aA
Ruoškitės pokyčiams – Z karta perima vairą. Kai kalbame apie tai, kokiame pasaulyje gyvensime artimiausiu metu, kartų skirtumams atitenka ypatingai svarbus vaidmuo. Aplinkosauga, žmogaus teisės, gyvūnų gerovė – šios ir panašios temos gauna vis daugiau dėmesio, o už to slypi transformaciją išgyvenanti vertybinė sistema bei ją natūraliai pradėjusi jaunoji karta.
Ieva Pakarklytė
Ieva Pakarklytė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Z kartos atstovai (šiuo metu 11–25 m. žmonės) skaičiumi yra didžiausia žmonijos dalis. 1,8 mlrd. žmonių priklauso šiai amžiaus grupei, o tai sudaro net 24 proc. visos populiacijos.

Šie jauni žmonės jau dabar pradeda kurti mūsų visų ateitį ir jų atėjimas į aktyvias pozicijas versle, kultūroje bei politikoje reiškia ir vertybių kaitą. Tai, kaip subręs ši karta, kokias vertybes atsineš, formuos ir ateities pasaulį.

Mokslininkas Ronald Inglehart, interpretuodamas prieš penkiasdešimt metų – 1970-aisiais – atliktą tyrimą apie materialistines ir postmaterialistines vertybes, pastebėjo ryškų vyresniosios ir jaunesniosios kartos skirtumą. Anot jo, jaunesnioji karta – 15-24-erių metų žmonės – prioritetą teikia saviraiškai ir ryšiui tarp žmonių, priklausymui savo bendruomenei, kai tuo tarpu vyresnieji, ypač išgyvenę karą, prioretizuoja ekonominį ir fizinį saugumą.

Didesnis dėmesys saviraiškai ir kiti sparčiai įsigalintys pasaulėžiūros pokyčiai transformavo turtingųjų Vakarų valstybių socialines, politines, ekonomines, net seksualines normas. Jau 1994-aisiais daugumai Vakarų pasaulio gyventojų aplinkosauga rūpėjo labiau nei ekonominis saugumas.

Lietuvoje 1990-ųjų realybė buvo kitokia. Apie ekonominį saugumą galėjome tik pasvajoti, o postmodernios vertybės buvo mažų mažiausiai tolimos.

Skaitant kitą jau minėto R. Ingleharto straipsnį, parašytą dar 1999-aisiais, atrodo, kad ten būtų aprašyti Lietuvoje šiuo metu vykstantys procesai. Panašu, kad mes tik dabar judame iš materialistinės į postmodernią visuomenę bei liudijame susijusius lūžinius momentus, tarp jų ir seksualinę revoliuciją.

Postmodernios visuomenės pabrėžia saviraiškos laisvę, kai materialistinės visuomenės yra labiau linkusios gerbti autoritetą, viršesnius asmenis.
Postmodernios visuomenės gerbia visus žmones, vertina įvairovę, į ją žiūri ne kaip į grėsmę, o kaip į praturtinantį, kūrybingumą ir augimą stimuliuojantį dalyką.

Postmodernių vertybių skalėje aplinkosauga ir kultūrinė įvairovė yra ypatingai reikšmingos, net jei šių vertybių puoselėjimas gali trukdyti dar didesniam ekonominiam augimui.

Prieš maždaug dešimtmetį skaitydama tekstus apie postmodernių vertybių įsigalėjimą Vakaruose, apie tai, kaip žmonėms, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Danijoje, Prancūzijoje ar JAV labiau nei ekonominė gerovė rūpi saviraiškos laisvė, ekologija, gyvūnų gerovė, o žmogaus teisės yra nekvestionuojamas ir savaime suprantamas bet kokios visuomenės bruožas, svarsčiau, kada šios tendencijos pasieks ir Lietuvą.

Atrodo, kad pagaliau pasiekė.

Tai, apie kokius Vakarų pasaulio vertybinius virsmus – paradigminius lūžius – politologijos vadovėliai rašė 1999-aisiais, pavėluotai, bet dabar Lietuvoje kasdien yra jaučiama vis labiau.

Kas svarbiausia netolimoje ateityje į aktyvias pozicijas ateisiančiai Z kartai?

