aA
Noriu jums papasakoti efektyviausią būdą, kaip užgniaužti bendruomenės iniciatyvas. Ne, visiškai nereikia griauti namų, atimti iš bendruomenių jų lyderių ar ignoruoti bet kokius jų bandymus kalbėti apie jų aplinkoje esančias problemas. Viskas daug paprasčiau – užtenka iš jų atimti sprendimo teisę. Tegul tyliai bruzda, skundžiasi – vis tiek nieko negalės padaryti. Juk kas iš to aktyvumo, jei jis neduoda jokio rezultato, tiesa?
© DELFI / Andrius Ufartas

Panašu, kad tokiu principu vadovavosi ankstesnės Vilniaus miesto valdžios, nusprendusios apriboti sostinės bendruomenių galimybes veikti. Šiandien Vilniuje galiojantis seniūnaitijų teisinis reglamentavimas visiškai neužtikrina seniūnatijos gyventojų interesų atstovavimo savivaldoje.

Esminėje seniūnaitijų politinio dalyvavimo platformoje – seniūnaitijų sueigoje – priimami tik rekomendaciniai sprendimai, kurie teikiami svarstyti seniūnijoms. Kitaip tariant seniūnaičių įgaliojimai apsiriboja vien tik informavimu apie gyventojų ir jų aplinkos problemas. Taigi, seniūnaičiai neturi jokios platesnės iniciatyvos teisės, jų pareigos pasibaigia ties informacijos suteikimu miesto savivaldybei.

Tačiau yra dar vienas aspektas, dėl kurio seniūnaičių rinkimuose niekada nepamatysite visos eilės išsirikiavusių kandidatų. Seniūnaičio pareigybė nėra nei apmokama, nei kaip nors kitaip skatinama.
Kadangi seniūnaičiai neturi ne tik galios, tačiau ir paskatos dirbti, todėl rinkimuose nėra deramos konkurencijos, o tai neretai lemia ir inciatyvos trūkumą bendruomenėse.

Nors situacija, švelniai tariant, prasta, tačiau įgyvendinus kelis paprasčiausius pokyčius, mano akimis, galėtume pasiekti kelių reikšmingų pergalių seniūnijose.

Bendruomenėms nereikia žmogaus tik išklausančio jų problemas – jos pačios puikiai jas identifikuoja. Dar daugiau – jos ir efektyviausius sprendimus randa. Tačiau atsimuša į galimybių bei savivaldybės biurokratijos arba valdžios vertikalės sieną. Šią sieną reikia griauti suteikiant seniūnaičiams daugiau teisių ir pareigų.

Pirmiausia, seniūnaitijoms būtų racionalu suteikti teisę inicijuoti vietines gyventojų ir bendruomenių apklausas svarbiais seniūnaitijos gyvenamosios aplinkos klausimais. Pabandykite prisiminti, kada jūsų kažkas kažko klausė apie miesto, rajono ar gatvės problemas? Mažiausiai vieną kartą per metus galėtų būti inicijuotos gyventojų apklausos pagal įvairias sritis: infrastruktūra, laisvalaikio erdvės, saugumas, želdiniai, bendruomeniškumas, miesto plėtra ir kt.

Antra, tiesiog būtina sukurti seniūnaitijų finansavimo mechanizmą, siekiant joms duodi kuo daugiau veikimo laisvės, skiriant atitinkamą sumą lėšų seniūnaitijos veiklai vykdyti. Niekas nenori skirti savo laisvo laiko bendriems reikalams. Atsiradus adekvačiam, pareigą atitinkančiam atlyginimui ar paskatinimui, tai ne tik ragintų seniūnaičius rimčiau žiūrėti į savo darbą, laikytis atskaitingumo, tačiau kartu būtų keliamas šių pareigų prestižas.

Akivaizdu – už gerą ir kokybišką darbą reikia mokėti. Efektyvinant seniūnaičių rinkimo procesą ir užtikrinant seniūnaičių motyvavimo priemones, jiems skiriant minimalų atlygį bei priedus, priklausančius nuo rezultatų, pamatysime aktyvių bendruomenių proveržį.

Kita problema susijusi taip pat su finansais. Nors daug kalbama apie dalyvaujamąjį biudžetą, pradėkime nuo paprastesnių dalykų. Sukurkime specialią programą Vilniaus savivaldybės biudžete seniūnaitijų projektams finansuoti. Į šią programą galėtų pretenduoti nustatytus kriterijus atitinkantys bendruomenių projektai, gerinantys gyvenamąją aplinką, taip pat projektai tūrintys kultūrinę ar edukacinę vertę.

Tikiu, kad du nedideli, bet reikšmingi pokyčiai – seniūnaičių galių išplėtimas ir finansinės motyvacijos įvedimas – galėtų padėti pasiekti puikių rezultatų. Visų pirma, gyventojai su seniūnaičio pagalba turėtų galimybę balsuoti dėl miestui svarbių klausimų.

Pavyzdžiui, TS-LKD komandos Vilniui transporto programos dalyje mes sakėme, kad naujos transporto priemonės įvedimas Vilniuje turėtų būti sprendžiamas visuotine vilniečių apklausa ar referendumu. Čia kertinį vaidmenį atliktų būtent seniūnaičiai. Ką jau kalbėti, kad būtų išpildomas savivaldos politikoje esminis subsidiarumo principas.

Antra, šis subsidiarumo principas būtų dar ryškiau išpildomas gyventojams kasmet teikiant pasiūlymus miesto savivaldybei. Vilniečiams kalbant apie jiems svarbius gyvenamosios aplinkos gerinimo klausimus, savivaldybė neturėtų galimybių, nesitariant su bendruomenėmis, iš viršaus į apačią nuleisti įvairių projektų. Šioje srityje valdžia kiltų iš apačios, o tai ir yra esminis efektyvios miesto savivaldos komponentas.

Galų gale, seniūnaičių pareigybėms suteikiant finansinę motyvaciją, į šias pareigas pavyktų pritraukti daugiau aktyvių, iniciatyvesnių žmonių bei pasiekti geresnių rezultatų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.7500

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente VRK centrinė duomenų sistema patyrė trikdžių; nuolat atnaujinama (1664)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Stebuklui prilygusi išsigelbėjimo jūroje istorija įgavo kraupių detalių (1)

Kai ant plausto plaukęs Nathanas Carmanas buvo rastas jūroje, visi jo gailėjo. Tačiau dabar tikros...

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (55)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

Viena sėkmingiausių Lietuvos manekenių Dovilė Viršilaitė: žmogaus vidus daro milžinišką įtaką išvaizdai (21)

Apie šiandieninį mados ir modelių pasaulį kalbamės su vienu žinomiausių Lietuvos modelių...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (156)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Dargio ir Maurico diskusija apie krizę: atlyginimų augimas irgi gali tapti krize (45)

Jau kurį laiką yra diskutuojama apie artėjančią krizę, bet tikslių prognozių pateikti niekas...

Atlaikę aplinkinių spaudimą, į kelionę leidosi su 10 mėnesių dukryte: patarė, kaip susiplanuoti, kad nesklandumų būtų kuo mažiau (17)

Artėjant vasarai šeimos net ir neseniai susilaukusios vaikų, dairosi, kur gi išlėkti atostogų....

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (118)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Praeityje rašytos Meghan Markle žinutės atskleidžia tiesą apie jos ir Harry pažintį: tai nebuvo nekaltas atsitiktinumas (18)

Senas Meghan Markle bičiulis ir viešųjų ryšių konsultantas Nickas Ede'as sako, jog...