aA
Pasaulis, ne tik Europa, per BBC ar CNN stebi vieną dramatiškiausių pastarojo laikotarpio politinių pjesių, kuriai jau nuo pat pradžių buvo suteiktas šmaikštus pavadinimas – „Brexit“. O BBC jau net ir filmą tuo pačiu pavadinimu sukurti suspėjo, tačiau, regis, tiek tos naudos ir bus.
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kovo 29-oji, kurios laukėm įvairiai: vieni su nerimu, kiti galbūt su džiaugsmu, nors, panašu, kad tokių mažėja, tačiau visi kažko laukė ir vis tik tą dieną nieko nenuspręsta, dramos finalas atidėtas, po to ir dar sykį.

Britai, bent jau jų parlamentas, nieko racionalaus nenusprendė, nors ir turi kelių šimtmečių demokratines tradicijas bei patirtį. Neabejotinai turėję spręsti praeityje dar ir sunkesnius klausimus, britų Bendruomenių rūmai šiandien susiskaldę, kaip ir visuomenė, mindžikuoja, o gal ir mėgina tokiu dramatišku būdu kaip nors paveikti stebėtinai vieningą likusią 27 šalių ES.

Tuo pačiu metu neatsakingų politikų dėka vyksta šalies ekonomikos nuosmukis. Gana ironiška, jog melagingos populistų lyderio, senokai jau atsižegnojusio bet kokios atsakomybės, organizuotos viešųjų ryšių kampanijos vienas iš postulatų teigė, jog britai, esą „moka Briuseliui po 350 mln. svarų per savaitę“. Dar daugiau, referendumo kampanijos metu Jungtinę Karalystę užplūdo autobusai su ryškiais užrašais ant šonų, jog būtent tų 350 milijonų svarų, neva mokamų kas savaitę Briuseliui, trūksta britų sveikatos apsaugai finansuoti... Įspūdinga, ar ne? Ar gali žmonės, ypač tolimi nuo politikos, tuo nepatikėti? Juolab, kad tuometinė konservatorių Vyriausybė beveik nieko nedarė, kad tai paneigti ir teisingai informuoti visuomenę prieš referendumą.

Tai buvo gerai sukonstruota „fake news“, o dabar, įvykus „Brexit“ referendumui, anot banko „Goldman Sachs“, britai nuo 2016-ųjų praranda realiai po 600 milijonų svarų per savaitę. T. y. maždaug dvigubai daugiau per savaitę, nei tariamai mokėdavo Briuseliui ir tai trunka jau daugiau nei dvejus metus.

Štai tokia reali populizmo kaina, ji kone dvigubai didesnė reali nei tariama ir tai dar ne visa. To paties JAV banko teigimu, penkta didžiausia pasaulio ekonomika nuo 2016-ųjų metų prarado 2,5 proc. BVP, o kietojo „Brexit“ atveju vidaus produktas sumažės dar daugiau – 5,5 proc. Taigi, kitaip sakant, ekonomikos augimas jau pora metų strigo, lyginant su kitomis išsivysčiusiomis ekonomikomis, o ir perspektyvos, nepriimant jokio sprendimo, dar niūresnės.

Akivaizdu, jog „Brexit“ iniciatoriai neturėjo jokio realaus plano, kaip gyventi be Europos Sąjungos bendros rinkos, o ir dabartiniai jo karščiausi rėmėjai juo labiau. Anieji žarstė iliuzijas, o parlamente tiesiog vyksta vidaus politinė kova, tikintis turėti iš to politinių dividendų. Vieniems, toriams, vidinė partinė kova dėl lyderystės partijoje, kitiems, šiuo atveju, leiboristams, siekiant priešlaikinių rinkimų, kuriuos jie greičiausiai laimėtų. O kas po to?

Jei britai tikėjosi, jog praradus didžiulę, pusės milijardo gyventojų europinę rinką, jie greitai kompensuos prekybos sutartimis su kitomis šalimis, jie stipriai klydo. Iš tikrųjų tai buvo dar viena populistų sužadinta iliuzija, dar ir pasiremiant praeities britų didybės sentimentais. Išstojus iš ES, jų laukia sunkios derybos su kitomis šalimis, užtruksiančios ne vienerius metus, o tuo metu ekonomika stagnuos, veiks visuomenės nuomonę, politikus, visą politinę sistemą. Ir, nesunku prognozuoti, negatyviai. Sunkiau prognozuoti realias politines ir kitokias pasekmes, beje, ir Europai, ir likusiai pasaulio ekonomikai taip pat, nes Londonas dar ir labai svarbus finansų centras. Bent toks buvo ligi šiol.

Lietuvai Jungtinė Karalystė yra labai svarbi tiek ekonomikos, tiek Aljanso bei saugumo partnerė, mums rūpi ir mūsų ten gyvenančių tautiečių reikalai. Todėl Vyriausybė ir Seimas ėmėsi atitinkamų priemonių žalai sumažinti, nors visko kompensuoti, akivaizdu, neįmanoma. Labai svarbu, nepriklausomai nuo pačios „Brexit“ eigos, išsaugoti gerus dvišalius santykius, bendradarbiauti ir toliau visose įmanomose srityse.

Populizmo kaina konkreti, pamelavai dėl tariamų 350 milijonų Briuseliui, bumerangu grįžo realūs 600 milijonų nuostolio kas savaitę į šalies ekonomiką. Šiuo atveju, o tai nedažnai atsitinka, populizmo kaina įgijo konkrečią vertę, tačiau tai nereiškia, kad politinės dramos „Brexit“ uždanga greitai nusileis, nors žiūrovai iš salės palengva išsivaikščioja, matyt, nesitikėdami kokių nors genialių režisūros sprendimų.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.4286
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (174)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (252)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (54)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (212)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Pasiskolintas senovinis receptas Velykoms atgimė naujai (4)

„Tradicinis Velykų stalas pas mus neatsiejamas nuo mėsos. Turi būti daug, gausiai ir, be...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Politikai rado naują kovos įrankį – šermuonėlį

Šis mažylis tampa vienu svarbiausių įrankių kovotojų prieš planuojamą per Rožyną tiesti...

Auklėtiniais patenkintas Urbonas: tikiuosi, kad kiaušiniai prie Velykų stalo nesuminkštės (4)

Pagreitį įgavusi Utenos „Juventus“ ekipa tęsia kovą dėl penktosios vietos „Betsafe- LKL...

Nausėda viešai sureagavo į naujausius reitingus (797)

Šeštadienį paaiškėjo, kad Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė...

Kad kelionės į Paryžių netemdytų nesklandumai: ko šiukštu nedaryti šiame mieste (20)

Paryžius – nuostabioji Prancūzijos sostinė, į kurią nuolat plūsta būriai turistų. Kad...