aA
Vyriausybė ir aplinkos ministras Kęstutis Navickas valstybinių miškų valdymo reformą pradėjo nuo tyčiojimosi iš miškininkų bendruomenės. Visi urėdai ir 4000 urėdijų darbuotojų išvadinti korumpuota sistema, nesirūpinančiais valstybe, gamta, nesugebančiais dirbti ir pan.
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Neabejoju, kad urėdijose yra daug neūkiškumo, pažeidimų ar net nusikaltimų. Bet tokio, visos bendruomenės puolimo ir juodinimo dar neteko nei matyti, nei girdėti. Liberalai visada pasisakė už valstybinių urėdijų tinklo reformą. 2015 ir 2016 metais buvome vienintelė Seimo frakcija, kuri vienbalsiai pasisakė prieš absurdišką 42 urėdijų skaičiaus įtvirtinimą įstatyme. To skaičiaus įrašymas atėmė teisę iš Vyriausybės reformuoti urėdijas ir visą atsakomybę už permetė Seimui.

Tad liberalai dar anksčiau už Sauliaus Skvernelio Vyriausybę pasisakė už miškų valdymo pertvarką. Tačiau Aplinkos ministerija, išsityčiojusi iš miškininkų, Seimui pasiūlė paprastą sprendimą – viena monopolistė valstybės įmonė vietoje 42 urėdijų. Paprašėme įrodyti, kad toks centralizavimas užtikrins didesnį skaidrumą ir efektyvesnį miškų valdymą. Jokios reakcijos. Paprašėme ministro pateikti reformos kaštų – naudos analizę. Nepateikė. Paprašėme paruošti alternatyvų variantą su 3, 5, 10 ar kitu urėdijų (įmonių) skaičiumi. Neparuošė.

Vyriausybė bei Seimo dauguma buvo įsitikinusi, kad Seime pakaks balsų tokiai „reformai“ priimti. Paaiškėjo, kad gali nepakakti, nors valstiečių dominuojama Seimo valdyba bei atskiri komitetai jau 3 kartus pažeidė Seimo Statutą, buldozeriu stumdami pusžalius savo projektus. Pamatę, kad daugelis Seimo narių nepritaria tiems projektams, pradėjo tų Seimo narių puolimą – neva jie turi naudos iš dabartinių urėdijų ar yra su jomis susiję vos ne nusikalstamais ryšiais.

Keista tokia kriminalinė Ramūno Karbauskio ir S. Skvernelio logika – jeigu nepritari jiems, reiškia esi nedoras. Dvarponiui ir policinės valstybės šalininkui turiu atsakyti – laisvas žmogus gali turėti savo nuomonę, net negalvodamas apie asmeninę naudą. Būtent tuo savo nepriklausomumu jis ir yra laisvas.

Liberalai visada buvo už tai, kad ne Seimas, o Vyriausybė vykdytų valstybinių miškų valdymo reformą bei urėdijų pertvarką. Bet kuo toliau, tuo labiau matosi, kad Vyriausybė vengia atsakomybės ir šią neapgalvotą reformą nori padaryti Seimo rankomis. Ne be reikalo birželio 28 d. R.Karbauskis sušuko: „miškų reforma bus egzaminas opozicijai“. Dieve mano, kokie kliedesiai... O valdančiosios partijos pirmininkas ir Ministras Pirmininkas dar atsako už ką nors šioje valstybėje ?
Tai tampa Seimo garbės reikalu. Vyriausybė privalo vykdyti reformas. Dangstymasis Seimu ar opozicija yra paprasčiausias atsakomybės vengimas. Toks pat, kaip svarstant Darbo kodeksą, dangstymasis Trišalės Tarybos sprendimais.

