Kiekvienas ligonis, kreipdamasis į gydytoją, pagrįstai tikisi kvalifikuotos ir kuo skubesnės pagalbos. Daugelis yra pasipiktinę, jog tenka laukti milžiniškose eilėse pas specialistus, o ir šeimos gydytojo kabineto durys neatsiveria taip greitai, kaip norėtųsi.
Darius Žebrauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pažangiose ES šalyse šeimos gydytojas išsprendžia iki 80 proc. paciento sveikatos problemų, gi Lietuvoje turime atvirkštinį rodiklį – tik apie 20 proc., tad eilės prie gydytojų-specialistų durų didžia dalimi sąlygotos mūsų nepakankamai geru Bendrosios praktikos gydytojų paruošimu.

Gydytojų-specialistų trūkumą didžia dalimi lemia ir tai, kad, neatsižvelgiant į besikeičiančius atskirų specialybių medikų poreikius, Lietuvoje jau daugiau nei 10 metų nėra peržiūrimos rezidentūrų kvotos. Tolygiai mažėjant chirurgų, anesteziologų poreikiui, jų rezidentūrų vietų skaičius nekinta.

Mūsų šalyje itin trūksta tokių specialistų kaip onkologai, chemoterapeutai, neurologai, kardiologai, tačiau šių specialybių specialistų rezidentūrų kvotos yra tos pačios ir itin mažos (2-3), o rezidentūra tęsiasi po keletą metų ir ilgiau. To rezultatas yra, kad medikai stoja į specialybes, į kurias lengviau pakliūti, tačiau baigus podiplomines studijas, darbo susirasti mūsų šalyje itin sunku. Belieka alternatyva – emigracija ir darbas Vakarų Europos šalių gydymo įstaigose. Turėtume pripažinti, jog netobula rezidentūrų kvotų sistema sąlygoja mūsų anesteziologų, chirurgų, radiologų emigraciją.

Kitas, ne mažiau svarbus aspektas, verčiantis mūsų gydytojus krautis lagaminus į svečią šalį – maži atlyginimai, dėl kurių tūlas 30-metis gydytojas, ką tik baigęs rezidentūrą, yra priverstas dirbti per 2-3 darbovietes, norėdamas išgyventi, išlaikyti šeimą.

Turbūt nėra didesnio pažeminimo žmogui, 10-15 metų krimtusiam medicinos mokslus, turinčiam aukštąjį universitetinį išsilavinimą, kai, nuėjus į banką, norint gauti paskolą būstui, jam atsisakoma ją suteikti dėl per mažo uždarbio. „Esate nepatikimas klientas“, - rėžia it peiliu į paširdžius banko vadybininkas. O tokių atvejų, mūsų valstybės ir visos medicinos sistemos gėdai, yra begalė. Apmaudu, tačiau gydytojas jaučiasi pažemintas ir nereikalingas gimtojoje šalyje.

Dar vienas dalykas, skatinantis medikų emigraciją – negatyvus visuomenės ir žiniasklaidos požiūris į juos. Nesakau, kad gydytojai neklysta, būna ir abejingumo paciento atžvilgiu, padaroma klaidų. Tačiau šalies žiniasklaidos požiūris, TV laidų anonsai, klijuojamos „kyšininkų“, „žudikų baltais chalatais“ ir panašios etiketės paskatina nelengvam apsisprendimui daugelį medikų.

Panašu, jog žiniasklaida, vaikydamasi reitingų ir sensacijų, kartais stiprokai perlenkia lazdą. Ir tai skaudu tiems kvalifikuotiems, savo darbui ir ligoniams atsidavusiems medikams. Jų tarpe populiarus anekdotas, kad „kitose šalyse ligoniai miršta nuo ligų, o pas mus tik dėl medikų kaltės“ atspindi žiniasklaidos ir nemažos dalies visuomenės negatyvų požiūrį.

