aA
Skurdas – tarsi infekcinė liga. Jeigu jau prilipo, tai be efektyvių vaistų išgydyti jos neįmanoma.
Birutė Vėsaitė
Birutė Vėsaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Skurdas – tarsi pelkė, jei jau įtraukė tėvus, tai vaikams ir jų vaikų vaikams be valstybės pagalbos iš jos išsikapstyti neįmanoma. Netiesa, kad, gerėjant ekonominei padėčiai, ekonominio augimo vaisiai pasieks ir skurstančiuosius.

Tą rodo ir Lietuvos pavyzdys: nors BVP ir augo, tačiau nuo 2000 iki 2014 metų skurstančiųjų padidėjo nuo 16 iki 20 %. Nepaisant pastaruoju metu įvykusių teigiamų pokyčių, darbingo amžiaus žmonių skurdas tebėra didesnis už ES vidurkį. Minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio ir neapmokestinamų pajamų ribos padidinimas padėjo spręsti skurdo problemą, tačiau per keletą pastarųjų metų žmonių skurdas ir didelis materialinis nepriteklius smarkiai išaugo. Po krizės varguoliai dar labiau nuskurdo, bet turtingieji dar labiau praturtėjo, ir 1% valdo pusę pasaulio turto. Panašūs skaičiai yra ir Lietuvoje. 

Žmones ypač žlugdo skolų kupra – jų įsiskolinimai už komunalinius patarnavimus, neapgalvotai paimti greitieji kreditai, brukami per visas žiniasklaidos priemones. Greitųjų kreditų dalintojams visai nerūpi, ar asmuo, imantis kreditą, ateityje turės galimybę grąžinti skolą, kiek kreditų yra paėmęs praeityje.

Žmogus, negalėjęs laiku grąžinti kredito, gali jį pratęsti iki kito mėnesio, tačiau jau už tam tikrą sumą, pavyzdžiui, jei paskola yra 580 eurų (2000 litų) be palūkanų, tai mėnesiui pratęsti kainuoja 54,5 eurus (188 litus). Jeigu taip tęsiasi ne vieną mėnesį, žiūrėk, po poros metų, užuot grąžinęs kreditą, jis taip ir neišlipa iš užburto skolos rato. O jei skurdžiai gyvenančią šeimą ištinka kokia nors nelaimė ar nenumatytos išlaidos, jis vėl paima greitąjį kreditą jau iš kitos įmonės, kad galėtų sumokėti pratęsimo mokestį pirmajai. Pasėkoje įsisuka toks palūkanų ratas, jog skolininkas neturi jokių šansų iš jo išlipti, jis kreditorių yra paduodamas į teismą, o tada netrunka pasirodyti ir antstoliai.

Pasak Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos “Galiu gyventi”, taip pat Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijos tinklo atstovų, šiandien socialiai pažeidžiami asmenys dažnai susiduria su finansiniais sunkumais, skurdu, ir, įvertinus tai, kad šie asmenys turi mažai galimybių laiku grąžinti skolas ar sumokėti jiems paskirtas baudas, šie įsiskolinimai ilgainiui tampa jiems nepakeliama finansine našta. Be to, laiku negrąžinti įsiskolinimai yra perduodami antstoliui, ir antstolis vykdo priverstinį skolos išieškojimą. 

Nevyriausybinės organizacijos pateikia atvejų, kuomet pusę minimalios algos siekiantys atskaitymai nepalieka jokių galimybių pragyventi ir pastūmėja link savižudybės. Atskaitymų našta ypač prislegia grįžusius iš įkalinimo įstaigų, priklausomybių problemų turėjusius žmones, kadangi, bandydami integruotis į visuomenę, jie greitai supranta, jog iš legaliai uždirbamo atlygio jiems pragyventi niekaip nepavyks, nes didžiąją dalį jo praris mokėjimai antstoliams. 

Todėl koalicija siūlo mažinti išskaitų dydžius, atsižvelgiant į asmens turimas vykdomąsias bylas ir gaunamą mėnesinį atlygį. Sumažinus išskaitas iš MMA, skolos ir baudos būtų realiai sumokamos, neįstumiant skurdą patiriančių asmenų į beviltišką padėtį ir nepadarant žalos valstybei. Tai būtų viena iš priemonių kovojant su šešėline ekonomika ir mažinančia skurstančių gyventojų kiekį. 

