aA
Lietuvos žemdirbiai niekaip neprisidėjo prie Didžiosios Britanijos apsisprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES), tad naivu ir net įžūlu iš Europos Komisijos (EK) pirmininko Žano Klodo Junkerio pusės tikėtis, kad mūsų ūkininkai nuolankiai prisiims sau finansinę naštą už nuostolius, patirtus dėl „Brexit‘o“.
Bronis Ropė
Bronis Ropė
© DELFI / Domantas Pipas

Reaguodamas į mano ir kolegų europarlamentarų iš Baltijos šalių reikalavimą laikytis duoto pažado Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ūkininkams, Ž. K. Junkeris oficialiame rašte aiškina, kad mažėjant bendram ES biudžetui dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo, EK teko neišvengiamai mažinti biudžetą Bendrajai žemės ūkio politikai (BŽŪP) – išmokų žemdirbiams sąskaita. Deja, EK pirmininkas tik dangstosi Didžiosios Britanijos išstojimu iš ES, vengdamas vykdyti įsipareigojimus, o dabartinę paramą Baltijos šalių ūkininkams drįsta vadinti „sąžininga ir subalansuota“. Kol kas ji sąžininga tik reikalavimų ir atsakomybės, bet ne paramos dydžio prasme.

Tik priminsiu, kad nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą jau praėjo 15 metų. Belaukiant, kol iš bendro ES biudžeto skiriamos išmokos ūkininkaujantiems pasieks ES vidurkį, ne vienas žemdirbys suspėjo pasenti, o kai kurie, nesulaukę teisingumo, net ir ūkio atsisakė. Dar 2002 m. ES Taryba nusprendė, kad 2013 m. tiesioginių išmokų dydis valstybėse narėse, kurios į ES įstos 2004 m., pasieks tuometinį išmokų vidurkį valstybėse narėse, kurios į ES įstojo iki 2004 m. Tačiau iki šiol Lietuvos žemdirbiams mokamos tiesioginės išmokos niekaip nepakyla iki sąžiningo ir nediskriminuojančio lygio. Ūkininkaujantis lietuvis, latvis ar estas vis dar gauna keliskart mažesnes išmokas nei, pavyzdžiui, kolega graikas, nors reikalavimų kartelė visiems iškelta į vienodą lygį.

Gaila, bet Lietuvos žemdirbių pozicijos nestiprina ir šalies vadovės abejonės. Man keista girdėti Prezidentės svarstymus apie tai, kokius prioritetus – finansavimą žemės ūkiui, regionams, ar Ignalinos atominės elektrinės uždarymui – Lietuva turėtų pasirinkti.
Bronis Ropė

Savo atsakyme Ž. K. Junkeris teisinasi, kad EK neturi kitos išeities, nes dėl „Brexit‘o“ ES patirs didžiulius nuostolius. Jis nutyli svarbų faktą – Europos Parlamentas (EP) jau priėmė aiškią poziciją – visos 27 valstybės narės gali padidinti savo įnašą į bendrą ES biudžetą ir taip kompensuoti dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo atsiversiantį finansinį trūkumą. Kiekvienai valstybei narei įnešus didesnę dalį, pakaktų lėšų ir atkurti teisingumą žemdirbių atžvilgiu, ir įvykdyti visus kitus europinius įsipareigojimus. Toks sprendimas nebūtų skausmingas Lietuvos biudžetui. Lietuva iš ES biudžeto gauna daugiau nei įneša.

Išmokų lygiavertiškumo klausimas juda ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Taip vyksta ne todėl, kad prastai dirbame. Niekada nepaleidžiu šio siekio, nes puikiai jaučiu jo svarbą Lietuvos žemdirbiams. Kas domisi žemės ūkio politika, žino, kaip sunku įveikti didesnių ES valstybių pasipriešinimą.

Gaila, bet Lietuvos žemdirbių pozicijos nestiprina ir šalies vadovės abejonės. Man keista girdėti Prezidentės svarstymus apie tai, kokius prioritetus – finansavimą žemės ūkiui, regionams, ar Ignalinos atominės elektrinės uždarymui – Lietuva turėtų pasirinkti, kai tuo tarpu EP pasisako už ES biudžetą, kuris leistų įgyvendinti visus šiuos įsipareigojimus. Tam, kad pasiektume tikslą, žemdirbiai, jų organizacijos ir valstybinės institucijos turi laikytis vieningos pozicijos ir transliuoti tą pačią žinutę: „Mes – ne antrarūšiai“.

Džiaugiuosi, kad pavyko įtikinti kolegas europarlamentarus, jog išmokų ES žemdirbiams skirtumą būtina ne perpus sumažinti, kaip dabar siūlo Ž. K. Junkeris, o visiškai jį panaikinti. Už šį mano siūlymą jau balsavo EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas bei Regioninės plėtros komitetas. Bet EK pirmininkas vis dar ieško antrarūšių Baltijos šalyse.

Grįžęs iš Briuselio dažnai susitinku su ūkininkais, lankausi jų ūkiuose visoje Lietuvoje. Matau, kaip sunkiai ir sąžiningai jie dirba, augina, gamina ir rinkai pateikia aukščiausios kokybės produktus. Ar išdrįsite, pone Junkeri, kartu su manimi aplankyti bent vieną Lietuvos ūkininką? Tad #WeChallengeJuncker, EK pirmininke! Kartu su ūkininkais metame Jums iššūkį: pasimatuokite mūsų batus – Try walking in our boots! Atvykite į lietuvišką ūkį dienelei padirbėti, įtikinkite jame dirbantį žemdirbį, kad jis turi padengti dėl „Brexit'o“ patirtus nuostolius ir kad tai yra sąžininga politika! Bet jeigu Jums nepavyks, tada turėsite ne žodžiais, o realiais sprendimais laikytis seniai duoto įsipareigojimo Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims – suvienodinti ES žemdirbiams išmokas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Sutaria: Šimonytė peržengė ribas (36)

Premjerės Ingridos Šimonytės reakcija į oponentės Agnės Širinskienės žodžius yra žemo lygio...

Po JK pranešimo pasipylė grasinimai iš Rusijos (8)

Didžioji Britanija perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, skirtų tankams...

Karas Ukrainoje. Ukraina apie padėtį Kryme: jie nežino, ką su šia „laime“ daryti Rusija naktį į Kyjivą paleido dronus

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

JAV neslepia pykčio: Kinijos prezidento vizitas pasako viską (1)

Ukrainiečiai Kryme sunaikino jų sparnuotųjų raketų „ Kalibr “ krovinį. Tokiomis iš laivų...

Seimo komitetas pritarė, kad valstybės įmonių vadovai dirbtų neribotai

Trečiadienį Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje pritarta valstybės ir savivaldybių įmonių...

Liutauras Elkimavičius

Mitais apipinta Rusijos samdomų žudikų grupuotė „Vagner“: ką siūlo, kad užverbuoja jaunuolius tokiam kraupiam darbui?

Britų žvalgyba neseniai pranešė, jog „ Vagner “ privačios karinės bendrovės nariai Rusijos...

Čmilytė-Nielsen – apie Petkevičienės darbo tęstinumą: bet kokie pokyčiai turėtų būti vėliau

Kritikos dėl chaoso sulaukusiai Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkei Jolantai Petkevičienei...

Verslas PliusBloomberg News

Išaiškino schemą, padedančią į Rusiją patekti JAV slaptiems technologiniams sprendimams: įvardijo centrinę figūrą

Daugelį metų Artiomas Ussas iš Rusijos žiniasklaidos buvo žinomas kaip prabangaus...

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (46)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...