aA
Balandžio 20-ąją mini viso pasaulio kanapių entuziastai. Lietuvoje taip pat jau kelerius metus iš eilės vyksta Kanapių kultūros diena. Istoriškai kanapė Lietuvoje turi gilias šaknis ir gerą reputaciją.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Tarpukario Kaune turguose ir krautuvėlėse buvo galima įsigyti produktų iš kanapių, tarpukario Vilniaus universitete buvo gaminami kanapių ekstraktai ir vykdomi moksliniai tyrimai. Tačiau sovietmetis kanapę pasodino už geležinės uždangos, kurios iki šiol nepavyksta sugriauti.

Pasvarstykime, kaip atrodytų Lietuva, kurioje kanapė yra legali tiek medicinai, tiek rekreacijai.

1. Suaugę ir vaikai, kuriuos kamuoja onkologinės ligos, autizmo sutrikimai, epilepsija, alzhaimeris, parkinsonas, migrena, depresija, stresas, nerimas, miego sutrikimai, uždegimai, pykinimas, diabetas ir kt. gali gauti legalią pagalbą, mažinančią ligų simptomus ir padedančią sveikti.

2. Lietuvos žemės ūkis, kanapių augintojai, perdirbėjai, produktų gamintojai, maisto papildų, vaistų ir kita pramonė turi milžiniškų plėtros ir eksporto galimybių. Tampame Europos čempionais kanapių auginime ir produktų gamyboje.

3. Lietuvoje pagaminami ne tik maisto papildai, vaistai ar rekreacinių kanapių gaminiai, bet ir kiti reikšmingi kanapių pramonės produktai – statybinės medžiagos, maistas, drabužiai.

4. Daugiau nei 1000 žmonių kasmet išvengia ikiteisminių tyrimų pagal Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius už neteisėtų medžiagų disponavimą ir platinimą. Gali siekti karjeros aviacijoje, teisėsaugoje, kitur, kur su BK patirtimi, nepavyktų.

5. Lietuvos policija ir teisėsauga pagaliau turi daugiau laiko gaudyti organizuotus nusikaltėlius ir tikruosius narkobaronus.

6. Susitraukia juodoji narkotinių medžiagų rinka, platintojai netenka klientų ir darbo.

7. Legalios psichoaktyvios kanapės yra reguliuojamos valstybės, jų sudėtis kontroliuojama. Tampa labai sudėtinga gatvėje nusipirkti nuodų, nekaltai pavadintų “žole”. Reikšmingai sumažėja apsinuodijimų nuo psichoaktyvių medžiagų skaičiai.

8. Nepilnamečiai vaikai ir jaunimas sunkiai gauna psichoaktyvių medžiagų gatvėje, nes juodoji rinka susitraukia. Tokie rezultatai pastebėti 2018 m. kanapes rekreacijai legalizavusioje Kanadoje.

9. Rekreacinių kanapių licencijas išdavinėjančios Lietuvos savivaldybės tampa traukos centrais ir populiariais turizmo objektais, į Lietuvą plūsta turistai iš užsienio, jie gyvena mūsų viešbučiuose, turizmo sodybose, maitinasi kavinėse ir baruose, pramogauja kurortuose. Lietuvos regionuose pradeda nykti nedarbas ir auga investicijos.

10. Visi kanapių produktai yra apmokestinti įprastais mokesčiais – licencijos, PVM, ir kt. Valstybės biudžetas sulaukia dešimčių ir šimtų papildomų milijonų eurų, kuriuos skiriame priklausomybių gydymui, švietimui, sveikatai.

Atrodo, nerealu? Esant drąsiems rinkėjams, ryžtingai politinei valiai, geram politikų pasiruošimui ir susitelkimui - visa tai įmanoma. Tik ar išdrįsime? Ar ir vėl apsikrikštysime paskutiniai?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(112 žmonių įvertino)
4.3393

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (6)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė (1)

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Karas Ukrainoje. Per sprogimus Rusijos pasienio mieste žuvo trys žmonės

Per sprogimus Rusijos Belgorodo mieste netoli sienos su Ukraina, regiono gubernatoriaus duomenimis,...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...

Lukašenka ėmėsi karo provokacijų: apkaltino Ukrainą paleidus į Baltarusiją raketas (18)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos pramonei – dar vienas didelis galvos skausmas

Rusijos priklausomybė nuo užsieninės programinės įrangos, kurią ji naudoja savo fabrikuose,...