Kovo 15 d. įvyko antrasis Regioninės politikos pavasario forumas. Balandžio 24 d. Pasaulio lietuvių bendruomenių komisijoje sužinojau, koks vidutinis atlyginimas parviliotų mūsiškius grįžti namo iš anglijų, norvegijų. 1500 eurų. Kad pasiektume tokį lygį, būtina ne tik prisivilioti investuotojų, bet ir kelti ūkio pridėtinę vertę.
Giedrius Surplys
© Asmeninis albumas

Balandžio 26 d. dalyvavau „Išmaniojo miesto“ stendo atidaryme RESTOJE. Net kelių miestų merai po „labas“ ištarė: „Pas mus ateina privatus investuotojas“! Mažas pokytis pokalbyje, milžiniškas šuolis regionų politikoje. Miestų lyderius vis labiau domina privačios investicijos, o ne vien ES parama. „Ištiestos rankos“ ir surauktos kaktos mentalitetą keičia gudri ir pasitikinti savo savivaldybe šypsena.

Tai stiprina tikėjimą, kad kalbantis ir dirbant išvien valdžiai ir verslui, bendruomenėms ir mokslininkams, keičiant pesimistines žinutes regionų sėkmės istorijomis, galime atgaivinti Lietuvos regionus.

Išplėtus regioninės politikos apimtį nuo ES lėšų įsisavinimo iki tvarios (ilgalaikės ir visa apimančios) ekonominės plėtros galima dėlioti ir pabėgimo iš vidutinių pajamų spąstų planą. Užtikrinę pakankamą užimtumą Lietuvoje, turime pasirūpinti, kad ženkliai išaugtų mūsų atlyginimai, tuo pačiu išlaikydami verslo konkurencingumą.

Ir Skuodas turi parako

Balandžio 27 d. grįžtu iš Skuodo, kur su centrinės ir vietos valdžios atstovais bei verslu diskutavome, kaip praktikoje pritaikyti šūkį „regionai – ne lavonai“. Kaip išlaikyti ir pritraukti aukštos pridėtinės vertės verslą, kurio būtų pavydu artimiausiems didmiesčiams – Klaipėdai ir Liepojai. Tiek geriausia tarptautinė praktika, tiek Skuodo rajono verslininkai, ūkininkai, ministerijų ir savivaldybės darbuotojai išskiria šiuos „sėkmės formulės“ ingredientus:

Lyderystė. Nuo depresiją išgyvenusių JAV miestų iki Kauno, Šiaulių, Tauragės ar Alytaus miesto veidas pasikeičia per porinkiminę naktį, atsiradus žmogui, kuriam verslas – ne priešas, bet partneris, o raison d’etre – sukurti ką nors įspūdingo. Nebūtinai merui, nebūtinai mero patarėjui. Kartais užtenka vienos dienos pasisėdėjimo su garsiais kraštiečiais, rinkodaros specialistais ar startuoliais. Vieno klausimo: „Kaip paversti šį miestą ypatingu“.

Partnerystė. Esame stulbinamai geri komandiniame krepšinyje ir labai pusėtini komandiniame darbe. Ir Skuode girdisi nusiskundimai, kad nesusikalba „Vilnius“, savivalda, verslas, menininkai ir švietimo sistema. O miestų plėtros teoretikai patvirtina – gyvenvietės suklesti tik surėmus pečius visai bendruomenei, ypač įtraukus jaunimą.

