aA
Vyriausybė ir aplinkos ministras Kęstutis Navickas valstybinių miškų valdymo reformą pradėjo nuo tyčiojimosi iš miškininkų bendruomenės. Visi urėdai ir 4000 urėdijų darbuotojų išvadinti korumpuota sistema, nesirūpinančiais valstybe, gamta, nesugebančiais dirbti ir pan.
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Neabejoju, kad urėdijose yra daug neūkiškumo, pažeidimų ar net nusikaltimų. Bet tokio, visos bendruomenės puolimo ir juodinimo dar neteko nei matyti, nei girdėti. Liberalai visada pasisakė už valstybinių urėdijų tinklo reformą. 2015 ir 2016 metais buvome vienintelė Seimo frakcija, kuri vienbalsiai pasisakė prieš absurdišką 42 urėdijų skaičiaus įtvirtinimą įstatyme. To skaičiaus įrašymas atėmė teisę iš Vyriausybės reformuoti urėdijas ir visą atsakomybę už permetė Seimui.

Tad liberalai dar anksčiau už Sauliaus Skvernelio Vyriausybę pasisakė už miškų valdymo pertvarką. Tačiau Aplinkos ministerija, išsityčiojusi iš miškininkų, Seimui pasiūlė paprastą sprendimą – viena monopolistė valstybės įmonė vietoje 42 urėdijų. Paprašėme įrodyti, kad toks centralizavimas užtikrins didesnį skaidrumą ir efektyvesnį miškų valdymą. Jokios reakcijos. Paprašėme ministro pateikti reformos kaštų – naudos analizę. Nepateikė. Paprašėme paruošti alternatyvų variantą su 3, 5, 10 ar kitu urėdijų (įmonių) skaičiumi. Neparuošė.

Vyriausybė bei Seimo dauguma buvo įsitikinusi, kad Seime pakaks balsų tokiai „reformai“ priimti. Paaiškėjo, kad gali nepakakti, nors valstiečių dominuojama Seimo valdyba bei atskiri komitetai jau 3 kartus pažeidė Seimo Statutą, buldozeriu stumdami pusžalius savo projektus. Pamatę, kad daugelis Seimo narių nepritaria tiems projektams, pradėjo tų Seimo narių puolimą – neva jie turi naudos iš dabartinių urėdijų ar yra su jomis susiję vos ne nusikalstamais ryšiais.

Keista tokia kriminalinė Ramūno Karbauskio ir S. Skvernelio logika – jeigu nepritari jiems, reiškia esi nedoras. Dvarponiui ir policinės valstybės šalininkui turiu atsakyti – laisvas žmogus gali turėti savo nuomonę, net negalvodamas apie asmeninę naudą. Būtent tuo savo nepriklausomumu jis ir yra laisvas.

Liberalai visada buvo už tai, kad ne Seimas, o Vyriausybė vykdytų valstybinių miškų valdymo reformą bei urėdijų pertvarką. Bet kuo toliau, tuo labiau matosi, kad Vyriausybė vengia atsakomybės ir šią neapgalvotą reformą nori padaryti Seimo rankomis. Ne be reikalo birželio 28 d. R.Karbauskis sušuko: „miškų reforma bus egzaminas opozicijai“. Dieve mano, kokie kliedesiai... O valdančiosios partijos pirmininkas ir Ministras Pirmininkas dar atsako už ką nors šioje valstybėje ?
Tai tampa Seimo garbės reikalu. Vyriausybė privalo vykdyti reformas. Dangstymasis Seimu ar opozicija yra paprasčiausias atsakomybės vengimas. Toks pat, kaip svarstant Darbo kodeksą, dangstymasis Trišalės Tarybos sprendimais.

Matydamas tokius valstiečių slapukavimus ir atsakomybės vengimą dar kovo 16 d. pasiūliau Seimui paprastą Miškų įstatymo pataisą – išbraukti ties urėdijomis nurodytą skaičių „42“ ir tokiu būdu leisti Vyriausybei vykdyti savo pareigas. Juk būtent ji atsakinga už valstybės įmonių valdymą. Tačiau Seimas , daugiausiai valstiečių balsais, atmetė mano projektą. Tapo aišku, kad valdantieji atsakomybę už reformą nori primesti Seimui, nors tai nėra logiška.

Birželio 29 d. dar kartą bandžiau Seimui pateikti savo projektą, atveriantį kelią vykdyti reformą Vyriausybės rankomis. Deja, valstiečių balsais mano projekto net nebuvo leista pristatyti.
Akivaizdu, kad Seimo valstiečiai bei ši Vyriausybė tik pasiskelbė esą gilūs reformatoriai. O iš tikro jie nenori ir nemoka vykdyti reformų ir net bijo jų. Valdantieji tiesiog bando prisidengti visu Seimu, net rengdami kvailus „egzaminus“ opozicijai. Neišdegs...

Urėdijų pertvarką PRIVALO vykdyti Vyriausybė. Jei vengiate savo prievolės – skirstykitės.
Mano siūlymai buvo lyg atsarginis ratas girgždančiam valdančiųjų vežimui. Nenorite – nereikia. Kartu paaiškėjo, kad ne vežimas ar jo ratai yra problema. Problema yra buvę nartūs žirgai, kurie šiandien tampa panašūs į nuvargusius kuinus, tinginčius tempti reformų vežimą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (414)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (50)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (627)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...