aA
Darbo užmokestis mažesnėse šalies apskrityse siekia vos 70 proc. sostinės Vilniaus atlyginimo dydžio, tai reiškia, kad regionuose žmonių pajamos trečdaliu mažesnės, o nedarbas net kelis kartus didesnis nei didmiesčiuose. Jei dar keletą metų tęsis tokia situacija, priartėsime prie grėsmingos socialinės įtampos ribos.
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

Akivaizdu, kad Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje koncentruojasi didieji darbdaviai, į didmiesčius iš užsienio sugrįžta emigrantai, dėl didesnių pajamų vyksta vidinė migracija, ypač į sostinę. Per pastaruosius 10 metų beveik 60 proc. miestelių ir kaimų gyventojų išvyko gyventi į 5 didžiuosius miestus. Regionuose mažėja darbo jėgos potencialas, kurį praradus prasidės negrįžtami ekonominiai procesai.

Pasisakau už 10–15 naujų ekonominių židinių regionuose ir aiškiai matau, kad tokie židiniai gali formuotis. Kažkada sakyta, kad, pavyzdžiui, Pabradėje to negali būti, tačiau šiandien mes Pabradėje matome 9 mln. eurų investicijas sukūrusią „Intersurgical“ gamyklą, į kurią dirbti žmonės važiuoja net iš Vilniaus. Tai reiškia, kad ekonominius traukos centrus regionuose sukurti galima, tačiau tam reikia sukurti protingą teritorinę verslo plėtros regionuose politiką.

Įvertinus kiekvieno rajono ekonominę aplinką, reikia fiksuoti didžiausią potencialą turinčią specializaciją ir generuoti tikslines investicijas.

Įsteigę ekonominius traukos centrus, turime užtikrinti teritorinio mobilumo priemones, suteikiant galimybes darbdaviams atsivežti darbuotojų, o pastariesiems – patogiai nuvykti į darbo vietą ir sugrįžti. Atsiradus galimybei gerai apmokamą darbą pasiekti apie 50 kilometrų spinduliu nuo bet kurio rajono centro, išnyktų paskata emigruoti į Londoną arba Vilnių.

Lygiagrečiai traukos centrams turi aktyviai veikti profesinio rengimo sistema, kuri užtikrintų ir regionų gyventojų švietimą, perkvalifikavimą, ir 100 proc. patenkintų vietos verslo darbo jėgos poreikius.

Valstybės kontrolė nustatė, jog profesinio mokymo galimybės šalyje panaudojamos nepakankamai: nustatyta praktinio mokymo centrų pajėgumų išnaudojimo, šiuolaikinio švietimo turinio formavimo bei profesijos mokytojų kompetencijų atnaujinimo problemų. Vidurinį išsilavinimą teikiančiose profesinėse mokyklose mokosi vos apie 25 proc. mokinių, kai ES vidurkis yra 47,3 proc. Tik 6 proc. suaugusiųjų mokosi įvairiose švietimo pakopose, kai ES vidurkis – 10,8 proc.

Atsiradus galimybei gerai apmokamą darbą pasiekti apie 50 kilometrų spinduliu nuo bet kurio rajono centro, išnyktų paskata emigruoti į Londoną arba Vilnių.
G. Nausėda


Greta ekonominių traukos centrų turi efektyviai veikti vietos smulkusis verslas, kuris padėtų žmonėms patiems užsidirbti ir įdarbinti kitus. Todėl savivaldybėse turi atsirasti efektyviai veikiantis vieno langelio principas. Tai – nuolatiniai verslo konsultantai, teikiantys nemokamas konsultacijos gyventojams įvairiais verslo kūrimo klausimais.

Naujai įsikūrusį smulkųjį verslą reikia atleisti nuo mokesčių 3 metus. Taip pat turi būti sukuriami pažangūs kreditavimo instrumentai, kuriais gali naudotis jaunas verslas. Trumpinti ir naikinti veiklos pradžiai reikiamų leidimų gavimo terminus.

Blogiausia, kad apie regionų gaivinimą kalbama jau antrą valdžios kadenciją, suteikiama vilčių regionams per garsiąją „Baltąją knygą“, į kurios įgyvendinimą kviečiamos savivaldybės, tačiau faktiškai centralizuotai nevykdomos jokios realios motyvacinės priemonės suburti ir įgalinti savivaldybes veikti kartu, siekti reikiamo rezultato.

Lietuvai akivaizdžiai trūksta politinės lyderystės pamatyti regionų potencialą, motyvuoti savivaldybes, įtraukti verslą bei pajungti mokslo potencialą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.1667

Top naujienos

Ušackas nubraižė naujas Grybauskaitės perspektyvas Europoje (122)

70 Europos Sąjungos lyderių raginant moterį paskirti kitu Europos Komisijos ar Europos Sąjungos...

Viktorijos Siegel mama apie gyvenimo pamokas dukrai: visada sakiau, kad grožis tai atsakomybė, o ne pasididžiavimas (37)

Pažvelgus į Viktorijos Siegel socialinius tinklus, dažnas pasvajoja apie tokį gyvenimą –...

Gyvai / DELFI Diena. Ar verta įsiklausyti į perspėjimus dėl artėjančios krizės ir pagaliau pradėti taupyti vyksta apklausa (13)

Ekonomistai kalba, kad ateinanti krizė bus kitokia, tačiau gyventojai nekreipia dėmesio į kalbas...

Priminė, kuo gali baigtis pamirštas parodyti posūkio signalas

Spėlioti, kokį veiksmą atliks priekyje važiuojantis vairuotojas, nepatinka nė vienam eismo...

Labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąraše – dar du lietuviai už graiką siūloma 1 mln. eurų premija (46)

Europos ieškomiausiųjų bėglių sąraše, kurį skelbia Europolas, yra ir du lietuviai: Denas...

Arūnas Milašius. Kliedime apie Lietuvą kosmose, tačiau žagrė toliau kyšo iš kišenės (15)

Kiekvienas save gerbiantis studijos, rašomos gavus ES finansavimą ir brėžiančios Lietuvos...

Žvėryno gyventojai pasibaisėjo medžių genėtojų darbu: lieka ne liepa, o stulpas (12)

Vos prieš keletą dienų nurimus konfliktui dėl medžių kirtimo Vilniaus Sapiegų parke, savo...

Donaldas Trumpas: „Huawei“ yra tai, kas yra labai pavojinga

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmą kartą susiejo ginčą dėl telekomunikacijų įrangos...

Kažkas pabandė „nudžiauti“ naujai steigiamos partijos pavadinimą: įtaria senų bebrų „bajerius“ papildyta (82)

Kažkas nutarė pavogti naujai Aušrinės Armonaitės ir bendraminčių steigiamos Laisvės partijos...

Mirtinai peiliu vyrą Kaune sužalojęs įtariamasis rastas negyvas (21)

Kauno policija penktadienį pranešė radusi vyro, įtariamo mirtinai peiliu sužalojusio žmogų,...