Išskirtinumas. Yra gėrimai ir yra gėrimai, kurių čia negaliu reklamuoti. Yra miestai ir yra ferarių gimtinė Modena, Pakruojo dvaras, Druskininkai ar atominis gerąja prasme Visaginas. Nė vieno jų prekės ženklas neatsirado dėl to, kad „per amžius taip buvo“. Reikėjo pradinio judintojo, kuris ryžtųsi kažką išskirtinio padaryti būtent čia. Ir štai Skuodo informacijos centro direktorė Gražinitė Jokšienė pasiūlo: būkime pirmoji maža savivaldybė, kuri pastatys naują A klasės daugiabutį! Ir pasipila minčių lietus: galbūt jame gyventų IT specialistai, kuriems nesvarbu, iš kur dirbti, o gal menininkų kolonija, o gal tiesiog jaunos šeimos, kurios dirbtų Klaipėdoje ar Liepojoje, jeigu pritrauktume elitinių mokytojų ir sukurtume „Žemaitijos licėjų“? Panašios mąstymo grandinės suveikia Toskanoje ar Katalonijoje, gal suveiktų ir pas mus. Mažų miestelių idėjų ir puikių pavyzdžių – pilnas Google. Nuo IKEA Kazlų Rūdos ir archajinio turizmo („be ryšio“) sostinių, iki milijonus uždirbančių miestų-kino studijų.

Lyderystės, partnerystės ir išskirtinumo poreikį patvirtina ir žemės ūkyje besispecializuojančio Skuodo rajono ūkininkai. Jie džiaugiasi, kad meras imasi bendruomenės telkimo ir miesto gaivinimo. Jie klausia, kaip Skuodo ūkininkams „atsivežti“ garsų kaimo plėtros ekspertą, pas kurį apsilankę Olandijoje išgirdo „tokių dalykų“ apie XXI amžiaus žemės ūkį! Jie pasižada mielai prisidėti prie rajono gerbūvio, jeigu pajus, kad Skuodui įdomi jų nuomonė, o ES lėšos bus skiriamos ne tik stambiųjų traktoriams, bet ir alternatyviems verslams. Štai Jums ir paraiška regiono atgimimui bei naujajai žemės ūkio politikai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tai, kas vyko Sovietų Sąjungos gimnastikos rinktinėje, kelia šiurpą: visos tai patyrė (16)

Kelios buvusios Sovietų Sąjungos gimnastės teigia, jog buvęs treneris jas seksualiai išnaudojo. O...

Prasidėjo Neringos pastatų griovimas – valstybei iškelti milijoniniai ieškiniai (86)

Šį mėnesį Gintaro Įlankoje, Juodkrantėje, pradėtas griauti druskų sandėlis verčia vietos...

Palangą užplūdo poilsiautojai: vasaros kurorto šventė žmones sukvietė į begalę pramogų (75)

Palangoje savaitgalį oficialiai paskelbus vasaros kurorto pradžią, čia sugužėjo begalė...

Lietuvą „brangakmeniu“ vadinantis Daviesas: daug NBA krepšininkų nesugebėtų žaisti Eurolygoje (91)

Vienu maloniausių šio sezono Lietuvos krepšinio gerbėjų atradimų tapęs Kauno „Žalgirio“...

Atviras Justino Jankevičiaus interviu: yra dvi prabangos, kurias turiu (53)

Nors iš humoristo darbo galima užsidirbti, tai nėra profesija, LRT RADIJUI sako humoristas...

Tai erzina visus tėvus: apie ką nuolat pamokslauja tie, kurie vaikų neturi (1)

Jei turite vaikų, patarimų, kaip juos auginti, veikiausiai esate gavę ir iš žmonių, kurie patys...

Ką daryti, jei jūsų mėgstamiausi džinsai susitraukė (12)

Ar žinote, kaip pratempti džinsus? Galbūt pernelyg pasilepinote maistu šventiniu laikotarpiu ar...

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (485)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Testas Kalifornijoje: Meilutytė savo stipriausioje rungtyje užėmė antrą vietą (9)

Rūta Meilutytė savaitgalį varžosi „Speed Grand Challange“ tarptautinėse plaukimo varžybose...

Psichologė: ką daryti, jei nori, kad tave suptų geri draugai (2)

Kiek išsamiau aptarkime draugų temą – jau vien dėl to, kad dažnas tariasi turintis daug...