aA
Lietuvos žmonių sveikatai, gyvybei, galbūt net ir pačios Lietuvos egzistavimui šiuo metu kyla didelis pavojus – tai 50 km nuo Vilniaus (20 km nuo Lietuvos, o tai reiškia – ir nuo ES sienos), prie Astravo miesto Rusijos „Rosatom“ korporacijos statoma incidentais jau pagarsėjusi ir „pigiausia“ vadinama Baltarusijos atominė elektrinė (AE), kurią, naujausiais duomenimis, paleisti žadama jau ateinantį rudenį.
Bronis Ropė
© DELFI / Domantas Pipas

Simboliška, kad Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas apie pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimo skubą ir apie tai, kad apie panaudoto branduolinio kuro likimą galvoti dar yra „per anksti“ kalba kaip tik artėjant 33-ioms Černobylio katastrofos metinėms.

Ar mums belieka tuščiai politikuoti ir tikėtis, kad laimingo atsitiktinumo dėka Černobylio istorija nepasikartos? Tai priklauso nuo to, ko siekiame – ar tik sukelti žmonėms paniką ir to pagalba keltis sau reitingus, ar realiai užkirsti kelią kylančiam pavojui. Pasirinkau antrąjį variantą ir paaiškinsiu, kaip to siekiu.

Baltarusija pažeidė tris Espoo (Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste) konvencijos straipsnius – taip teigiama Espoo ekspertų ataskaitoje dėl Astravo AE. Kreipiausi į Europos Komisijos pirmininką Jeaną-Claude`ą Junckerį ir aplinkos bei energetikos komisarus, kad ES palaikytų neigiamas ekspertų išvadas, didele balsų persvara ataskaitai buvo pritarta. ES pripažino, kad Astravo AE nesilaiko Europai priimtinų saugumo standartų.

Europos Parlamente (EP) esu Žaliųjų politinės grupės narys, vienareikšmiškai nepritariančios atominei energetikai kaip pernelyg rizikingam, o mūsų laikais – dar ir per brangiam, nebepasiteisinančiam būdui gauti elektros energijos. Kartu su šios frakcijos kolegomis pirmą kartą įtikinome iki tol neutralios pozicijos besilaikiusį EP Energetikos komitetą įtvirtinti mums palankią nuostatą dėl elektros iš trečiųjų šalių patekimo į ES vidaus rinką – atrišti rankas ES šalims nesutikti, kad į jų rinką patektų nesilaikant Europos standartų pagaminta elektra iš kitų šalių. Didelis žingsnis jau žengtas.

Mums tai reikštų, kad Baltarusija negalės primesti savo pagamintos elektros nei Lietuvai, nei kitoms ES šalims, jeigu statoma Astravo AE bus laikoma nesaugia. Taigi Baltarusijai liks du variantai – arba atsisakyti atominės elektrinės, arba rimtai pasirūpinti, kad ji atitiktų visus ES standartus saugos ir aplinkosaugos srityje, kas reikštų stipriai išaugančius statybos, o tuo pačiu ir elektros gamybos kaštus.

Jeigu ES elektros nepirks, patys baltarusiai jos neturės kur dėti. Lietuva neturi būti ES buferinė zona nuo „tiksinčios bombos“, Lietuva – pilnateisė ES valstybė, todėl Astravo AE – ne tik mūsų, bet ir visos ES reikalas.

Galutinis Elektros vidaus rinkos direktyvos tekstas bus patvirtintas po derybų tarp EP ir ES Tarybos, todėl labai svarbu kuo skubiau tęsti tai, kas pradėta!

Kalbant apie branduolinę energetiką, negalime pamiršti ir mūsų pačių Ignalinos AE uždarymo iššūkių (apie ką statydama „pigiausią elektrinę“ Baltarusija kol kas nepagalvojo). Dėl atmestino ankstesnių valdžių požiūrio į europinių pinigų „įsisavinimą“ Europos audito rūmai 2016 m. pasiūlė Ignalinos AE uždarymui skiriamą finansavimą mažinti. LVŽS vyriausybei pakeitus teisėsaugos įtarimų dėl galbūt neskaidrios veiklos sulaukusį IAE vadovą, įmonės darbas pagerėjo.

Po didelių pastangų įtikinėjant kolegas, rengiant ataskaitą ir atremiant oponentų kritiką, pasiekėme ilgai lauktą persilaužimą Lietuvos kovoje siekiant įrodyti, kad nenukrypome nuo pažadų uždarinėdami Ignalinos AE ir nusipelnėme gauti Europos žadėtą paramą darbų užbaigimui. EP Energetikos komitetas patvirtino Lietuvai palankų sprendimą dėl ES pinigų Ignalinos AE uždarymui – iškovojome Lietuvai beveik 300 milijonų eurų. Šie pinigai leidžia dabartinei vyriausybei tęsti pradėtas reformas, didinti pensijas, „vaiko pinigus“, mažinti mokesčius dirbantiesiems.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Top naujienos

Pasirodė pirmieji Prezidento rinkimų rezultatai: atotrūkis milžiniškas naujausi rezultatai (6)

20.53 val. VRK paskelbus atnaujintus duomenis, ir toliau pirmauja G. Nausėda, su 75,82 proc....

Lietuvoje – lemtinga diena: skaičiuojami Prezidento ir EP rinkimų balsai kol kas ryškiai pirmauja Nausėda (1833)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių....

Nausėda sako, kad keistų retoriką Rusijos atžvilgiu (40)

Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda sako, kad šiek tiek keistų retoriką Rusijos atžvilgiu,...

Lietuva rinko Prezidentą: kurį iš kandidatų rinkosi Lietuvos žmonės vyrų ir moterų balsai ryškiai išsiskyrė (66)

Racionalumas, profesionalumas, loginis mąstymas ir patirtis – tokias kandidatų į Prezidentus...

Pradedami skelbti pirmieji Europos šalių rinkimų į EP rezultatai

Sekmadienis Europos Sąjungoje – pagrindinis Europos Parlamento rinkimų etapas. Septynių ES...

Stebuklui prilygusi išsigelbėjimo jūroje istorija įgavo kraupių detalių (6)

Kai ant plausto plaukęs Nathanas Carmanas buvo rastas jūroje, visi jo gailėjo. Tačiau dabar tikros...

25 metai po Kurto Cobaino mirties – pilni sąmokslo teorijų ir baisių sutapimų (5)

Sunku patikėti, tačiau prabėgo jau 25 metai nuo tada, kai būdamas 27-erių Sietle šį pasaulį...

Nuo pyragų – iki gurmaniškų austrių: profesionalai pademonstravo, kaip išnaudoti visas griliaus galimybes (3)

Sekmadienį visi, kas neabejingi griliuje ruoštam maistui , rinkosi į Verkių dvaro parke Vilniuje...

„Lietuvos talentų“ superfinalas: dėl pagrindinio prizo kovoja dešimt geriausių nuolat atnaujinama (1)

Sekmadienio vakarą, kai šalyje vyksta prezidento rinkimai, laukia ir finalinė „Lietuvos...