aA
Pavasario Seimo sesija, prasidėsianti kovo pirmoje pusėje, žada būti karšta. Užsimerkęs beskite pirštu į kokią tik norite sritį, ir išvysite pykčio perkreiptus veidus. Mat, šioje sesijoje turės būti iš esmės reformuotas valstybės gyvenimas. Tokių permainų nebuvo du dešimtmečius. Kova bus labai rimta.
Algirdas Butkevičius, Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis
© DELFI / Andrius Ufartas

Liūdna, tačiau maždaug pusė Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narių Seime kritiškai vertina S.Skvernelio vieną ar kitą siūlomas reformas, o trečdalis balsuojant gali jų nepalaikyti. „Valstiečiai“ pyksta, kad ministrai ir viceministrai neatsiliepia į jų skambučius, neperskambina ir nenori išklausyti jų protingų patarimų.

Tiesą sakant, pageidavimų koncertas ir protingų patarimų metas baigėsi tą dieną, kai Seimas patvirtino Vyriausybės programą, o naujasis premjeras su savo komanda prisiekė dirbti ne vienam ar kitam Seimo nariui, o visai valstybei.

Nebūtų visai teisinga sakyti, kad didžiausios Seime frakcijos seniūnas R.Karbauskis pats kelia bangas arba tiesiog leidžia „valstiečių“ frakcijoje kilti maištui prieš Vyriausybę, nes tokiu būdu esą nori parodyti „savo vietą“ vis labiau populiarėjančiam S.Skverneliui.

Alkoholio prieinamumo mažinimas, korupcijos paliestų valstybės įmonių pertvarka ar švietimo reforma R.Karbauskiui irgi turėtų būti pernelyg brangios, kad būtų taip lengvai sudegintos ant politinių intrigų laužo. Nors vėl gi – pašto pertvarką išsigandęs būtent jis sustabdė.

Tačiau faktas yra toks: S.Skvernelis nebegali pasitikėti vien tik valdančiosios daugumos galia, o tai verčia jį eiti Eurovizijos atrankos konkursą ir kitus klausimus aptarinėti su stiprios opozicijos lyderiu G.Landsbergiu.

Pasakysiu dar atviriau – jeigu balsavimas dėl miškų urėdijų pertvarkos vyktų šiandien, o opozicija elgtųsi taip, kaip jai dera – balsuotų prieš, S.Skvernelio Vyriausybės siūlymą paremtų 25-35 Seimo nariai. Tokia realybė.

Kai kurie Valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai atvirai pasisako prieš urėdijų skaičiaus mažinimą, kiti sutiktų kažką pertvarkyti, tačiau viešieji pirkimai ir mokesčiai turėtų likti regioninių urėdijų (jų filialų) žinioje. Tai toks abrakadabra, kai ir vilkas turi būti sotus, avelė sveika, o žmogus kailinius iš abiejų dar sau pasisiūtų.

Tikrovė labai paprasta. Labai daug „valstiečių“ yra rinkti rajonų vienmandatėse apygardose. Jei kam dar neaišku, tai pasakysiu, kad daugelyje rajonų savivaldybių jau seniai visus reikalus tvarko realias galias turintis meras, medžiokles ir pasisėdėjimus po jų rengiantis urėdas bei įtakingi verslininkai.
Pasikviesti vargšą Seimo narį ir paprašyti jo balsuoti taip, kad niekas nesikeistų, kiekvienam merui yra labai paprasta. Arba per kitus Seimo rinkimus rajono politinė valdžia to Seimo nario neberems valdiškais resursais, o verslas – pinigais. Ar R.Karbauskio valioje čia ką nors pakeisti, priversti elgtis kitaip?

Prie viso dar pridėkime faktą, kad valdančiojoje daugumoje esantys socialdemokratai, sutikę šauti sau į koją ir atidavę suvalgyti savo tvirtovę „Lietuvos geležinkelius‘, į galvą sau tikrai nebešaus ir urėdijų nebeatiduos. O jeigu jos bus išplėštos jėga, tai socdemai nebenorės nieko girdėti nei apie valstybės tarnybos pertvarką, nei apie alkoholio čiaupo užsukimą.

