aA
Sėkmingai kovojame su korupcija jau gerą dešimtmetį, prirašydami elektronines šūsnis popierių su priemonėmis, planais, datomis ir rezultatais, o korupcija sėkmingai gerą dešimtmetį kovos išvengia nebaudžiama. Kaip čia taip nutinka?
Aurimas Navys
© DELFI / Domantas Pipas

Paimkime tipinę situaciją, kaip pagal raidę popieriuje eilinę valstybės (savivaldos) įmonę akylai prižiūri kokios nors ministerijos (savivaldos) korupcijos prevencijos sargas.

Įmonės paskirtieji kariai su korupcija, gavę tokį parėdymą kelis mėnesius raito kovos su korupcija planą, kuriame suguldo visa tai, ką jau išvardinau, papildomai nurodydami, kur ir kaip jų įmonėje pasireiškia „faktinė korupcinės grėsmės rizika“. Paprasčiau sakant, įmonės atstovai nurodo, kas, kur, ką, kaip ir kada jų įmonėje vagia (iš valstybės).
Aurimas Navys

Vadovaudamasis įstatymais ir nutarimais, peržiūrėjęs detales analizes, atlikęs išsamius vertinimus, konsultuodamasis su patyrusiais, dantis kovoje su korupcija pravalgiusiais vilkais, ministerijos (savivaldos) prievaizdas nustato įmonės veiklos sritis, kurioje aiškiai turi vešėti korupcija. Prievaizdo viršininkas (ministras, meras, komisijos pirmininkas) suraito parašą ant prievaizdo parengto įsako įmonei nedelsiant kovoti su korupcijos apraiškomis, atliekant analizes ir vertinimus, nustatant grėsmes ir rizikas, pritaikant priemones, numatant priemonių taikymo rezultatus ir laukiamą efektą, aprašant sėkmingos kovos su korupcija rezultatus ateityje ir likutines rizikas bei joms papildomai galimas taikyti priemones.

Prievaizdų kalboje dažnai galima sutikti korupciją iš pašaknų kertančių gramatinių konstruktų, kurie išsyk parodo prievaizdo profesionalumą, pvz. po tokių sakinių kaip „faktiškai pasireiškę korupcinės grėsmės faktai“, „korupcijos pasireiškimo tikimybės mažinimo proceso žmogiškosios įtakos eliminavimo veiksnio įgyvendinimo žingsniai“ korupcija gulasi ant žemės ir be kovos pasiduoda. Įmonės paskirtieji kariai su korupcija, gavę tokį parėdymą kelis mėnesius raito kovos su korupcija planą, kuriame suguldo visa tai, ką jau išvardinau, papildomai nurodydami, kur ir kaip jų įmonėje pasireiškia „faktinė korupcinės grėsmės rizika“. Paprasčiau sakant, įmonės atstovai nurodo, kas, kur, ką, kaip ir kada jų įmonėje vagia (iš valstybės).

Elektroninės šūsnys keliauja atgal prievaizdams, prievaizdai skrebena lydraščius ir ataskaitas, ministrai (merai, pirmininkai) tautai ir svečiams iš vakarų rodo lenteles su iškalbingais skaičiais. Visa medžiaga neaprėpiama apimti (čia dar toks vienas profesionalumą rodantis žodžių junginys) galiausiai keliauja į STT, kurios pareigūnai analizuoja ir vertina tuos šimtus tūkstančių dokumentų, pagal tai numatydami kitų metų savo veiklos prioritetus. Kova su korupcijos hidra alinanti, pilna bemiegių naktų, pasiaukojimo ir tūkstančių darbo valandų prie lentelių ir jau minėtų gramatinių konstruktų. Hidrai kiekvienais metais kertamos galvos, bet kiekvienais metais jos atauga ir visi kovos su ja biurokratijos grandine surišti didvyriai dar atkakliau metasi į žūtbūtinį mūšį.

Tikroji ir vienintelė korupcijos prevencijos priemonė jiems yra eilutė: <...> įsakymas <...> data <...> tvarkos aprašas. Jeigu įsakymas-data-tvarkos aprašas yra, reiškia, kova vyksta. Nėra – nevyksta. Tuo tarpu įmonėje paskirtasis kovai su korupcija karžygis pats yra žemesnio rango kadravykas, kartais – kraštinis, kuriam nepasisekė ir buvo užkrauta kovos su korupcija funkcija, ar, retais atvejais, buvęs tarnybų pareigūnas.
Aurimas Navys

Šis sudėtingas procesas gyvenime atrodo kiek paprasčiau. Kovos su korupcija prievaizdas kaip taisyklė yra žmogus iš kadrų skyriaus, geriausiu atveju – personalo. Pats kadrų skyrius „ant popieriaus“ gal jau vadinasi žmogiškųjų išteklių departamentu, o kadravykė/personalistas – žmogiškųjų išteklių partneriu, bet jame – vien kadrai ir visi geri. Kai kuriais atvejais prievaizdo funkcija priskiriama teisininkei(-ui) kaip dvidešimt pirmas prioritetas atskirame papildomų užduočių sąraše. Tiek kadravykas, tiek teisininkė jau šešiolika metų dirba „su popieriais“, nors, be jokios abejonės, yra orientuoti į žmones.

Nereikia ir sakyt, kad su realiu korupcijos prevencijos darbu šie prievaizdai išsamiai yra susipažinę žiūrėdami serialą „Menty“. Dar jie dažnai turi ne vieną tokį stebuklingą sertifikatą – „Antikorupcinės aplinkos kūrimas“ (kasmet vis naują, kur pakeičiamas tik metų skaičiukas). Anas iš esmės patvirtina, kad jie yra susipažinę su įvairiais įstatymais ir nutarimais, turinčiais nedaug bendro su gyvenimu, skant, žemėje ir purve.

Tikroji ir vienintelė korupcijos prevencijos priemonė jiems yra eilutė: <...> įsakymas <...> data <...> tvarkos aprašas. Jeigu įsakymas-data-tvarkos aprašas yra, reiškia, kova vyksta. Nėra – nevyksta. Tuo tarpu įmonėje paskirtasis kovai su korupcija karžygis pats yra žemesnio rango kadravykas, kartais – kraštinis, kuriam nepasisekė ir buvo užkrauta kovos su korupcija funkcija, ar, retais atvejais, buvęs tarnybų pareigūnas. Pastarasis dar gali metus ar du pasilaužyti kovodamas su kovos su korupcija biurokratija, bet jei jis kiek žvitresnis, tai, žiūrėk, tuoj sumoja ir išsyk priima žaidimo taisykles. Įsakymas-data-aprašas, stebuklingi gramatiniai konstruktai ir štai jums prašom prievaizdui kaip medumi patepta. Medumi patepta, nekompetencija pabarstyta, tiesiu keliu į bedugnį STT stalčių.

Visi patenkinti. Ministrai ir pirmininkai, merai ir kadravykai, skaičiai ataskaitose. Korupcijos hidra ir Ačas.

Tik va, žmonės kalba, kad pati STT ilgą laiką jau dėl to kažkaip nerami. Regisi, tvarka gali keistis. Jei tik ačai ir prievaizdai nesutrukdys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (363)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (77)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (176)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Skvernelio reitingus gali sudeginti ne tik kova su kainomis (180)

Kainos – maisto, šildymo, komunalinių paslaugų – yra pirmo svarbumo reikalas Lietuvos...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (49)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (72)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (7)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (24)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (4)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...