aA
„Lietuva, padėk!“ – vakar pasirodė užrašas ant reklaminio stendo Minske. Šimtai tūkstančių̨ drąsių baltarusių, laisvų savo galvose ir širdyse žmonių, jau nebijo garsiai ir aiškiai pasakyti diktatūrai – užtenka tyčiotis iš pamatinių žmogaus teisių.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Šiurpuliukai ėjo kūnu sekmadienį matant nusidriekusias eiles prie Baltarusijos ambasados Vilniuje. Žmonės su viltimi ėjo balsuoti už savo šalies ateitį ir laisvę. Pajutę, kad pokyčiai yra įmanomi, jie neabejodami ėmėsi juos kurti.

Tačiau rinkimai buvo organizuoti taip, kaip ir pastaruosius 26-erius metus. Dar ketvirtą valandą pasibaigė balsavimo biuleteniai, nes diktatūrai įtikti norintys rinkimų organizatoriai kiek per anksti juos sumetė į balsadėžes. Užsienyje esančiose šalies ambasadose žmonės stovėjo ilgose eilėse, po keletą valandų, šimtams jų taip ir nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balso.

Ir štai, atrodytų, paprastas žmonių reikalavimas – susipažinti su balsavimo protokolais ir realiais balsavimo rezultatais virto į neregėtą valdžios organizuojamą smurto akciją prieš savo pačių žmones.

Vilniuje gyvenančios baltarusių diasporos teigimu, šiuo metu šalyje yra 10.000 sužeistųjų, visa pagrindinė opozicija uždaryta kalėjime arba bauginimais išvaryta iš šalies. OMON pajėgos vis brutaliau elgiasi su praeiviais, muša ne tik vyrus, jaunimą, bet ir pagyvenusias moteris, naktį įsiveržia į viešbučius, baugina žurnalistus, nustato langus ir balkonus, iš kurių buvo filmuojamas smurtas, įsiveržia į laiptines, niokoja turtą ir žaloja žmones. Diktatūros tikslas paprastas – įbauginti ir numalšinti bet kokį laisvės siekį.

Režimas deklaruoja ryškią A. Lukašenkos pergalę. Tačiau tas, kas paprastai laimi rinkimus, neturi priežasčių paleisti smurto bangos prieš savo paties žmones, atskirti šalį nuo pasaulio visoje šalyje išjungiant internetą, mobilųjį ryšį, o taip pat užblokuoti išvažiavimus iš šalies sostinės.

Lietuva privalo visiems, kurie nesijaučia saugiai savo šalyje, nedelsiant suteikti politinį prieglobstį. Turime siekti bendrų Europos Sąjungos sankcijų prieš Baltarusijos režimą.

Nustebau sužinojusi, kad ES sankcijų sąraše atvykti ir laikyti turtą ES beliko 4 asmenys, įtraukti į sąrašą dėl neišaiškinto dviejų opozicijos politikų, vieno verslininko ir vieno žurnalisto dingimo 1999 m. ir 2000 m. Iš XXI amžiuje vidury Europos veikiančios aktyvios diktatūros Europa gali išskirti viso labo keturis asmenis?

Mes turime apriboti visų organizuojančių ir dalyvaujančių šituose nusikaltimuose galimybes atvykti į laisvąją Europą, apriboti galimybę laikyti savo pinigus mūsų bankuose, apriboti galimybes valstybinėms įmonėms ir jų „bebrams“ laikyti lėšas čia ir plauti nešvarius pinigus. Tai yra higiena, bet ji skaudės asmeniškai tiems bujojantiems diktatūros banditams.

Savo užsienio politiką, nesvarbu – ar tai kaimyninė Baltarusija, Rusija, ar Kinija, turime grįsti pirmiausiai vertybėmis ir pagarba žmogaus teisėms.

Mes turime būti skambiausias balsas tarptautinėje erdvėje, pasisakantis už laisvą Baltarusiją, nes mes geriausiai ją suprantame, geriausiai ją pažįstame ir puikiai žinome laisvės kainą. Kad tie žmonės, kurie šiomis dienomis yra Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatvėse, jaustų palaikymą, jaustų, jog mes žinome, kas vyksta jų šalyje. Žinotų, kad juos palaikome ir nenorime palikti jų vienų.

Tikiuosi savo gyvenime dar pamatyti laisvą Baltarusiją. Ne šiaip mūsų kaimynę, bet mūsų istorinę sesę, su kuria dalijamės bendra praeitimi ir jos herojais. Mums turi rūpėti laisva Baltarusija ir mes turime tikėti, kad ji yra įmanoma.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
3.0263

Top naujienos

Valentinas Masalskis: žmonės galbūt pamiršo – gyvename ne vardan malonumų ieškojimo (22)

Kai ruošiesi interviu su teatro ar kino žmonėmis sukirba nerimas: galbūt apie pagrindinius ir...

Svarsto, kaip kontroliuoti triukšmaujančius: užsienyje draudimai tokie, kad mums kol kas sunku įsivaizduoti (206)

Ko gero, daugeliui bent kartą gyvenime teko patirti jausmą, kai kaimynai visai negerbia vienas kito...

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (146)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (407)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Kaip iš kino filmo: Kristina į ligoninę nespėjo – pagimdė uošvio automobilyje (26)

Kaip sakoma, tu planuoji, o Dievas juokiasi. Būtent šis posakis geriausia tinka, kalbant apie...

Bikinio kategorijos grožis ir drausmė: nuo gatvės iki čempionės titulo skiria pusmetis laida „Sportinė forma“ (17)

„Ateidavau į klubą pasportuoti, bet kartą priėjo prie manęs trenerė Renata pakalbėti ir sako:...

Sprendžiu dilemą: pasisakyti žmonai apie vienkartinį nuklydimą į kairę ar ne

Neištikimybė – viena dažniausių porų santykius ardančių priežasčių. Nereikia nė sakyti,...

Džiazo vokalistė Kristina Jatautaitė: juokiuosi iš savęs, kad esu transformeris

Vieną dieną ji – elegancija ir žavesiu spindinti dama iš Svingo eros. Kitą - maištaujanti...

Edita Rouge | D+ nariams

Bendrabučio mergaitės neturi privatumo: bendras maistas, drabužiai ir vaikinai

Perskaitykite šią istoriją su nedidele humoro doze. Ypač rekomenduoju merginoms, kurios atvyksta...

Kairys atsisveikino su dviem žaidėjais, Urbonas praskleidė derybų užuolaidas (9)

Nors pastaraisiais metais Vilniaus „Ryto“ ir Utenos „Juventus“ tarpusavio dvikovos būdavo...

|Maža didelių žinių kaina