aA
Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją, jos ekspertų atliktoje mūsų valstybės valdomų įmonių veiklos apžvalgoje buvo konstatuota, kad Lietuvoje yra ne tik per didelis valstybės valdomų įmonių skaičius, bet ir valdomos jos neefektyviai. Lietuvai rekomenduota apsispręsti, ko bus imamasi, kad valstybės įmonių valdymas būtų efektyvesnis.
Evaldas Gustas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nepraleidome šių rekomendacijų pro ausis, nes norime, kad valstybės įmonės dirbtų efektyviai, kad atneštų daugiau naudos valstybei ir jos žmonėms, kad optimizacija vyktų ir žemės ūkio sektoriuje. Norime efektyvumo įmonių veikloje, tačiau susiduriame su priešingomis nuomonėmis, su baime, kad kai kurios valstybės valdomos įmonės bus uždarytos. Bet ar valstybė yra tokia turtinga, kad galėtų leisti savo įmonėms dubliuoti funkcijas – mokėti darbuotojams už tą patį jau atliktą darbą, tik tam, kad įmonė nebūtų uždaryta?

Vyriausybė yra viešai įsipareigojusi tai pačiai visuomenei, vykdant valstybės administravimo sistemos pertvarką, mažinti valstybės įmonių skaičių arba jas konsoliduoti, kad būtų galima atsisakyti perteklinių ir nereikalingų funkcijų, kad būtų taupomos valstybės lėšos, o veikla būtų efektyvi.

Jau pradėta kalbėti apie Vyriausybės sprendimą valstybės įmonę Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą (ŽŪIKVC), valstybės įmonę „Gis-centras“, bei Valstybės žemės fondą (VŽF) sujungti į vieną valstybės įmonę Žemės ūkio ir erdvinės informacijos centrą (ŽŪEIC). Kam to reikia? Pamėginsiu argumentuoti, kodėl tai naudinga visuomenei.

Visose trijose įmonėse didžiąja dalimi dabar atliekamos žemės ūkio srities informacinių išteklių kūrimo ir palaikymo funkcijos.

Šiuo metu ŽŪIKVC atlieka daugumos Žemės ūkio ministerijos valdomų valstybės registrų (Ūkininkų ūkių, Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų ir jų priekabų, Fitosanitarinio ir kitų registrų) ir informacinių sistemų (Paraiškų priėmimo, Tiesioginių išmokų už pieną ir kitų informacinių sistemų) tvarkytojo funkcijas. Ši įmonė rūpinasi viešuoju administravimo: nagrinėja prašymus ir teikia išvadas dėl kooperatinių bendrovių pripažinimo žemės ūkio kooperatine bendrove.

„Gis-centras“ yra Lietuvos erdvinės informacijos portalo tvarkytojas, taip pat teikia įprastas ir specializuotas geografinės informacijos sistemų (GIS) paslaugas, kuria teminius duomenų rinkinius, skaitmeninius ir spausdintus žemėlapius, plėtoja specializuotų GIS informacinių sistemų kūrimą.

VŽF rengia duomenis apie šalies žemės fondo būklę, vykdo žemės išteklių naudojimo stebėseną, tvarko Lietuvos Respublikos žemės informacinę sistemą; organizuoja žemės konsolidacijos projektų rengimą ir jų sprendinių įgyvendinimą; vykdo valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionus bei melioracijos darbų ir melioracijos statinių naudojimo valstybinę priežiūrą. Kaip VŽF ūkio subjektas atlieka kadastrinius matavimus, rengia žemėtvarkos planavimo dokumentus, topografinius planus ir pan.

Taigi darbų pobūdis panašus – kaupiama ir apdorojama informacija, teikiamos informacinės paslaugos. Turbūt sutiksite, kad derėtų tas įmones konsoliduoti. Sutaupytume įmonių administravimo lėšų. Šių funkcijų konsolidavimas vienoje įmonėje leistų padidinti turimos informacijos ir duomenų valdymo operatyvumą, optimaliai naudotume turimus žmogiškuosius, materialinius ir infrastruktūrinius išteklius, operatyviau būtų reaguojama į poreikį tobulinti registrus ar sistemas. Atsisakykime neefektyvių sprendimų, kurie pasitaiko dėl skirtingos institucijų kompetencijos ir interpretavimo kuriant ir diegiant informacinius sprendimus.

VŽF funkcijas galima būtų atiduoti Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT), nes ji yra pagrindinė valstybinės žemės patikėtinė ir turi kitus įgaliojimus tvarkyti ir administruoti žemę. Taigi VŽF funkcijas, kurios susijusios su žemėtvarka ir melioracija būtų perduotos NŽT.

Apie tai kalbu garsiai dėl to, kad žmonės suprastų, kokie yra Žemės ūkio ministerijos ketinimai, kad nebūtume kaltinami darantys kažką paslapčiomis. Privalome su valstybės lėšomis elgtis atsakingai, taupiai ir protingai. Atlikus tokį trijų valstybės įmonių konsolidavimą, mes įgyvendintume visuomenei duotą pažadą, sutaupytume valstybės biudžeto lėšų, sukoncentruotume informacinių technologijų specialistus vienoje įmonėje, kur išnaudotume visą jų žinių potencialą, taip pat pagerintume Lietuvos žmonėms teikiamų paslaugų kokybę.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (148)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus (5)

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių (7)

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Situacija Vilniuje jau kelia nerimą ir ekspertams: šie sektoriai – tikra taršos bomba (12)

Remiantis Europos Komisijos duomenimis , nuosavi automobiliai išskiria 10 proc. viso ES...

Dar vienas akibrokštas dėl „Eurovizijos“: patikslinti skaičiavimai pakeitė galutinius rezultatus (6)

Nors „Eurovizijos“ aistros jau baigia nurimti, trečiadienį gerbėjus pasiekė dar viena žinia....

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (277)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė (10)

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (195)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Mitybos specialistė išdavė mėgstamiausios košės receptą: savijauta gerės, o kilogramai tirps (8)

Pusryčiai yra vienas svarbiausių dienos patiekalų, juk mums prieš akis dar visa diena. Tad kaip...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (19)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...