aA
Perskaitęs konservatoriaus K. Masiulio komentarą apie tai, jog „konservatoriai šiandien... yra vienintelė progresyvi politinė organizacija“, tiesą sakant, per daug nenustebau. Kuklumas niekada nebuvo šiai politinei jėgai būdinga savybė. Jie ir į NATO atvedė, ir į Europos Sąjungą, kitos politinės jėgos, anot jų, tik nenoromis pritarė, kaip šiuo metu dėsto jau rinkimų kampaniją pradėjęs jų partijos kandidatas. Jie vieninteliai supranta šalies geopolitinius iššūkius, ištikimi nepriklausomybei, o visi kiti tik ir galvoja, kaip ją išduoti ir pan.
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Jie visus kaltina valdžios troškimu, tuo aiškina politinių oponentų veiksmus ir, aišku, patys į valdžią nesiveržia ir valdžios nenori, nors turi geriausias programas bei strategijas. Tampa neaišku, ar jie nenori tų programų realizuoti, nes be valdžios tai vargu ar įmanoma, ar galvoja, jog kitos politinės jėgos jų programas turėtų vykdyti.

Tačiau ir vėl – tai nauja, jie nori būti žmonių partija, nors tuomet vėl neaišku, o kieno gi kitos per 30 šalies partijų?

Nors jie, konservatoriai, ir patys demokratiškiausi, kaip teigia tas pats K. Masiulis, tačiau vėl nesuprantama, o kodėl jiems nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo beveik visą laiką vadovauja tos pačios giminės atstovai, laikinai sykį leidę pavadovauti A. Kubiliui?

Jie dar ir „labai europietiškai“ klijuoja oponentams „gaujeles“ bei panašius žeminančius epitetus, nors vadina save dar ir krikščionimis demokratais, tačiau, panašu, jog neseniai viešėjusio Lietuvoje popiežiaus Pranciškaus pamokymai apie patyčių „kultūros“ pavojus jų ausų kol kas nepasiekė.

Konservatoriai visuomet rūpinasi gynyba, nors jų valdžios laikais krašto apsaugos biudžetas kažkodėl buvo tik 0,8 proc. nuo BVP, kitaip sakant, mažiausias tarp visų NATO šalių, nors visos jos taip pat pergyveno finansinę krizę. O ypač lyginant estais, kurie būtent krizės įkarštyje pasiekė 2 proc. gynybai nuo BVP, priimdami protingus ir pragmatiškus sprendimus šalies saugumui užtikrinti.

2014 metais jie, konservatoriai, pasirašė partijų susitarimą dėl 2 proc. nuo BVP gynybos išlaidų susitarimą, ir net buvo tarp iniciatorių, nors nei karto už šalies biudžetą, kur tai buvo numatyta, nebalsavo. Nei 2015-ais, nei 2016-ais, taip pat praėjusiais, kuomet šis biudžetas buvo didinamas iki reikalingų 2 proc. Šiuo metu jie kelia didžiulį triukšmą dėl papildomų išlaidų gynybai, nes toje pačioje pataisoje yra numatytos nedidelės papildomos išlaidos partijų finansavimui.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, jog šioje pataisoje numatytos išlaidos nėra skiriamos LSDDP, kaip jie tvirtina ir kažkodėl ypatingai bijo. Vyriausybė jas galės naudoti ir, pavyzdžiui, referendumui dėl dvigubos pilietybės, ir kitokioms panašioms reikmėms.

Beje, konservatorių argumentai tokie patys visais minėtais atvejais – esą jie negali palaikyti biudžeto, o tuo pačiu ir gynybos išlaidų, nes visas likęs biudžetas netinkamas. Kaip tuomet su įsipareigojimais pagal partijų susitarimą? Ir kodėl, čia dar mažiau logikos, jie, nebalsuodami už 2 proc., reikalauja dar didesnio – iki 2,5 – proc. nuo BVP?

