aA
„Atpirkimo tikslas yra išgelbėti tiesą“, – sakė Vilniaus Gaonas Elijas ben Saliamonas Zalmanas, vienas žymiausių pasaulyje Toros ir Talmudo aiškintojų, savo darbais padaręs įtaką religiniam ir kultūriniam Lietuvos žydų savitumui. Lietuvos Respublikos Seimas, minėdamas 300-ąsias šio pasaulinio lygmens mąstytojo gimimo metines, 2020-uosius paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Tomas Vinickas

2020-ieji buvo dedikuoti itin turtingai 700 metų besitęsiančiai žydų istorijai Lietuvoje. Nepakartojami lietuviški štetlai išaugino ne tik daug religinių autoritetų ir išminčių, bet ir visame pasaulyje žinomų žydų menininkų. Po Lietuvos dangumi išsiskleidė tapytojo Marko Šagalo kūrybinis talentas. Prisiminimai apie Lietuvą gyvi šiuolaikinio Izraelio rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus kūryboje, įkvėpė apmąstyti egzistencijos paslaptis Emanuelį Leviną, suteikė nostalgiško skambesio Lėjos Goldberg eilėraščiams.

Minėdami išskirtinę Lietuvos žydų istoriją, prisimename ir baisią Holokausto tragediją. Visi kartu privalome įsipareigoti niekada jos nepamiršti, sąžiningai ir objektyviai įvertinti bendrą savo praeitį, kad ir kokia ji būtų skausminga.

Norėdami įamžinti istoriją, mes taip pat kūrėme naujas idėjas, įvardijome kylančius iššūkius, ieškojome inovatyvių sprendimų. Tik ant praeities pamatų galime statyti tvarų ateities modelį.

Lietuvai prieš 30 metų atgavus Nepriklausomybę, Izraelis buvo viena iš pirmųjų šalių, užmezgusių diplomatinius santykius su mūsų Respublika. Šiandien abi šalys puoselėja tvirtus, nuolat besiplečiančius įvairių sričių santykius, apimančius prekybą, turizmą, mokslinį bendradarbiavimą, finansų, transporto ir energetikos technologijas ir inovacijas, taip pat bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje. Džiugu, kad tarp Lietuvos ir Izraelio nuolat vyksta intensyvus politinis dialogas.

Dirbdami kartu, mes galime kurti bendrą gėrį, suvieniję jėgas – atremti XXI amžiaus išbandymus, įgyvendinti žaliąją ir skaitmeninę pertvarką, užtikrinti kibernetinį saugumą ir stabdyti klimato kaitą.

Šiandien Lietuvos miestai tapo namais tūkstančiams studentų iš Izraelio, Lietuvos universitetuose studijuoja šimtai būsimųjų Izraelio gydytojų. Norime atverti kelius mūsų šalių jaunimui, puoselėti Izraelio ir Lietuvos žmonių tarpusavio ryšius.

Plėtosime ir tęsime energingą mūsų vyriausybių ir tautų dialogą, pagrįstą praeities klaidų pamokomis ir telkiantį dėmesį į ateitį. Tebus tai dialogas tarp dviejų partnerių, kuriuos sieja bendros vertybės ir kurie turi tikslą suartinti Europą ir Artimuosius Rytus.

Vilniaus Gaonas, skyręs savo gyvenimą dvasinės tiesos paieškai ir mokslui, visada įkvėps Lietuvos ir Izraelio žmones puoselėti dvišalius santykius, drauge saugoti ir stiprinti tolerancijos, teisingumo, pagarbos kiekvienam piliečiui ir visai Žemės planetai vertybes.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.7391

Top naujienos

Norėjo gyventi kaip aukštuomenės dama: Kauno verslininkai net nepastebėjo, kaip prarado milijoną (231)

Sunku patikėti, bet savo darbdavio pasitikėjimą įgavusi vyriausioji buhalterė bendrovės pinigus...

Lietuvos būsto nuomos rinkoje – permainų vėjai: tokį gyvenimą sau leisti galės ne kiekvienas (132)

Lietuvoje būsto nuoma dažniausiai suprantama kaip privataus nuomotojo (buto, namo ar kotedžo...

Lietuvoje – 624 nauji koronaviruso atvejai, mirė 13 žmonių papildyta 9.52 (56)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 624 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Kretingos kapeliono kalba pasklido internete: iškrypėliai bando įsiveržti į mokyklas ir mokinti amoralių dalykų (4)

Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos Pranciškonų gimnazijos...

TS-LKD pirmininko rinkimuose liko vienas kandidatas: kiti dalyvauti atsisakė papildyta (683)

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimuose...

Modesta Meškė | D+

Paragavo bananų iš skirtingų prekybos centrų ir išrinko skaniausius (1)

Bananas – vienas populiariausių ir seniausių vaisių, be kurių neapsieina daugelio lietuvių...

Priekaištų dėl gynybos neturėjęs Schilleris: taip ir nepavyko išsiaiškinti, kaip pelnyti taškus prieš „Real“ Jankūno komentaras (55)

„Likau patenkintas mūsų pastangomis gynyboje. Dar prieš rungtynes išbandymas buvo aiškus –...

Karantino laisvinimas: keliautojas pasidalino savo rekomendacijomis už sostinės ribų (16)

Daugelio gyventojų ilgai laukta žinia pagaliau virto realybe – Vyriausybė nuo ketvirtadienio...

Rusijos diplomatams iš Šiaurės Korėjos teko grįžti labai keistu būdu (26)

Aštuoni Rusijos diplomatai ir jų šeimų nariai, įskaitant trejų metų mergaitę, turėjo grįžti...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Užfiksuotas šilumos rekordas: kokio pavasario sulauksime po žvarbios žiemos? kita tema – kodėl nesugebame sustabdyti smurto artimoje aplinkoje? (2)

Pirmoji ryto tema – apie smurtą artimoje aplinkoje. Daugiau nei 58 tūkstančius kartų policija...