Matydamas tokius valstiečių slapukavimus ir atsakomybės vengimą dar kovo 16 d. pasiūliau Seimui paprastą Miškų įstatymo pataisą – išbraukti ties urėdijomis nurodytą skaičių „42“ ir tokiu būdu leisti Vyriausybei vykdyti savo pareigas. Juk būtent ji atsakinga už valstybės įmonių valdymą. Tačiau Seimas , daugiausiai valstiečių balsais, atmetė mano projektą. Tapo aišku, kad valdantieji atsakomybę už reformą nori primesti Seimui, nors tai nėra logiška.

Birželio 29 d. dar kartą bandžiau Seimui pateikti savo projektą, atveriantį kelią vykdyti reformą Vyriausybės rankomis. Deja, valstiečių balsais mano projekto net nebuvo leista pristatyti.
Akivaizdu, kad Seimo valstiečiai bei ši Vyriausybė tik pasiskelbė esą gilūs reformatoriai. O iš tikro jie nenori ir nemoka vykdyti reformų ir net bijo jų. Valdantieji tiesiog bando prisidengti visu Seimu, net rengdami kvailus „egzaminus“ opozicijai. Neišdegs...

Urėdijų pertvarką PRIVALO vykdyti Vyriausybė. Jei vengiate savo prievolės – skirstykitės.
Mano siūlymai buvo lyg atsarginis ratas girgždančiam valdančiųjų vežimui. Nenorite – nereikia. Kartu paaiškėjo, kad ne vežimas ar jo ratai yra problema. Problema yra buvę nartūs žirgai, kurie šiandien tampa panašūs į nuvargusius kuinus, tinginčius tempti reformų vežimą.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje įsigali sausra: labiausiai sunerimę vieno regiono ūkininkai (5)

Lietuvoje nelyja jau gana seniai. Dirvos išdžiūvusios, tačiau apie tai, kad būtų galima kalbėti...

Virš Baltijos – anomalios cirkuliacijos centras: šiluma muš rekordus, gali kilti liūtys, škvalas ar net kruša (56)

Virš Europos, pasak Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docento Gintauto...

Ievos Zasimauskaitės mama atvirai apie netradicinį dukros gyvenimo būdą, ankstyvą santuoką ir sunkiausią „Eurovizijos“ periodą (35)

Ievos Zasimauskaitės-Kiltinavičienės mama Audronė Zasimauskienė puikiai pamena tą įtampą,...

Lietuvos miestų laukia naujovės: uždraus įvažiuoti į centrus, skatins ieškoti alternatyvos (8)

Didėjantis automobilių skaičius miestuose verčia atitinkamų veiksmų imtis ir savivaldybes....

Komikas, kaip galimas būsimas prezidentas, kelia rimtų klausimų Ukrainai (70)

Regis, jeigu yra vienas dalykas, kurio išmoko Volodymyras Zelenskis , vaidindamas prezidentą...

Naminis jautienos vyniotinis: be liežuvio, bet dar skanesnis (3)

„Brandintos jautienos vyniotinis skirtas aistringos virtuvės mėgėjams. Brutalus, aštrus, su...

Stambule „Žalgirį“ palaikęs „Hornets“ krepšininkas laikė kumščius už Deoną Thompsoną (5)

Eurolygos ketvirtfinalio serijoje Stambule tarp kelių šimtų sirgalių, palaikiusių Kauno...

Nausėdos reklaminis klipas: Lietuva – joje gyvenantys žmonės, bet tie žmonės – ne visai iš Lietuvos (530)

„Gyvename vienoje Lietuvoje, nors kartais atrodo – taip toli vienas nuo kito“, – tokiais...

Aktoriaus Mariaus Jampolskio žmona Renata: būti išlaikomai vyro man yra privilegija (37)

Renata Jampolskė - jau šešerius metus aktoriaus Mariaus Jampolskio žmona. Per visą laikotarpį ji...

Laiškas Lukašenkai: filosofas skelbia apie Rusijos aneksijos pavojų (158)

Filosofas Vladimiras Mackevičius interviu „Deutsche Welle“ paaiškino, kas jį paskatino...