Ir pabaigai – šviežias pavyzdys iš vienos valstybinės gydymo įstaigos skyriaus, kai pagal LR Darbo kodekso 129 str. „Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva, kai nėra darbuotojo kaltės“, buvo atleisti 3 darbingo amžiaus ir daugiau nei 10 metų nepertraukiamo darbo stažą turintys gydytojai (amžius nuo 38 iki 53m.).

Atleisti, galimai pažeidžiant LR DK 135 str. 1d. nuostatas, kuriose kalbama apie pirmumą likti darbe, lyginant su mažesnį stažą turinčiais ir pensijinio amžiaus darbuotojais. Vertinant „darbo efektyvumą“, su vertinimo kriterijais iš anksto nesupažindinus ir neinformavus darbuotojų. Juolab, efektyvus darbas vertintas ne pagal sanuotų pacientų skaičių, o tiesiog pagal jų apsilankymus pas atskirus medikus.

Kyla klausimas: ar efektyviau dirba gydytojas, išgydantis ligonį per 1-2 vizitus pas jį, ar per 10? Deja, buvo pasirinktas kiekybės, o ne kokybės pranašumas.

Šie pavyzdžiai ir situacija sveikatos apsaugos sistemoje parodo, jog ji pati serga. Ar turėsime po 2016 m. Seimo rinkimų politikus valdžioje, kurie plauks pasroviui? O gal metas pasitikėti profesionalais, turinčiais receptą pasiligojusiai sistemai gydyti?

Mano giliu įsitikinimu, tik patirtį turintys sveikatos apsaugos srities vadybininkai gali pristabdyti nūdienos masinę gydytojų emigraciją, spręsti įsisenėjusias eilių pas medikus problemas. Linkiu sėkmingo pasirinkimo spalio 9 dieną. Jūsų apgalvotas ir teisingas žingsnis prisidės prie pozityvių permainų tiek medikų, tiek ligonių atžvilgiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perbraižomos Lietuvos verslo ribos kursto nesutarimus (37)

Ketvirtadienį ryte kalbėdamas Žinių radijuje premjeras Saulius Skvernelis sukritikavo jį į...

Užkalnis. 10 prašymų Kalėdų seneliui (95)

Dabar toks laikas, kai vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui ir prašo dovanų.

Vežėjai skambina pavojaus varpais: mus gali sužlugdyti (5)

Krovinių gabenimo automobiliais įmonei „Telmento transportas“, turinčiai 260 darbuotojų...

Kariniuose Donecko objektuose – sprogimai, Zacharčenka uždraudė apie juos komentuoti sureagavo Ukraina (67)

Naktį iš lapkričio 22 d. į 23 d. dviejuose Donecko kariniuose objektuose aidėjo sprogimai, per...

Aukšto Plungės r. savivaldybės valdininko atsisveikinimas: priešpaskutinę darbo dieną girtas sudaužė tarnybinę „Hondą“ (2)

Sutrikdyta žmogaus sveikata, du sudaužyti automobiliai – tokios eismo įvykio, kurį lapkričio...

„Eurovizinį“ Latvijos duetą „Walters & Kazha“ supurtė liga: po diagnozės Valteris tapo neatpažįstamas

Penktąją vietą Latvijai „Eurovizijoje“ 2005 metais pelnęs duetas „Walters & Kazha“...

Byloje dėl kompozitoriaus Dobrovolskio nužudymo – naujas posūkis: prokuroras prašo nuteisti tik vieną kaltinamųjų siūlo įkalinti 12 metų (130)

Į prieštaringai vertinamą Vilniaus barą „Vingrių 17“ (buvusį „Psichbarį“), prie kurio...

Įkvepiantys plius dydžio merginos stiliaus pokyčiai (13)

Kiek dažnai pamatę užrašą „pokytis“ tikitės pamatyti standartinį paveikslą su plius...

Rekordinę sumą Kalėdoms skyręs Kaunas žada parodyti, ko Lietuvoje dar nebuvo (41)

Pastarosiomis dienomis Kauno miesto rotušės aikštėje tikras darbymetis. Čia jau gerokai...

Ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybėms skendint migloje – Ironvyto pamoka jaunimui (23)

Prieštaringai pagarsėjusio ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybės vis dar...