aA
Nauja darbdavių idėja – dirbančių pensininkų atleidimas nuo „Sodros“ mokesčio. Tiesa, ją išsakė premjeras, bet neabejoju, kad tą „jauką“ jam galėjo pakišti tik darbdaviai (arba privačių pensinių fondų atstovai), o būdamas dar toli nuo pensinio amžiaus, premjeras lengvabūdiškai „ant jo užkibo“.
Giedrė Purvaneckienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Paklausykite, kaip paradoksaliai skamba ši idėja: „Siekiant į darbo rinką pritraukti daugiau pensinio amžiaus žmonių, premjeras siūlo darbdavius skatinti mokestinėmis lengvatomis.“ Toliau cituojamas pats premjeras: „Šiuo metu yra didelis kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, todėl ir verslas, ir valstybė anksčiau ar vėliau turės priimti sprendimus, skatinsiančius vyresnio amžiaus žmones kuo ilgiau išlikti darbo rinkoje.“

Tai ką reikia skatinti? Darbdavius ar pensininkus? Reiktų suprasti: (darbdaviams) trūksta darbo jėgos, todėl reikia skatinti pensininkus, kad jie kuo ilgiau išliktų darbo rinkoje. Bet lietuviška tradicija – viską išversti darbdavių naudai.

Vadovaujantis geriausiomis „Laisvosios rinkos instituto“ minties tradicijomis, išvada peršasi pati – norint paskatinti pensininkus dalyvauti darbo rinkoje, reikia, kad nauda atitektų ne jiems, bet darbdaviams. Naudojamas ir visiškai absurdiškas darbdavių argumentas (kažkodėl žiniasklaidoje priskiriamas gerbiamam mokslininkui B. Gruževskiui), kad dirbantys pensininkai vietoj „Sodros“ galėtų draustis privačiuose pensijų fonduose.

Paklauskite dirbančių pensininkų, kas motyvuoja juos išlikti darbo rinkoje. Svarbiausias motyvas, aišku, papildomos pajamos. Pensijos mažos, todėl daugeliui tiesiog reikia dirbti, kad galėtų oriai gyventi. Kad susimokėjus komunalinius mokesčius, nereikėtų taupyti kiekvieno cento maistui, vaistams ar transportui. Bet tai – ne vienintelis motyvas.

Svarbu nesijausti nereikalingu. Yra žmonių, kuriems darbas – pats svarbiausias dalykas gyvenime. Bet dar vienas, labai svarbus motyvas – kasmet padidėjanti pensija. Galiu patvirtinti savo patyrimu: dirbdama sulaukusi pensinio amžiaus, pensiją pasididinau labai žymiai.

Sakysite, ir taip pensijos keliamos, atsižvelgiant į infliaciją ar atsiradus daugiau pajamų „Sodroje“. Bet niekas nepaneigs, kad kainos auga greičiau nei oficialus infliacijos lygis, nes labiausiai brangsta kasdieniniai dalykai, o skaičiuojant infliacijos lygį, apimami ir tie daiktai ar paslaugos, apie kuriuos nepasiturintys žmonės net negalvoja. Todėl pensijos didėjimas labai svarbus. O kai pensija didėja, tai ir jos pakėlimas dėl infliacijos ar kitų priežasčių – taip pat didesnis.

Priėmus sprendimus dėl pensininkų neapmokestinimo „Sodros“ mokesčiu, nukentėtų ne tik dirbantys pensininkai (kurie nebegalėtų užsidirbti didesnių pensijų), bet ir visi pensininkai. Nes sumažėtų įplaukos į „Sodrą“, o tuo pačiu ir pensijų didinimo galimybės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad toks klausimas nesvarstomas (kol kas). Gerai. Bet bijau, kad pradėjus jį svarstyti, išspręsta bus tikrai ne pensininkų, o galingesnių, t. y. darbdavių, naudai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.8889

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (147)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (5)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (326)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (221)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (221)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...