Reikėtų pakeisti dabar galiojančius įstatymus ir mažinti išskaitų dydžius: jeigu asmuo turi vieną vykdomąją bylą ir gauna minimalų mėnesinį atlygį, iš jo būtų išieškoma 10% (vietoje dabartinių 20%); jeigu asmuo turi dvi ir daugiau vykdomąsias bylas ir gauna minimalų mėnesinį atlygį (MMA), iš jo būtų išieškoma 20% (vietoje dabartinių 40%). Tokiu būdu, sumažinus išskaitas iš minimalios algos, sumažėtų bedarbių skaičius, valstybė sutaupytų lėšas, skirtas išmokėti nedarbo socialinio draudimo išmokoms, sumažėtų nelegalaus darbo atvejų. Be to, į valstybės biudžetą būtų surenkama daugiau Sodros mokesčių, padidėtų save išlaikančių asmenų skaičius. Asmenys lengviau integruotųsi į visuomenę bei į darbo rinką. Padidėtų skolininkų motyvacija skolas grąžinti iki joms patenkant pas antstolius priverstiniam išieškojimui.

Skola – ne rona, sako lietuvių liaudies išmintis, ji turi būti grąžinta, tik per ilgesnį laiko tarpą, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos. Daugiau naudos iš tų pakeitimų turės tiek kreditoriai, tiek visuomenė. Kreditoriai turėtų daugiau šansų atgauti skolas, valstybė sutaupytų lėšas, skirtas išmokėti nedarbo ir socialinio draudimo išmokas. Mažėtų nusikalstamumas ir mokesčių mokėtojų išlaikomų asmenų skaičius įkalinimo įstaigose, mažėtų savižudybių ir emigravusių piliečių skaičius.
Skurdas yra kaip infekcinė liga, tačiau, kad ji neišplistų kaip pandemija, reikia stop signalų jai užkirsti. Suprantama, siūlomos priemonės yra tik pasekmių šalinimas. Reikia įstatymų pakeitimų dėl atsargesnio greitųjų kreditų naudojimo ir kitų priemonių, kurios padėtų žmonėms išlipti iš skurdo. Bet tai bus vienas mažas žingsnelis skurdo mažinimo link.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ieškomiausių nusikaltėlių sąraše figūravęs lietuvis įkliuvo po 13 metų slapstymosi, bet teisingumo laukia laisvėje kaltinamas nugirdytos paauglės išprievartavimu (57)

Prieš 14 metų iš Lietuvos sprukęs Evaldas R. ilgą laiką figūravo labiausiai ieškomų...

Vaidas Mikaitis | D+

Pokalbis su baltaruse lietuvį pribloškė: aš geriau savo nuogos nuotrauką atsiųsiu nei kalbėsiu apie politiką (1)

Apie Baltarusiją dabar šneka visi kas netingi. Ir net tie kas tingi irgi šneka, nes kitaip...

Euro 2020: Ispanija – Lenkija gyvai (14)

Paskutinis šeštadienio Europos futbolo čempionato gardėsis – Ispanijos ir Lenkijos rinktinių...

Jogintė Užusienytė | D+

Jeigu su antra puse miegate atskirai, sukluskite: tai apie jūsų santykius pasako daugiau nei galvojate

Miegoti kartu ar atskirai? Turbūt retai tenka išgirsti tokį klausimą svarstančią sutuoktinių...

Rezultatyviausiame Euro 2020 trileryje Vokietija įveikė titulą ginančius portugalus (164)

Europos futbolo pirmenybėse rezultatyviausias rungtynes sužaidė vieni iš F grupės favoritų....

Tris vaikus auginanti Inga apie jos šeimai lemtingą vakarą: tuo metu net negalvojau, kad tai bus pradžia viso to, ką dabar turiu (25)

Klaipėdiečiais Inga ir Vitalijus Gargasai – Delfi ir varškės sūrelių „ Magija “ bei...

Gydytoja: prie mirčių mes buvome pripratę, bet ne prie tokio kiekio pristatyta nauja knyga „Kovido frontas“ (162)

Ketvirtadienį Vilniuje, Vilniaus įgulos karininkų ramovėje, buvo pristatyta nauja autorių...

Palangos poilsiautojai negali atsiginti kirų: šiemet – kaip niekad įžūlūs, puola slapčia (70)

Vasaros kurorto sostine vadinamojoje Palangoje poilsiaujantys ir čia pagrindiniame traukos centre,...

Ukrainoje kelininkai atkasė paslaptingą 5,500 metų amžiaus akmeninę struktūrą: aptiktuose kapuose – ne tik žmonių palaikai (11)

Rytų-centrinėje Ukrainoje daugiau nei pusantro mėnesio vykdomi išskirtinio pilkapyno (Rytų...

Padidėję limfmazgiai gali signalizuoti apie rimtas ligas – vienoje vietoje jie ypač pavojingi (10)

Vienas iš gana dažnų ligos požymių yra padidėję limfmazgiai . Juos dažniausiai bandome...