokratiškoje valstybėje negalėtų Seimo lenkti balsuoti vienaip ar kitaip.“ O Seimas susitarti nenori.

Čia turime didžiausią paradoksą politinėje padangėje. Lenkų interesus Lietuvoje nuolat ginanti (bent jau tokį titulą sau prisiskirianti Lenkų rinkimų akcija) politiniuose Lietuvos žaidimuose dažniausiai būna tas „auksinis lopas“, kurio prireikia tai vieniems tai kitiems, lopant savo koalicines skyles. Tokį lopą dėjosi ne viena Seimo valdančioji partija, o tiksliau beveik kiekviena, kuri norėjo tokia išlikti – ta d LRA be skrupulų įvardindavo savo kainą.

Ir šios kadencijos Seime – nieko naujo. LRA, visą kadenciją rėmusi „valstiečių“ koaliciją, šį kartą oficialiai pakviesta prie valdžios lovio. Priėmė šį siūlymą ir pateikė visus savo reikalavimus. Reikia pastebėti, kad valstiečių žaliųjų pageidavimų koncerte visi prašė ko norėjo, o Kultūros komiteto pirmininkas buvo pasirengęs ir smuiku griežti, ir būgnelį mušti, kad tik ta valdžia iš rankų neišlystų.

Atlikdama solo partiją LRA staiga pamiršo visas dešimtmečiais giedotas giesmes, kurias Prezidentui priminė Lenkija: pavardžių rašymas, vietovardžiai, švietimo problemos. Kodėl? Ar galėjo būti geresnė proga ant koalicijos derybų stalo padėti tai, kas Vilniaus krašto rinkėjams nuolat pateikiama kaip neišsprendžiamas reikalas? Ar Valdemaras Tomaševskis, pamindamas savo rinkėjų lūkesčius, tiesiog nusprendė nesunkinti Karbauskiui gyvenimo? Iš kur toks politinis humanizmas?

LRA staiga pamiršo visas dešimtmečiais giedotas giesmes, kurias Prezidentui priminė Lenkija: pavardžių rašymas, vietovardžiai, švietimo problemos. Kodėl? Ar galėjo būti geresnė proga ant koalicijos derybų stalo padėti tai, kas Vilniaus krašto rinkėjams nuolat pateikiama kaip neišsprendžiamas reikalas?
Jolanta Butkevičienė

„Humanistinė“ LRA pozicija jokia naujiena – nacionalin iu pagrindu sukurta partija puikiai supranta, kad bet kokios „lenkiškos“ problemos išsprendimas tampa problema pačiai partijai. Kokiomis nutautėjimo grėsmėmis galėsi gąsdinti savo bendruomenę, jeigu staiga ims ir atsiras „W“ pavardėje? Kaip galėsi aiškinti, kad Vilniaus krašto vaikai skriaudžiami Lietuvos valdžios, jei valstybinio kalbos egzamino neišlaikiusių vaikų ne didės (šiemet net 23 proc., pernai 19 proc.), o pradės mažėti?

Todėl Lenkų rinkimų akcija eina į koaliciją nė žodeliu neužsimindama apie švietimo stiprinimą Vilniaus regione ir nereikalaudama švietimo ministro portfelio. Kam reikalinga ta skurde ir problemose skęstanti ministerija, kai galima griebti „riebesnes“, tas, per kurias lengviausia papirkinėti rinkėjus – Susisiekimo ir Vidaus reikalų. O amžinais virtusius tautinius klausimus palikti kitai rinkimų kampanijai, nes kitaip neliks baubo, kuriuo gali gąsdinti ir šauktis balsuoti savo elektoratą.

Tačiau tokia koalicija „po prostu“ („paprastai“ – taip vadinama kalba, kuria kalbama Vilniaus krašte) brangiai kainuoja mums visiems. Ne tik turime „amžinai neišspręstų problemų“ su draugiška kaimyne, bet ir skriaudžiame savo piliečius, nesuteikdami jiems galimybės lavintis ir palikdami juos socialiniai atskirčiai. Neabejotina, kad Lenkų rinkimų akcijai tokia situacija politiškai labai patogi, matyt, patogi ir didžiajam koalicijos broliui.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.1282

Top naujienos

Paskaičiavo cukraus mokesčio įtaką kainoms: surinkti pinigai galėtų grįžti vartotojams (1)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis pirmadienį Prezidentūroje vykusios...

Komendanto valanda – kraštutinė priemonė: išimčių darbo dienomis nenumatoma (23)

Koronaviruso situacija Lietuvoje negerėja. Nerimaudamas dėl artėjančio šventinio laikotarpio,...

Profesorius Čaplinskas palygino 3 vakcinas nuo koronaviruso: viena iš jų turi esminį skirtumą (178)

Atrodo, kad vakcina nuo COVID-19 jau beveik ranka pasiekiama, nors daugumos klinikiniai tyrimai dar...

Nausėdos ir Šimonytės susitikimo užkulisiai: jei pora pavardžių nesikeis, gali susiformuoti konfliktas (260)

Antradienį prezidentas Gitanas Nausėda ir paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė susitiko...

Į kelią išbėgusį briedį partrenkė „Audi“: gyvūnas negyvas, automobilis suniokotas (22)

Antradienio vakarą kelyje A4 (Vilnius-Varėna), tarp Paluknio ir Vilniaus, automobilis „Audi“...

Prognozės jau rodo, kokio gruodžio laukti: šiemet jis bus kitoks mėnesio orų prognozė (68)

Nors lapkritis atsisveikina sniegingomis dienomis, apkritai klimatologai užfiksavo gerokai šiltesnį...

Pirmas atvejis: naujagimio organizme aptikta koronavirusą neutralizuojančių antikūnų (6)

Singapūre gimė naujagimis, kurio organizme aptikta COVID-19 sukeliančius koronavirusus...

Kristina Kybartaitė | D+ nariams

Aišku, kad vėl baigėsi kvepalai: teks leistis į prieššventinį apsipirkimą asmeninis TOP10 kvepalų iki 50 eurų

Gerai, antraštėje truputį pamelavau. Nesibaigė kvepalai ir, tiesą sakant, nežinau, kiek metų...

Turime kuo didžiuotis: šis Lietuvoje kuriamas gėrimas laukiamas net Japonijoje ir Australijoje (21)

„Mes sugebame išvirti alų, kuris konkuruoja su absoliučiai geriausiais. Kitaip sakant, turime...

Neįtikėtos lietuvių idėjos: išrinkite inovatyviausią sprendimą, kuris padėjo pandemijos metu balsavimas

Delfi kviečia skaitytojus susipažinti su dešimt komisijos atrinktų Kauno startuolių, kurie...

|Maža didelių žinių kaina