aA
Duobėti keliai ir kamščiai, eilės gydymo įstaigose ir byrantys, nerenovuoti pastatai; nušiurusi infrastruktūra ir milijonai po milijonų paleisti vėjais. Už viso to – žmonės su vardais, pavardėmis ir pareigomis; biurokratai ir jų klaidos, kartais atsitiktinės, kai kada – tyčinės. Norime reikšmingai geresnio viešojo valdymo? Tuomet atsakymas – aiškus: mažiau nomenklatūros, daugiau sistemų.
Eglė Radvilė
Eglė Radvilė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kavos tirščių politika

Kiek per metus kainuoja išlaikyti Vilniaus infrastruktūrą? Nei pagerinti, nei pabloginti – išlaikyti esamą kelių ir pastatų būklę, išlaikyti dabar teikiamų paslaugų kiekį, viešųjų erdvių kokybę. Kiek tai per metus kainuoja kiekvienam vilniečiui?

O jeigu pagerintume kelius? Masiškai renovuotume namus? Padarytume nemokamą bevielį visame mieste? Kiek reikės investicijų ir kokia bus jų grąža (ROI) per 5, 10, 25 metus?

Kada pradės griūti pirmi blokiniai namai? Kur į mokyklas eis vaikai, kai Vilnius peržengs 1 mln. gyventojų skaičių? Nauja būtina infrastruktūra – kokia, kiek ir už kiek?

Yra spėlionių ir nuojautų, yra fragmentinių skaičiavimų. Bet visuma – migloje, kurioje klesti Iškalbingieji: manipuliuodami jausmais, užkalbėdami dantis, per tinklą savų ir be jokių skrupulų jie švaisto mūsų viltis ir viešuosius pinigus.

Priešnuodis – BIG DATA ir AI

Visų pirma, inventorizuokime visą Vilniaus turtą. Kiekvienas kelio metras, kiekviena lemputė ir šiukšliadėžė – būklė, nusidėvėjimas, panaudojimas. Totalus skaidrumas: kiekvienas vilnietis tegu žino, kiek kainuoja miestas ir kiek pinigų turime sunešti, kad Vilnius – veiktų.

Antra, infrastruktūros panaudojimas – pagal poreikį. Gatvių priežiūra, keleivių vežimas, automobilių stovėjimas, teritorijų priežiūra, šilumos ir karšto vandens tiekimas, geriamojo vandens tiekimas, komunalinių ir antrinių žaliavų atliekų tvarkymas, elektros energijos tiekimas, apšvietimas, eismo valdymas – visa tai galime optimizuoti taip, kad veiktų sklandžiai ir taupiai. Ne pagal mėnulio fazes ir horoskopus, bet pagal realų miestiečių poreikį.

Trečia, poreikių ir investicijų prognozavimas. Plėtra ne todėl ir ten, kad „sava chebra“, bet skaičiuojant pagal didžiausią ilgalaikį atsiperkamumą. Statybos ne todėl, kad „vis tiek kažkas nupirks“, bet todėl, kad galima efektyvi ir patogi infrastruktūra.

Sudaužykime kreivus veidrodžius!

Skaičiavimo sistemos ir dirbtinis intelektas neprekiauja rinkėjų viltimis. Algoritmai nevaikšto į pirteles, neturi emocijų kaitos, nejaučia noro revanšuotis. Jie neturi kompleksų, sindromų ar didybės manijų. Jeigu kas nors veikia ne pagal planą – bet kada pataisome kodą: jis, priešingai nuo žmogaus vertybių ir sąžinės, nekinta ir nemeluoja. Jis nereaguoja į partinį bilietą ir nedaro viešųjų pirkimų už patepimą. Kiekvienas sprendimas – idealiai užfiksuotas, galime bet kada patikrinti rezultatus ir jų prielaidas.

Nuobodu? Tebūnie. Bet ar tikrai pasiilgsite istorijų apie tai, kaip asfaltuojamas vienišas keliukas iki valdininko namų ar kaip parduodamas miesto šilumos ūkis tiems, kurie geriau patepa? Aš – ne! Ir labai norėčiau, kad mano vaikai apskritai neturėtų tokių patirčių. Todėl siūlau remtis išmaniomis sistemomis, diegti objektyviai resursus skirstantį dirbtinį intelektą ir tiek reikšmingai sumažinti biurokratiją, kad dienos pabaigoje mes, politikai, galėtume patys save atleisti iš darbo.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
3.0690

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (12)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...