Šiandien švenčiame Lietuvos Respublikos Konstitucijos – mūsų valstybės Konstitucijos, tai yra, mūsų visų Konstitucijos – dieną. Tai, kad Lietuvos piliečiams tai tapo didi ir džiugi šventė, įrodo jau ne vieneri metai rengiamas Konstitucijos egzaminas, į kurį kasmet plūsta vis daugiau žmonių.
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

1992 m. spalio 25 d. Lietuvos piliečių patvirtinta Konstitucija – demokratinė, su aiškiai įtvirtintomis žmogaus teisėmis, kurios turinys – kompromisas tarp parlamentinės ir prezidentinės Respublikos formos.

Tačiau nepamirškime, kad buvo tų, kurie siekė, kad Lietuva taptų vos ne autoritarinė prezidentinė valstybė. Nepamirškime, kad tuometiniai dešinieji siekė iš esmės autoritarinės prezidentinės Konstitucijos, taikydami ją, aišku, jų vieninteliam vadui.

Didžiuojuosi, kad tapome demokratine parlamentine Respublika su prezidentinės valstybės valdymo formos bruožais. Mūsų Konstituciją dar reikia tobulinti, bet svarbiausia, kad ji demokratinė.

Būtent šiandien švenčiame ne tik mūsų Konstitucijos dieną, bet ir Lietuvos tapimo demokratija dieną. Ne tik dėl to, kad tada referendumu priimta Konstitucija, bet ir dėl to, kad 1992 m. spalio 25 d. vyko ne tik referendumas, bet ir pirmieji demokratiniai rinkimai antrą kartą atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje.

Tai buvo antrieji demokratiniai rinkimai nuo sovietinės okupacijos pradžios per Antrąjį pasaulinį karą – pirmieji vyko 1990 vasarį, po kurių 1990 m. kovo 11 d. buvo paskelbta Lietuvos Nepriklausomybė, o 1991 m. rugpjūtį po dramatiško Maskvos pučo Lietuva gavo masišką tarptautinį savo valstybės pripažinimą.

Antrasis demokratinis valdžios pasikeitimas 1992 m. spalio 25 d. – tai Lietuvos tapimo demokratija ženklas, ypač turint galvoje, kad demokratiniuose parlamento rinkimuose laimėjo kitos politinės jėgos nei 1990 metais. Politologai demokratėjimo teorijose tai pripažįsta kaip tvirtą perėjimo į demokratiją etapo užbaigimą.

1992 m. spalio 25 d. tapome demokratija ne tik teoriškai (kaip 1990 m. kovo 11 d.), bet ir praktiškai. Tuomet rinkimuose laimėjo reformuota LDDP, vėliau, susijungusi su istorine LSDP, tapusi Lietuvos socialdemokratų partija.

Tokia mūsų demokratijos raida signalizavo ir politinio elito brandą, kai rinkimuose pavyko laimėti pragmatinėms politinėms jėgoms, o ne nacionalistams ar už prievartos naudojimą valstybės valdyme ir autoritarizmą pasisakantys politikai.

Nepamirškime to, ypač šiandienėse geopolitinėse realijose. Didžiuokimės, kad pasirinkome demokratiją, kad mūsų Konstitucija ir mūsų valstybė – demokratinė, o ne autoritarinė kaip Baltarusija ir Rusija.
Juk šiandien aiškiai matome skirtumą?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (13)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (66)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (244)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (239)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (62)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (106)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (15)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.