aA
Spalio 25-ąją eilinį kartą švęsime Lietuvos Respublikos Konstitucijos dieną. 1992 metais šią dieną visuotiniame referendume buvo patvirtinta demokratinė Lietuvos Konstitucija, kuri įteisino parlamentinę Respubliką su prezidentinės valstybės valdymo formos bruožais.
Gediminas Kirkilas
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Labai svarbu pabrėžti, kad Spalio 25-oji yra svarbi daugiau nei dėl vienos priežasties. Pirmiausia, žinoma, tai yra mūsų Konstitucijos diena, nepriklausomos Lietuvos Konstitucijos, kuria buvo įtvirtinta, kad Lietuvos valstybę kuria Tauta, o suverenitetas priklauso Tautai, diena.

Antra, buvo patvirtinta demokratinė Lietuvos Konstitucija, kurioje aiškiai apibrėžtos žmogaus laisvės ir teisės bei jų apsauga. Demokratinės valstybės valdymo formos įtvirtinimas Konstitucijoje labai aiškiai atskyrė Lietuvą nuo valstybių, kurios pasirinko autoritarinę valdymo formą, bei atvėrė Lietuvai kelią integruotis į tarptautinę bendruomenę, ilgainiui tapti Europos Sąjungos ir NATO nare.

Dabar atrodo neįtikėtina, o turbūt yra nemažai ir tų, kurie nežino, neprisimena arba tiesiog nesusimąsto apie tai, kad tuo metu, prieš 27 metus, buvo ne tik labai rimtai svarstoma, bet ir atkakliai siekiama, kad Lietuvoje būtų įteisinta iš esmės autoritarinė prezidentinė Konstitucija. Jos siekė Lietuvos dešinieji, t. y. dauguma dabartinių konservatorių.

Vertinant pokomunistinę Lietuvos istoriją, verta tai prisiminti, iš istorijos pasimokyti ir, be abejonės, pasidžiaugti, kad pasirinkome demokratiją.

Trečia, 1992 m. spalio 25-ąją Lietuvoje taip pat vyko ypatingai svarbūs demokratiniai rinkimai į Seimą. Juk tai buvo pirmieji demokratiniai parlamento rinkimai antrą kartą atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje. 1990 m. vasarį vykę rinkimai į tuometinę Aukščiausiąją Tarybą (AT) taip pat laikomi demokratiniais, tačiau Lietuva tada dar nebuvo nepriklausoma. Išrinktoji AT ją tokia paskelbė.

1992-ųjų Seimo rinkimai yra reikšmingi tuo, kad tai buvo antrasis demokratinis valdžios pasikeitimas, turint galvoje, kad demokratiniuose parlamento rinkimuose laimėjo kitos, t. y. kairiosios, politinės jėgos nei 1990 metais, kai laimėjo dešinieji.

Remiantis politikos mokslų demokratėjimo teorijomis, toks taikus demokratinis valdžios pasikeitimas žymėjo demokratinio perėjimo Lietuvoje pabaigą (kai visos esminės demokratinės procedūros ir institutai yra įteisinti) ir demokratijos konsolidacijos pradžią (kai tos procedūros ir institutai praktiškai įtvirtinami ir stiprinami).

Tokia mūsų demokratijos raida signalizavo ir tuometinio politinio elito brandą, kai rinkimuose pavyko laimėti pragmatinėms politinėms jėgoms, o ne nacionalistams ar už prievartos naudojimą valstybės valdyme ir autoritarizmą pasisakantys politikai.

Šiandien, kai ir Europa susiduria ne tik su senais, kaip autoritarinė Rusija ar Baltarusija, bet ir naujais demokratijos iššūkiais, kaip dešinysis ekstremizmas ir atgijęs nacionalizmas, minint Lietuvos Konstitucijos dieną yra labai svarbu atsirinkti tai, kas iš tiesų yra svarbiausia – piliečiams, valstybei, demokratijai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Panevėžio kunigas atviras: išmaldų prašytojams ne maisto reikia, o svaigalų (102)

Prie prekybos centrų ar bažnyčių šventoriuose su ištiesta ranka stovintys varguoliai dėkoja už...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (264)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (40)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Susirgimo rekordai negąsdina: Klaipėdoje prie eglutės renkasi smalsuoliai (130)

Klaipėdoje per eglutės įžiebimą nušvito ir įspūdinga Šiaurinė žvaigždė. Tiesa, tie, kurie...

Raseinių rajone per tragišką avariją žuvo vyras (6)

Raseinių rajone nuo kelio nulėkus automobiliui žuvo vyras.

Egzistuoja tik vienas žmogus, į kurį pataikė meteoritas: rimtesnės bėdos prasidėjo kur kas vėliau (2)

Vadinamasis Hodges meteoritas sukėlė problemų moteriai, į kurią pataikė, bet atnešė turtus...

Vytautas Jokubauskas | D+

Po pažeminimo draugiškoje Europos valstybėje Kremlius taip lengvai neatleis: galima tikėtis keršto (2)

Kremlius buvo įpratęs Kišiniove jaustis tarsi savo paties kieme. Kadenciją baigiantis...

Vilniuje į gaisrą iškviesti ugniagesiai, pranešta, kad namas dega atvira liepsna (40)

Vilniuje šeštadienį į Dvariškių gatvę išskubėjo gausios ugniagesių pajėgos. Pranešta, kad...

LKL mūšis pajūryje: „Neptūnas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė transliacija

Šeštadienio vakarą pajūryje vykstančiose LKL rungtynėse kaunasi Klaipėdos „Neptūnas“ (3/6)...