aA
Buvęs Niujorko meras Michael’as Bloombergas laikomas vienu sėkmingiausių meru JAV istorijoje. Politikos ekspertų teigimu, esminis jo sėkmę išskiriantis bruožas – tai miesto vizijos kūrimas, neapsiribojant kadencijos trukme, o vykdant ilgalaikius ir ambicingus Niujorko vystymo projektus.
Dainius Kreivys
© DELFI / Karolina Pansevič

Mėgstu istoriją, todėl mąsčiau, kas buvo geriausias meras Vilniaus miesto istorijoje? Vienareikšmiškai, kunigaikštis Gediminas. Tai buvo tas žmogus, kuris Vilniaus viziją, t. y. sapną, pavertė konkrečiu darbu, rezultatu. Gediminui išvydus vilko vaizdinį, Vilniaus miesto kūrimo idėja nebuvo dvejoms kadencijoms padėta į stalčių, o virto realiu projektu – didingu miestu.

Prieš 700 metų Gediminas sukūrė atvirą miestą, kuris visuomet buvo pasiruošęs priimti tiek skirtingų kultūrų žmones, tiek naujas idėjas bei prekybinius ryšius. Gediminas į Vilnių kvietė riterius, ginklanešius, gydytojus, kalvius, batsiuvius. Jis atvykėliams iš kitų kraštų suteikė visas sąlygas užsiimti prekyba, išpažinti tikėjimą be jokių apribojimų. Vilniui tolydžio augant, į jį buvo atsukti visų didžiųjų LDK miestų vartai.

Nors gimiau Jonavoje, tačiau esu vilnietis. Čia eidavau į Žalgirio stadioną, į Pietų 4-ąją – pasišventusių „Žalgirio“ fanų – tribūną palaikyti savo mėgstamiausios komandos, kur skanduodavom „Viens, du, keturi, greitai būsime laisvi“. Čia prie Šiaurės miestelio vijome sovietinę armiją, žygiuodami su transparantais „Red army go home“. Čia baigiau mokslus ir pradėjau verslą, čia pasipiršau savo gyvenimo moteriai. Čia dirbau ministru, tebedirbu Seimo nariu ir čia, Vilniuje, noriu toliau kurti didelius projektus.

Myliu Vilnių ir manau, kad čia gali būti gera gyventi kiekvienam. Tačiau šiandien matau mamas, vykstančias iš Šeškinės į patį miesto centrą – Bernardinų parką – ramiai ir saugiau pabūti su vaiku. Tuo tarpu Paryžiuje kiekvienas mikrorajonas už keliolikos minučių nuo namų turi po parką.

Matau moksleivius, kasdien keliaujančius iš Pašilaičių į Žirmūnus, kai Helsinkyje yra išvystytas stiprių mokyklų tinklas, tolygiai išdėstytas po visą miestą.

Tyrimai rodo, kad Vilnius šiandien kenčia nuo oro užterštumo. Tuo tarpu Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad geresnis oras mieste pratęsia vidutinę gyvenimo trukmę.

Visi keikiam Vilniaus transporto spūstis, kai tuo tarpu Europoje bet kuris pažangus miestas turi modernių tramvajų, kaip, pavyzdžiui, Viena.

Atsiverskite bet kurį Europos aukštųjų technologijų slėnių žemėlapį ir ten Vilniaus nerasite. Tačiau panašaus dydžio Kopenhagoje yra vienas žymiausių pasaulyje biotechnologijų slėnis. Nesinori šiandieninio Vilniaus vaizdinio piešti apokaliptinėmis spalvomis, tačiau kyla natūralus klausimas – ar tai yra ambicingas miestas, galintis būti lygiaverčiu Vakarų Europos sostinėms? Manau, kad ne. Vilnius tikrai vertas daugiau ir jis gali geriau.

Mano Vilniaus vizija – tai patogus, sveikas ir išmanus miestas.

Patogus, daugiapolis miestas, kuriame ne tik automobiliu, bet ir su kūdikio ar neįgaliojo vežimėliu gali nesunkiai pasiekti visus savo kelionės tikslus. Čia kiekvienas rajonas svarbus, čia gera gyventi ir centre, ir miesto pakrašty. Tokiame mieste turi būti visa, ko reikia – nuo darželio ir puikios mokyklos, iki gerai apmokamos darbo vietos. Nuo mažo, žavaus parko šalimais, iki visą miestą į vieningą kelių sistemą sujungiančių dviračių takų ar kamščius pramušančio tramvajaus. Pagal atliktus skaičiavimus, jau 2023 m. gali būti pradėta tramvajaus maršruto linijos Pilaitė-Centras statyba.

Tai sveikas miestas. Tai gerai valdomos poliklinikos, kuriose nėra eilių, kurios realiai atsakingos už savo pacientus, tai dalinimosi paspirtukais paslauga ir oro taršos matuokliai. Ir tai tik pradžia.

Tai išmanus miestas, kuriame su viena miestiečio programėle gali susimokėti už butą, užsiregistruoti į polikliniką, gauti nuolaidą į muziejų ar džiazo festivalį, pasitikrinti oro taršą ir balsuoti dėl miestui svarbių sprendimų.

Visa tai nėra utopija, o daug darbo ir politinės valios reikalaujančios iniciatyvos. Atlikus tikslius skaičiavimus, nustačius detaliuosius planus visą tai galime paversti realybe, kuria džiaugtųsi kiekvienas vilnietis.

Tikiu, jog Vilnių galime išvesti į aukštesnę lygą. Prieš dešimtmetį mūsų sukurta Vilniaus, kaip Šiaurės Rytų regiono paslaugų centro, vizija šiandien duoda rezultatų. Pradėję derybas su Barclays ir Western Union, šiandien turime 70 paslaugų centrų su 15 tūkstančių gerai apmokamų darbo vietų. Šie centrai šiandien yra Vilniaus gerovės variklis.

Tikiu, kad galime Vilniui suteikti naują pagreitį – dideles vizijas, svajones ir ambicijas paversti realiais darbais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (106)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (70)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (87)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (118)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (10)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...