aA
Žurnalistai periodiškai paprovokuoja ką nors iš paluckininkų, kad šie pasakytų kažką kritiško apie Socialdemokratų darbo partiją arba vadinamus „atskilėlius“. Toks jau žurnalistų darbas, tai nestebina, stebina buvusių kolegų ir bendražygių atsakymai, šiuo atveju Vytenio Andriukaičio, o štai visai neseniai ir Aloyzo Sakalo.
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Jų abiejų argumentacija, kritikuojant buvusius bendražygius, siekiant kažkodėl nubraukti buvusio bendro ir kairiųjų jėgų konsolidacijos darbo pasiekimus, o svarbiausia - visiškai nesigilinant į tikrąsias LSDP skilimo priežastis, buvo panaši. Tačiau, man regis, nelabai nuoširdi, ko iš ankstesnės ilgametės bendros veiklos nesitikėčiau. Esą šie, „atskilėliai“, nesilaikė socialdemokratinių vertybių, buvo „liberalai” ir pan. Dabar, jiems pasitraukus, tai socdemai, atsinaujino „stabilizavosi“, ir tikrai jau suka kairiuoju keliu.

Galima būtų pasidžiaugti, jei taip atsitiktų, tačiau realūs bei praktiniai G. Palucko vadovaujamos partijos veiksmai rodo ką kita, o mano požiūriu yra iš esmės visiškai priešingi. Seime LSDP frakcija sėdi dešinėje, ne kairėje, faktiškoje koalicijoje su konservatoriais ir liberalais. Jie turi praktiškai bendrą darbotvarkę, nuolat balsuoja kartu vieningai. Ir, beje, veikia su ligšiol būdingu tik konservatoriams destruktyvumu, nesiregistruoja, trukdo Seimui priimti sprendimus bei įstatymus.

Dešinioje koalicijoje Vilniaus savivaldybėje kartu su liberalu R. Šimašiumi ir pats LSDP pirmininkas G. Paluckas. Tai kur čia kairė? Gal keletas viešųjų ryšių agentūrų sukurtų deklaracijų, į kurias niekas nekreipia dėmesio, turėtų apie tai byloti?

Beje, tas pats A. Sakalas prieš beveik dvidešimt metų ilgą laiką rėmė dalį socialdemokratų, pasivadinusių „Socialdemokratija 2000”, kurie nesutiko jungtis ir konsoliduoti kairiąsias šalies jėgas į vieningą partiją.
Gediminas Kirkilas

Įdomu tai, jog dabar jau liberalu pravardžiuojamą A. Butkevičių itin palaikė tas pats A. Sakalas, kuris jį remdamas 2009-aisiais į LSDP pirmininkus teigė, jog pagaliau partijai vadovaus tikras socialdemokratas ir pan. Šiuo metu, panašu, kad jo nuomonė pasikeitė į visiškai priešingą...

Kitas jiems būdingas leitmotyvas, esą tie kas pasitraukė, nors iš tikrųjų pažeidžiant statutą buvo pašalinti, yra „prilipę prie kėdžių“. Galbūt dar A. Sakalas ir galėtų taip sakyti, nors tai vis tiek buvusiam politikui, turėjusiam pačių įvairiausių postų, nekorektiška. Tačiau V. Andriukaitis, šiuo metu užimantis kone aukščiausią politiko postą, vargu ar turi net moralinę teisę. Tiesa, atrodo, greitai pamatysim kiek prilipęs prie eurokomisaro kėdės yra pats V. Andriukaitis.

Beje, kiek pamenu A. Sakalą iš bendros veiklos Seime, vargu ar buvo atvejų, kad jis būtų atsisakęs kokio nors Seimo pirmininko pavaduotojo ar komiteto pirmininko pozicijų. Ką jau kalbėti apie V. Andriukaitį, nuolat siekusį įvairiausių karjerų, net dukart dalyvavusį prezidento rinkimuose. Ir visiškai jų dėl to nekritikuoju, politikai visuomet siekia pozicijų bei valdžios, realizuoti savo programą, todėl politikoje ir dalyvauja. Tačiau dvigubi standartai, kurie dažniausiai būdingi tokiems teisuoliams, „vertybininkams“ šiuo atveju itin ryškūs: viena taikoma sau, kita kitiems.

Vienintelis principas, apie kurį labai mėgo kalbėti „vertybininkai“ ir bent jau žodžiais dogmatiškai reikalaudavo, nuolat kaltindami buvusių socialdemokratų vyriausybių vadovus, buvo progresiniai mokesčiai. Likimo ironija, kad būtent ši Valstiečių žaliųjų ir socialdemokratų darbo partijos koalicinė Vyriausybė ir įvedė pirmą kartą progresinį mokesčių tarifą, kurio nepalaikė faktiškoje koalicijoje su konservatoriais esanti LSDP frakcija.

