Praeityje padaryti klaidingi politikų sprendimai brangiai kainuoja tiek valstybei, tiek verslui, tiek ir eiliniams piliečiams.
Birutė Vėsaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Neseniai Lietuvos Aukščiausiasis teismas priėmė sprendimą, kad nebuvo atsižvelgta į strateginius valstybės interesus ir buvo sužlugdyta suskystintų gamtinių dujų terminalo statyba, kurio akcininkai buvo „Achema“ ir Lietuvos valstybė. Dėl šio SGD terminalo statybos buvo mestas šešėlis ant tuometinio Premjero Gedimino Kirkilo, Ūkio ministerijos darbuotojų ir šviesaus atminimo Bronislovo Lubio.

„Žala valstybei buvo padaryta ne teisiamųjų veiksmais, o tuo, kad šis projektas nebuvo įgyvendintas, o Lietuva iki šiol neturi Suskystintų gamtinių dujų terminalo“, – teigiama Aukščiausiojo teismo kolegijos nutartyje.

Šio projekto duobkasiai – tuometinė A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė. Tie patys, kurie neva yra smarkiausi kovotojai už energetinę Lietuvos nepriklausomybę. Jei nebūtų taip begėdiškai išdraskytas šis projektas, SGD terminalas jau būtų veikęs keletą metų, o gyventojai ir verslas būtų sutaupę ne vieną šimtą milijonų litų. Gal ir „Achema“ bei jos darbuotojai šiandien gyventų lengvesnius laikus, nes ši bendrovė yra didžiausias gamtinių dujų vartotojas Lietuvoje. Beja, tuometinėje gamtinių dujų terminalo bendrovėje valstybė turėjo 80 ℅ akcijų, 20 ℅ priklausė „Achemai“. Dabar statomame SGD terminale valstybė turi dar mažiau akcijų – 73 ℅, 10 ℅ priklauso „Achemai“, o likusios akcijos priklauso privatiems investuotojams.

Dėl šio klaidingo sprendimo valstybė prarado daug laiko, ne tik galimybę anksčiau apsirūpinti pigesnėmis dujomis, bet ir daug pinigų.

Jeigu galimybių studijai „Achema“ nenaudojo valstybės lėšų, o pati atliko galimybių studiją, kuri kainavo 0,5 mln. litų, tai naujojo terminalo statybų konsultantams A. Sekmokas išleido daugiau nei 52 mln. litų. Ir tai vyko per patį krizės įkarštį, o žmonės tuo metu mokėjo aukščiausias kainas už šilumą.

Aukščiausiojo teismo sprendimas reabilitavo ne tik šį projektą, bet ir Ūkio ministerijos pareigūnus – N. Pažūsienę, A. Ignotą, o prieš tai vykę teismai – ir V. Miškinį, kurie vykdė tuometinio ūkio ministro V. Navicko pavedimus bei gynė viešąjį interesą. Kas atlygins šiems aukšto lygio specialistams už sulaužytus likimus, sunaikintą sveikatą, sužlugdytą karjerą? Ar reabilituojantis straipsnis dienraštyje „Lietuvos rytas“ yra pakankama kompensacija šiems žmonėms už sulaužytus gyvenimus?

Kas atsiprašys ekspremjero G. Kirkilo už nepagrįstus kaltinimus korupciniais sandoriais ir Bronislovo Lubio, kurį nepagrįsti įtarimai anksčiau nuvarė į kapus?

Būtų įdomu sužinoti, kas yra tikrieji šio projekto sunaikinimo užsakovai ir kodėl juos rėmė konservatoriai? Kodėl taip entuziastingai šios bylos tyrimo ėmėsi prokuratūra ir kodėl ta pati prokuratūra nerodo jokio entuziazmo imtis galimai padarytų pažeidimų tyrimo, kuriuos Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl 2007 metų Nacionalinėje energetikos strategijoje suformuluotų siekių įgyvendinimo rezultatų įvertinimo ir situacijos energetikos sektoriuje išsiaiškinimo identifikavo ir paprašė prokuratūros juos išaiškinti?

Ir kas atlygins padarytą žalą valstybei bei jos piliečiams už šio projekto sužlugdymą?

Per buvusios Vyriausybės valdymo metus gyventojai mokėjo aukščiausią kainą nuo nepriklausomybės pradžios ir buvo apiplėšti 3 mlrd. Lt. Akivaizdu, kad konservatoriai niršta vien nuo minties, jog per pusantrų metų pasiekėme tai, ko jie nesugebėjo per ketverius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (66)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Orijus Gasanovas papasakojo, kaip Kūčias švenčia emigrantai Anglijoje (4)

Dieną Orijaus Gasanovo balsą galima girdėti radijo eteryje, o vakare jau matyti, kad jis su...

Turtuolių pamėgtoje saloje trokštančius aistringų nuotykių išduoda nekaltas ženklas (4)

Prancūzijos Polinezijoje aplankiau Taitį ir Borą Borą, tačiau didžiausią įspūdį paliko...

Incidentas Rusijos AE: padidėjusi radioaktyvioji tarša Lietuvai primena apie kitą problemą (1)

Versija, kad Rusijoje įvyko branduolinė avarija, atpuola, o Europoje radioaktyvumo padidėjimas...

Kremliaus ruporai vilniečius baugina: jūs net nežinote, kas jus vežioja sostinės gatvėmis (335)

Ar žinojote, kad Vilniuje važiuodami autobusu 3G iš oro uosto į Fabijoniškes ir įsigiję...

Į lietuviškos komedijos premjerą susibūrė žinomi veidai (13)

Trečiadienio vakarą sostinėje įvyko lietuviškos komedijos „Poilsiautojai: pavydo žaidynės“...

Vizažistė parodė, kaip per 10 minučių pasidaryti lengvą dieninį makiažą (12)

Ar dėl rytinio grožio ritualo iš tiesų reikia aukoti saldų miegą? „Unison Beauty Lab 1“...

Pirkėjai pasakė, ką mano apie savitarnos kasas (116)

Siekiant išsiaiškinti, kada ir kodėl pirkėjai renkasi savitarnos kasas, kokius jų privalumus...