aA
Jau rašiau prieš metus apie opozicijos „netrivojimą“, tik pasibaigus parlamento rinkimams bandymą sukelti Vyriausybės krizę, priešlaikinius Seimo rinkimus, nes esą tauta ne tuos išrinko, ne ta koalicija, nes gi ne konservatoriai valdžioje ir pan. Dabar, artėjant Prezidento rinkimams, vėl akivaizdi nekantra, daugėja įvairiausių insinuacijų. O ypač visus jaudina Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio apsisprendimas dalyvauti ar ne šiuose rinkimuose.
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Antai vienas teisės profesorius, fragmentiškai vertindamas Konstitucijos nuostatas, pareiškė, jog Prezidento rinkimus laimėjęs Ministras Pirmininkas, kad galėtų prisiekti neva turėtų atsistatydinti net ne priesaikos išvakarėse, o prieš mėnesį... Kodėl? Argumentų rimtesnių nėra, išskyrus keistokus mėginimus eliminuoti Ministrą Pirmininką iš rinkimų arba sukelti abejones dėl jo dalyvavimo legitimumo.

Kitas jau politologijos profesorius kategoriškai pareiškė, kad, Ministrui Pirmininkui kandidatuojant į Prezidentus, jis turėtų atsistatydinti ir dėl to esą kiltų Vyriausybės krizė. Nei Konstitucija, nei įstatymai nereikalauja, kad Prezidento rinkimuose dalyvaujantis Premjeras turėtų atsistatydinti (tokiu atveju ir visa Vyriausybė) dar gerokai prieš oficialią Prezidento rinkimų kampanijos pradžią. Netgi atvirkščiai. Premjero dalyvavimas Prezidento rinkimuose yra numatytas Vyriausybės įstatymo 13 straipsnio 10 dalyje, kurią pacituosiu vėliau.

Kiekvienas iš mūsų dirba savo darbą, taip pat ir Ministras Pirmininkas. Jo pareigos, kurios, neįžeidžiant kitų, yra bene svarbiausios pagal realią atsakomybę, nesuteikia jam jokių privilegijų ar pranašumų, lyginant su kitais – vieniems rinkėjams jo sprendimai patinka, kitiems ne. Todėl ir jo dalyvavimas Prezidento rinkimuose nėra joks išskirtinis dalykas, kaip mėginama sąmoningai komplikuotai pateikti.

Akivaizdu, jog opozicija, kuri jau pradėjo prezidentinę kampaniją gerokai anksčiau laiko, nes prieš oficialią rinkimų kampanijos pradžią naudojamos lėšos nei deklaruojamos, nei apskaitomos, labai bijo Premjero S. Skvernelio konkurencijos, todėl ir „netrivoja“, nekantrauja, mėgina sukelti abejones. O iš tikrųjų bando įtraukti jį į rinkimų kampaniją, o po to šaukti, esą „naudojami kažkokie administraciniai resursai“ ir pan.

Yra ir kitų priežasčių. Dauguma išsikėlusių kandidatų yra arba dešinieji, arba neaiškių pažiūrų, o kairiojo ar kairiojo centro kandidato kol kas nėra. Kitaip sakant jie neturi per daug erdvės polemikai. Arba turėtų kritikuoti dabartinę Prezidentę, ko nelabai norėtų, nes dabartinė šalies vadovė išlieka populiariausia politikė. Arba kritikuoti vienas kitą, teikti kokias nors savo vizijas, kurių per daug neturi. Net ir jau pateikęs viziją V. Ušackas daugiau kalba apie Vyriausybės kompetenciją nei Prezidento.

Prezidentas, aišku, gali tikėtis konstruktyvaus bendradarbiavimo su Vyriausybe, tačiau tam reikia turėti bent jau šiek tiek artimą programą dabartinio kabineto ir valdančiosios daugumos tikslams, kas dešiniųjų ir dar dešinesnių jau išsikėlusių kandidatų atveju vargu ar įmanoma. Net ir į kairę, bent jau žodžiais, žingsniuojantys G. Palucko socialdemokratai, šiandien realioje politikoje parlamente dirba opozicijoje su konservatoriais ir liberalais, t. y. su dešiniaisiais, kas vargu ar yra normalu tikriems socialdemokratams. Todėl vargu ar jų pasiūlytas kandidatas, net jei jį stebuklingai išrinktų, būtų pozityvus partneris dabartinei kairiojo centro Vyriausybei, vykdant savo rinkiminius pažadus. O jei ne, tai reikštų konfliktą tarp valdžios grandžių, lėtesnes reformas ir reikalingų žmonėms sprendimų vilkinimą. Panaši situacija būtų ir su kitais teoriškai galimais dešiniųjų prezidentais.

Žmonės mažai galvoja apie valdžių bendradarbiavimą ir jo pasekmes. Daugiausia vertina kandidatus pagal patrauklumą ar pažadus. Tai suprantama, tačiau pusiau parlamentinės, pusiau prezidentinės Konstitucijos ir joje nustatytos valdžios sąrangos atveju itin svarbu yra sklandi valdžios šakų sąveika, tautos vienijimas bei konsolidacija, o ne konfrontacija. Kurią kaip tik ir užprogramuoja kurio nors dešiniųjų kandidato pergalė.

Pabaigoje pacituosiu profesoriams, kurie nesivargina skaityti įstatymų ir komentuoja „iš akies“, jau minėtą Vyriausybės įstatymo 13 straipsnio 10 dalį. „Vyriausybės narys, kuris įstatymų nustatyta tvarka paskelbiamas kandidatu į Respublikos Prezidentus, Seimo, Europos Parlamento ar savivaldybių tarybų narius, turi teisę būti atleistas nuo tarnybinių pareigų rinkimų agitacijos kampanijos metu, bet ne ilgiau kaip 10 dienų“.

Apie jokias priesaikas, išankstinius atsistatydinimus ar kitų panašių išvedžiojimų įstatyme nėra. Taigi Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis elgiasi pagal įstatymą ir paskelbs apie savo kandidatavimą laiku, o „netrivojantiems“, pradėjusiems per ankstyvą rinkimų kampaniją, teks vis tik pakentėti. Per ankstyvas startas lengvojoje atletikoje, pavyzdžiui, dar vadinamas „falšstartu“. Niekam to nelinkėčiau, nors ir galėčiau juos suprasti, tačiau ką gi reikės dar devynis mėnesius iki rinkimų veikti. Na, nebent pasišildyti žiniasklaidos dėmesio spinduliuose, kurie tik pačioje pradžioje šiek tiek šildo. Savimeilę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (6)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (330)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (212)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (104)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

Tragiškai žuvo perspektyvi Lietuvos rankininkė (138)

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirmadienį pranešė, kad eidama 22-uosius metus tragiškai...

Lietuvis studentas per vasarą užsidirbo 25 tūkst. JAV dolerių: tai geriausia patirtis mano gyvenime (1)

Kasmet vis daugiau jaunų žmonių vasaromis uždarbiauja užsienio šalyse. Vilniaus Gedimino...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (104)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Tai žinoti privalo visi: kepimo metu darant vieną klaidą gresia susirgti vėžiu (29)

Medikai ir maisto gaminių žinovai įspėja: negalite gyventi be skrudintų bulvyčių , bulvių...

Žmones su negalia restorane įdarbinęs olandas nustebo išvydęs lietuvių reakciją (9)

Rudens pradžioje Vilniuje duris pravėrė naujas restoranas „Pirmas blynas“, kurio įkūrėjas...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (16)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...