Beje, tas pats A. Sakalas prieš beveik dvidešimt metų ilgą laiką rėmė dalį socialdemokratų, pasivadinusių „Socialdemokratija 2000“, kurie nesutiko jungtis ir konsoliduoti kairiąsias šalies jėgas į vieningą partiją. Ar šiandien jau jo pozicija pasikeitus, vertinant tuos, kas turi kitokią nuomonę, nesutiko paklusti kairiojo centro koalicijos griovimui ir pasirinko savo kelią?

Iš tiesų tai pats A. Sakalas, kovodamas prieš kairiųjų jėgų vienijimą, padėjo „Socialdemokratijai 2000“ susikurti ir net tapo jų garbės pirmininku, neatsisakęs to paties titulo ir LSDP.

Dabartinę koaliciją buvo mėginama griauti dėl visai kitų priežasčių, tikrai ne dėl tų priežasčių, kaip dabar mėgina aiškinti žiniasklaidai V. Andriukaitis ir A. Sakalas. Mes, socialdarbiečiai, pasipriešinome mėginimui sužlugdyti gal ir netobulą, bet vis tik kairiojo centro koaliciją ir atvesti į valdžią dešiniuosius, šiuo atveju konservatorius. Ir todėl, kad jie nelaimėjo rinkimų, ir todėl, kad jie vis tik dešinieji, kad ir kas kaip bespekuliuotų.

Nuolatiniai buvusių kolegų kaltinimai ir kritika dėl esą išduodamų socialdemokratinių principų ar vertybių, tėra elementari vidinės partinės kovos bei politinės konkurencijos išraiška ir nieko daugiau. Todėl dangstyti tai tariamais vertybiniais nesutarimais yra elementari, ir, beje, anaiptol nešventa politinė veidmainystė.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusija atvėrė slaptą teritoriją: vietiniai ne tik nesutinka ten vežti žurnalistų, bet net nenori garsiai minėti pavadinimo (85)

Šichanų miestelis, kuriame buvo kuriamas sovietinis cheminis ginklas, neseniai tapo prieinamas...

Jauniausia troleibuso vairuotoja seka tėvo pėdomis: mergvakariai, miręs keleivis ir keisčiausias prašymas (67)

Prieš porą savaičių Vilniaus gatvėmis išriedėjo jauniausia troleibuso vairuotoja Justina...

Lietuvos atstovas šių metų „Eurovizijoje“ Jurijus Veklenko: viduje aš ruošiau laimėtojo dainą pildoma (459)

Paaiškėjus, kad šių metų „Eurovizijos“ konkurse Lietuvai atstovaus atlikėjas Jurijus...

Valančiūnas lemiamu metu surengė tikrą šou: pataikė tritaškį ir buvo per plauką nuo sezono rekordo (5)

Į Lietuvą ir atgal susitvarkyti savo dokumentų suskraidęs Jonas Valančiūnas grįžo į NBA...

„Lentpjūvė iš pragaro“ – viena brutaliausių Antrojo pasaulinio karo paslapčių (155)

Po daugiau nei 70 metų tylos į viešumą braunasi viena ilgiausiai saugotų ir siaubingiausių...

Orai: ateina pavasaris (11)

Sekmadienį mūsų šalyje debesys pamažu plonės, vakariniuose rajonuose vis dažniau pasirodys...

Unikauskas pataria – ką daryti, kad nereikėtų vaistų: sveikata priklauso nuo 4 dalykų (52)

„Mūsų sveikata nemažai priklauso nuo mūsų pačių, tik labai svarbu laikytis keturių...

Skandalas dėl pinigų plovimo „Swedbank“ kirto skaudžiai: prarado milijardus, reputacijai – smūgis (195)

Pinigų plovimo skandalo centre atsidūrusio vieno didžiausių Švedijos bankų „Swedbank“...

Laidotuvių tradicijos keičiasi kardinaliai: organizatorė išklojo keistus lietuvių pageidavimus (31)

Dar prieš kelerius metus išgirdę žodį „ laidotuvių planavimas “, daugelis turbūt būtų...

Kūdikiui atliko labai neįprastą operaciją: ar jos reikia, išduoda ir veidas (26)

„Gimė gražus kūdikis, o vėliau galvos forma ėmė keistis, ar tai normalu?“, – Vaikų...