Kas lieka S.Skverneliui? Kalbėtis su G.Landsbergiu apie Eurovizijos atrankos konkursą, Pilvelytę ir Lolą ar kaip ten ją.

Situacija įdomi dar ir tuo, kad pradžioje puolęs G.Landsbergį, kai šis pažadėjo paramą S.Skverneliui, vėliau Liberalų sąjūdžio lyderis E.Gentvilas pats viešai pažadėjo S.Skverneliui savo paramą balsuojant dėl esminių reformų. Tokios opozicijos tikrai seniai nesu regėjęs. Reikia pripažinti – tai liudija ir didelę opozicijoje esančių politikų brandą.

Valdančioji dauguma suklupo net nepradėjusi rimtai dirbti, vos tik pakalbėjusi apie permainų pradžią. Nors būtent pažadai iš esmės reformuoti valstybės valdymo sritis ir padėjo jai laimėti Seimo rinkimus.

Valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai sumaniai tampomi tiek dešinės, tiek ir kairės. Tai nebūtinai reiškia, kad frakcija turi skilti ir išsilakstyti. Po rimtų pavasario sesijos balsavimų ji gal dar sugebės konsoliduoti savo pajėgas, tačiau ilgai tęstis tokia situacija negalės – kodėl už juos nuo pat pradžių ketverius metus turi dirbti opozicija?

Jau tapo aišku, kad valstybės tarnautojai, kurie iki šiol turėjo didelių privilegijų, gali būti prilyginti tiems, kurie dirba pagal Darbo kodeksą. Vadinasi, ir juos bus galima lengviau atleisti, pakeisti kitais.

Daugeliui žinoma, kad ministrai gali keistis nors ir kiekvieną dieną, tačiau ministerijas valdė ir valdys iki gyvos galvos ten įdarbinti kancleriai ir juridinio ar kitokio skyriaus vadovas, kurie nuolat gali rasti priežasčių kažko nedaryti.

Panaši klampynė vyrauja ir savivaldybėse. Tik Kauno merui didelių pastangų dėka pavyko situaciją perlaužti.

Kai valstybės tarnautojai susivienys su alkoholio magnatais, su urėdais ir rajonų merais, rotacijai paragintais mokyklų direktoriais, algomis nepatenkintais mokytojais bei neva alkanais pensininkais ir darbo neteksiančiais paštininkais, kai juos palaikys sau koją jau persišovę ir antros netekti nenorintys socialdemokratai, vaizdas aplink Seimą ir jo viduje pavasario sesijos metu gali labai pasikeisti.

Sutinku, tai – apokaliptinis vaizdas, tačiau, jeigu taip nėra, kuriems galams tada premjerui reikia susitikinėti su opozicijos lyderiais ir po to taukšti niekus apie pilvelytes bei lolas? Galėtų tiesiai pasakyti, kad buriama kariuomenė jei ne Griunvaldo, tai tiesiog proto mūšiui. Tik kurioje pusėje bus kunigaikštis Ramūnas?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Švelnūs orai truks nebeilgai (4)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (583)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

„Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (22)

Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (67)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (438)

Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (11)

Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...

Kauniečio lentynoje duona guli jau 4 mėnesius, o vis dar kaip nauja: ko į ją deda? (157)

DELFI skaitytojas buvo nustebintas – į spintelę prieš keturis mėnesius padėta duona atrodė...

Sudie elegantiškiems batams – štai, kokie aulinukai bus madingiausi šią žiemą (23)

Šį šaltąjį sezoną praktiškumo ( angl. „practi-cool“ ) tendencija keičia iki šiol madoje...

Kaip jaučiasi vyrai, kai moteris žengia pirmą žingsnį (42)

„Reddit“ forume buvo išsamiai aptartas visiems seniai ramybės neduodantis klausimas: „Kaip...