Ir čia nėra juokai. Jei praeitų metų biudžetas nebūtų patvirtintas, Vyriausybei tektų dirbti viena dvyliktąja nuo 2016-jų metų biudžeto arba, kitaip sakant, Lietuva turėtų tik apie 1,7 proc. nuo BVP gynybos išlaidas. Ar tai atsakinga krašto gynybos atžvilgiu, o ypač dabartinėje geopolitinėje situacijoje?

Tai gal rūpestis gynyba apsimestinis, jei kažkokie smulkūs argumentai nusveria esminį klausimą – šalies nepriklausomybę bei saugumą?

Net G. Palucko socialdemokratai, kurie nepasirašė partijų susitarimo dėl gynybos, elgiasi nuosekliau, bent jau argumentuoja, jog 2 proc. nuo BVP jiems atrodo pakankamai. Tiesa, ir ten atsiranda jaunimo, kuris galvoja kitaip ir nepritaria G. Paluckui, nes galvoja, jog šalies saugumas yra nekvestionuojamai svarbiausia ir priešpastatyti tai socialinėms reikmėms yra labai panašu į propagandą, sklindančią iš Rytų kaimynės žiniasklaidos.

Tam, kad būtų galima nepalaikyti kokių nors įstatymų ar pataisų, argumentų visuomet surasi. Tik nelabai suprantama, kodėl save laikanti patriotiškiausia, labiausiai susirūpinusi saugumu, bet netrokštanti valdžios, konservatorių partija aukoja tai vardan smulkių politinių ginčų?

Gal pagaliau ir gerai, kad jie netrokšta valdžios, nors sunku patikėt, jog partijos, dalyvaudamos politikoje, jos nesiekia. Tačiau atsakomybės už krašto saugumą, atmetus visokius išvedžiojimus, jiems tikrai stinga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kritikuoja valdžios ryžtą grąžinti skolą „Žalgiriui“: kada prisimins mokesčių mokėtojus? (47)

Kiek didesnė nei pusės milijono eurų premija įkris į „Žalgirio“ klubo kišenę už 1999...

Opozicija kerta Skverneliui: dėl galimo priesaikos sulaužymo nori šaukti neeilinį posėdį pildoma (179)

Ketvirtadienį Seime vyko bendras opozicinių frakcijų posėdis, į kurį buvo kviečiamas ministras...

Pranckiečiui apkaltos kol kas neinicijuos: toks klausimas gali būti svarstomas ateityje (13)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis kol kas nemato pagrindo inicijuoti apkaltą Seimo...

CNN: palydovinės nuotraukos rodo, kad Rusija sparčiai modernizuoja karinius objektus Kaliningrade analitikai: atnaujintos branduolinių ginklų saugyklos (304)

Sprendžiant iš kanalui CNN perduotų kosminio palydovo kameromis užfiksuotų vaizdų, Rusija...

Lietuviai savo lėšomis ėmėsi iniciatyvos garsinti šalį: sukūrė klipą apie sostinę (1)

„Norėjome praverti užuolaidą ir pažvelgti į tokį Vilnių, kokio joks gidas neparodys ar...

Trumpas pagrasino uždaryti JAV ir Meksikos sieną (3)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pagrasino uždaryti Jungtinių Valstijų sieną su...

Antanas Guoga apsisprendė nedalyvauti Vilniaus mero rinkimuose (75)

Europarlamentaras Antanas Guoga nusprendė nedalyvauti Vilniaus mero rinkimuose. Anksčiau buvo...

Jasikevičius – apie „Žalgirio“ naujoką: dar vasarą jis buvo mūsų favoritas (7)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neturi laiko pasidžiaugti pergale prieš Stambulo „Anadolu...

VTEK krizė gresia virsti Karbauskio krize: kyla trys dideli klausimai (174)

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK ) krizė dėl dalies jos narių galimo spaudimo 2017...