Jauniems žmonėms Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, nuoširdžiai rūpi klimato kaita, tvari ekonomika, gamtos išteklių išsaugojimas.

Ilgą laiką vyravusį diskursą apie taršos mažinimą jaunoji karta keičia kalbėjimu apie CO2 neutralumo ar netgi CO2 negatyvumo siekį. Visi verslo sektoriai netolimoje ateityje transformuosis į klimatui neutralias vertės kūrimo grandines. Klimato neutralumas taps ne pasirinkimu, o imperatyvu.

Z kartai taip pat svarbios žmogaus teisės, lyčių lygybė. Kaip ir aplinkosaugos srityje, čia jaunimui nusimato daug gražaus darbo.

Seksizmas ir eidžizmas Lietuvoje itin gajūs, kai kalbame apie galios pozicijas ir hierarchinius santykius. Daliai žmonių nesuvokiama, kaip jaunas žmogus, ar ypač jauna moteris gali užimti aukštas pareigas. Dar labiau nesuprantama, kaip ji gali kalbėti drąsiai ir tiesiai, priimti sudėtingus sprendimus.

Jau ir dabar matome pozityvius ženklus, kad mums pereinant iš materialistinės į postmodernią visuomenę, lyčių lygybė palaipsniui tampa savaime suprantamu mūsų visuomenės bruožu, o ne siekiamybe, kai kažką norime dirbtinai įgalinti.

Z kartos atstovų branda, jų atėjimas į įvairius sektorius, jų lyderystė, galiausiai jų vartojimo įpročiai ir turimi lūkesčiai ekonomikos tvarumui bei pasauliui paskatins spartesnius sprendimus, kuriant šviesią Lietuvos ateitį.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
1.5882

Top naujienos

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvardijo juodžiausią konflikto Ukrainoje scenarijų: tada Rusija pradės pasaulinį karą (6)

Kremliuje įvyko lūžis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisijungė prie karo partijos,...

Elektros sąskaitas sumažinti norintys daugiabučių gyventojai imasi ir neleistinų veiksmų: įspėja apie baudas (1)

Kylant elektros energijos kainoms, gyventojai ima svarstyti apie žaliąją energetiką. Saulės...

Karas Ukrainoje. Kruvinomis atakomis pažymėta naktis Ukrainoje: apšaudytas daugiabutis, degė autobusai, yra aukų Putinas pripažino dviejų Ukrainos regionų nepriklausomybę

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

2008-aisiais investavo ir nudegė, o šiandien jau valdo 3 milijonų vertės fondą: krizes reikia išnaudoti

Kol ekonomistai dėlioja galimus ekonominės raidos scenarijus, žmonės neramiai stebi prognozes ir...

The Economist

Turtinga, autoritarinė ir velniškai nepastovi: formuojasi nauja Persijos įlanka ir JAV tai nežada nieko gero

Po aštuonių savaičių maždaug milijonas futbolo gerbėjų užplūs Katarą, kur vyks pasaulio...

Daktarė – apie tai, kas 4 kartus didina protarpinio šlubčiojimo riziką: pusei tokių ligonių gresia mirti per 5 metus

Rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į rizikos...

Kaip Amerikos investuotojai jaučiasi Lietuvoje – Vizgirda pastebi atsargumą, tačiau pats stabdžio nespaudžia: ko galime pasimokyti

Ir lietuviai, ir amerikiečiai mėgsta ginčytis ir laidyti kritikos strėles vieni į kitus – tik...

Ukrainą lankantis Danielius Bunkus žmones telkia kilniam tikslui: ten vyksta pragaras, kurį įprastam žmogui sunku pakelti

Karas Ukrainoje trunka daugiau nei pusmetį. Per šį laiką žmonės išgyveno įvairiausias fazes:...

Kinijos mokslininkai pirmą kartą klonavo arktinį vilką: po 100 dienų parodė pasauliui, kaip jis atrodo

Kinijos biotechnologijų kompanija pirmą kartą klonavo arktinį vilką (Canis lupus arctos). Vilko...

Iš aukso fondo: unikalus Bačkonių grybukų receptas, kuriam daugiau kaip pusšimtis metų – skanėstai lieka švieži bent 2 mėnesius

Dažnai virtuvėje laiką leidžiančios vilnietės Vitalijos Česnavičienės (48 m.) rankose gimsta...