aA
Senų, ligotų, vienišų, neįgalių ar šiaip mažiau likimo pateptų nelinkę lepinti ir tie, kuriems lyg ir priderėtų. Savivalda neišlaidauja – vos 3 procentai nuo biudžeto (arba 100 mln. per visą Lietuvą) atriekiama kasmet socialinėms reikmėms. Apie mūsų miestelių dilemas dėl išlaidų ir jų prioritetus jau rašiau. Bet šiandien negaliu tylėti dėl kitko. Kaip nesidžiaugsi, kai vargšų Lietuvoj perpus mažiau nei buvo?
Darius Razmislevičius
Darius Razmislevičius
© Asmeninis archyvas

O gal jų poreikiai sumenko? Juk vargstančiųjų sąskaita sutaupėme daugiau nei šimtą milijonų iš dviejų šimtų!

Pranešama, kad būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijoms nepasiturintiems gyventojams buvo skirta 223,3 mln. eurų – atgal į biudžetus sugrįžo 117,5 mln. Puiku – matyt, gyvename geriau.

Tačiau bėda kitur. Nesugalvojame, kur dėt tuos sutaupytus milijonus. Nors, rodos, ministerija išaiškinusi, kad šias lėšas turėtume išleist kitoms mažiau gyvenimo palepintų žmonių reikmėms.

Priminsiu, šioms paslaugoms mes skiriame bendrai šalies mastu vos 100 mln. eurų. Dar tiek turbūt nepamaišytų? Juk vien skambučių dėl smurto šeimoje ar prieš vaikus skaičius išaugo dvigubai. O kur dar ta kraupi savižudybių aritmetika...

Tiesa, negalim peikt visų. Lėšų neperskirstė 14 savivaldybių iš 60. Nepanaudota liko 11,9 mln. eurų. Ir čia pirmauja Kaunas, kur į biudžetą grįžo 4,3 mln. eurų (52,5 proc.). Panevėžy neprireikė 2 mln. eurų (37,5 proc.), Alytaus rajone – 0,5 mln. eurų (31,9 proc.).

Ką galima nuveikt su šia suma? LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, šiuos pinigus galima skirti socialinę riziką patiriančių žmonių reabilitacijai ir integracijai; pagalbai vaikams, neįgaliesiems ir senyviems žmonėms; vienkartinėms, tikslinėms, sąlyginėms ar periodinėms pašalpoms, kurias savivaldybės skiria savo nuožiūra; smurto, savižudybių, priklausomybių ir prekybos žmonėmis prevencijai; taip pat neįgaliųjų integracijai, bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų plėtrai, užimtumo didinimui, socialiniams būstams, socialinėms paslaugoms, socialinių darbuotojų darbo sąlygų gerinimui ar atlyginimų didinimui tiek socialiniams darbuotojams, tiek socialinių išmokų specialistams.

Bet žvilgtelkim, ką darė tie, kurie išleido visą sumą. Iš sutaupytų lėšų vienos savivaldybės kėlė atlyginimus socialiniams darbuotojams, kitos didino paslaugų skaičių neįgaliems ir senyviems žmonėms, trečios – vaikams šeimose ir bendruomenėse.

Pasižiūrėkime, kam vis dėlto daugiausiai išlaidauta: daugiau nei trečdalis tų milijonų tradiciškai keliavo „infrastruktūrai gerinti“ (35,6 proc.). Taip, socialinių paslaugų, bet vis tiek infrastruktūrai. Kaip gi be jos. Juk esam taip įpratę – jei reikia „įsisavinti“ lėšas, efektyvesnio būdo nei „infrastruktūra“ juk nėra. Deja.

O kam gi skyrėme mažiausiai? Smurto, savižudybių, priklausomybių, prekybos žmonėmis prevencijai... Vos 0,7 proc. iš sutaupytų 117,5 mln. eurų. Ir vėl statybininkai laimi. Ir vėl mes būsim lyderiai Europoje lentelėse, kur norisi visai nebūt...

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Neteisėtų migrantų srautui nemažėjant, ragina neatmesti sienos šturmo: tai gali įvykti bet kurią minutę (4)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) antradienį pranešė, kad per nepilną spalio mėnesį...

Skirtingose laboratorijose antikūnų testo rezultatai gali skirtis: gydytoja pasakė, kokius tyrimus atlikti po ligos ir vakcinos (116)

Pastaruoju metu visuomenėje daug dėmesio sulaukia antikūnų prieš koronavirusą tyrimai –...

Armonaitė: atleiskit, bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais papildyta  (213)

Po valstiečių-žaliųjų atstovės Seime Agnės Širinskienės kaltinimų dėl brangių pusryčių...

Nuo lapkričio griežtinama darbdavių atsakomybė – didės baudos (62)

Nuo šių metų lapkričio mėnesio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos administracinių...

Norvegijoje – Europą sužavėjusi automobilių revoliucija: pirmasis žingsnis buvo 25 proc. mokestinė lengvata

Šį rudenį Žemės ūkio ministerija paskelbė, kad naikina savo autoparką. Ministerija turėjo...

Pandemijos kreivė lūžta? Anksčiausiai pajuodusių savivaldybių skaičiai teikia vilčių

Ir toliau augant naujų koronaviruso atvejų skaičiui, epidemiologinis šalies žemėlapis...

Kultūros ministras Kairys savo kabinetui atnaujinti pasitelkė partijos kolegas: skirta suma nustebino politikus papildyta ministerijos komentaru (200)

Kultūros ministras , liberalas Simonas Kairys atsinaujina kabinetą. LNK žinios praneša, kad iki...

COVID-19 situacija Kinijoje – vis sudėtingesnė, skelbiamas karantinas milijoniniame mieste (21)

Per pastaruosius penkis mėnesius Kinijai pavyko net tris kartus pasiekti užsibrėžtą tikslą –...

Lenkijos premjero žodžiai sukėlė skandalą: ES gali pradėti trečiąjį pasaulinį karą (389)

Lenkija siekia numalšinti Europos Sąjungos partnerių pasipiktinimą, kilusį po to, kai šalies...

The Economist | D+

Ukrainiečiai dorojasi su Rusijos agresija, tačiau bijo: artėja žiema, o Putinas turi itin skausmingą įrankį

Žvarbiam vėjui barškinant biuro langus, Sergejus Šapkinas pamirko sausainį meduje ir panyra į...