aA
Kaip politikui turbūt man būtų naudingiausia patylėti. Visiškai nenorėčiau, kad šis klausimas būtų politizuotas.
Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pagaliau poezija – tai ne mano kompetencijos sritis. Tikėjausi mūsų kultūros elito reakcijos. Deja, vidutinybių (Putinaitės ir Co) išpuolį prieš Tautos poetą Justiną Marcinkevičių palydėjo visuotinė elito tyla. Todėl kalbėsiu ne kaip politikas, o kaip nenutautėjęs pilietis.

Tam, kad po penkiasdešimties okupacijos metų galėtume atkurti nepriklausomybę, reikėjo išsaugoti tautos laisvės dvasią. Mes lenkiame galvas pasiaukojusiems rezistentams ir disidentams. Tačiau apie jų žygdarbius žinojo tik lietuvių dalis. Nemažiau svarbi buvo veikla tų, kurie realiame gyvenime žadino mūsų patriotizmą ir telkė nepriklausomybės darbui. Atšiauriomis sovietmečio sąlygomis tai galėjo įgyvendinti tik savo srities genijai, kūrėjai: poetai, mokslininkai, dailininkai, kurių neįmanoma buvo užčiaupti.

Gimiau ir užaugau Kaune, kurį sovietmečiu vadino nacionalistų irštva. Mes, kauniečiai, tikrai ne blogiau už vilniečius (o gal ir geriau) įsivaizdavome dabartinę ateitį. Kai brendo atgimimas, manau, kad lūžio tašku tapo Justino Marcinkevičiaus drama apie Lietuvos Karalių Mindaugą. Turbūt nesvarbu, ar praeitą savaitę prabilę vidutinybės tame įžvelgė aukos ar nugalėtojo simbolį. Svarbu, kad poemos apie Mindaugą, Mažvydą ir Katedrą pažadino žmones, sutelkė Tautą lemiamam žygiui.

Būdamas ambasadoriumi, nuėjau į Estijos lietuvių bendruomenės surengtą Justino Marcinkevičiaus jubiliejaus paminėjimo vakarą. Prisimenu jų nuoširdų susijaudinimą, kai mintinai padeklamavau ištrauką iš poemos „Siena“. Daugelis jų kartojo mintinai patriotinius poeto posmus. Atgimimas daugeliui išeivių buvo pats įsimintiniausias ir garbingiausias laikas, į kurį vis sugrįždavo savo prisiminimuose. O Justinas Marcinkevičius ir jo poezija jiems buvo neatsiejama tautos atgimimo dalis. Taip, manyčiau, galvoja daugelis Sąjūdyje save įprasminusių lietuvių.

Turbūt dabar svarbesnis klausimas, kodėl vidutinybės (Putinaitė ir Co) pradėjo „kryžiaus žygį“ prieš Tautos atgimimo patriarchą, poetą Justiną Marcinkevičių. Kodėl panūdo sumenkinti talentą savo kūryba pakėlusį tautą?

Neatmesčiau, jog šie išpuoliai buvo atsakas į intelektualų ir politikų siūlymus pastatyti poetui Justinui Marcinkevičiui paminklą Vilniuje. Nemanau, jog siekiama, kad Lietuvoje nebeliktų nieko švento.. Galbūt atgimimo patriarcho vietą stengiamasi atlaisvinti tiems, kurie sovietmečiu po stalu špygą laikė ar į saują krizeno. Galbūt tai ir pavyks, jeigu šiandien visi tylėsime.

Tikiuosi, kad tarp intelektualų yra daug žmonių, pasirengusių apginti Justino Marcinkevičiaus atminimą. Jeigu atsirastų grupė tokių žmonių ar judėjimas, laikyčiau garbe jame dalyvauti. Mes privalome pasipriešinti vidutinybėms, gerbti mūsų atgimimo istoriją, jos didžiavyrius, kitaip būsime paversti mankurtais...

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sultono žodis: noriu duodu, noriu atsiimu? Turkija toliau blokuoja Baltijos šalių gynybos planus (54)

Nepaisant susitarimo, pasiekto per NATO lyderių susitikimą Londone, Turkija toliau blokuoja Baltijos...

Kalėdinė dovana vėžiu sergantiems – segtukai į plaukus: nustebo, kodėl neįvertino

Į Kauno klinikų vaikų onkologijos skyrių atkeliavusios dovanos šokiravo tėvus. Į skyrių,...

Strazdauskaitės budeliams siūlomos griežčiausios bausmės Artimųjų civiliniai ieškiniai siekia 460 tūkst. eurų (139)

Kauno apygardos teisme baigiama nagrinėti ypač didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusi Ievos...

Kaunietė papasakojo, kaip ligoninėje slaugomi senoliai: tai makabriška (301)

Antradienio pavakarę socialiniame tinkle su nemaža jėga pasklido Respublikinės Kauno ligoninės...

Nijolės atsakas kritikuotojams: kaip mažos mergaitės pasitikės savimi, jei bus apsirengusios skarmalais? psichologės komentaras

Pasirodęs verslininkės Nijolės Veličkienė s įrašas apie mergaičių stilių sukėlė tikrą...

Dulkio komanda pasiekė tarptautinių Europos klubų turnyrų rekordą, bet Plungės „Olimpo“ nepranoko

Kitą savaitę Panevėžyje viešėsianti Manresos BAXI komanda vėlų trečiadienio vakarą FIBA...

Į rūsį Užupyje pavalgyti įleidžia ne daugiau kaip tris asmenis – paslaptinga vieta traukia smalsuolius (13)

Nenustebsiu, jeigu tik perskaitysite šios apžvalgos antraštę ir vėl panirsite į interneto...

Vilniečių dėmesį patraukė Lukiškių kalėjime vykstantys darbai: ardomi kieme esantys stogeliai (3)

Ketvirtadienį vilniečiai pastebėjo, jog Lukiškių kalėjimo teritorijoje vyksta neaiškūs darbai...

Nepraėjus nė parai Rusijos TV stabdo Zelenskį išgarsinusio serialo transliaciją praslydo Putinui nemalonus epizodas (115)

Rusijos televizijos kanalas TNT iš eterio pašalino ukrainiečių komedinį serialą „Tautos...