Lyginant su kitomis šalimis, Lietuvos gyventojai vaistams išleidžia tikrai daug pinigų. Nepaisant to, kad nemažai vaistų mūsų šalyje yra kompensuojami, EBPO duomenimis Lietuva vis dar išlieka tarp šalių, kuriuose namų ūkių išlaidos vaistams įsigyti yra didelės.
Aurelijus Veryga
© DELFI / Domantas Pipas


Lietuvoje pacientai savo lėšomis apmoka iki 32 procentų visų išlaidų vaistams arba dvigubai daugiau, nei vidutiniškai ES, kurios vidurkis yra apie 15 procentų. Pacientų išlaidos vaistams sudaro didžiausią mokėjimų savo lėšomis dalį, nes už nekompensuojamus receptinius ir už nereceptinius ambulatoriškai vartojamus vaistus jie moka visą kainą.


Kadangi už vaistus mūsų šalies gyventojai moka tikrai daug, Sveikatos apsaugos ministerija nuolat ieško įvairių galimybių sumažinti vaistų kainas. Viena iš jų – lengvatinio PVM tarifo nustatymas visiems receptiniams vaistams. Iki šių metų pradžios daugelis receptinių vaistų buvo apmokestinti standartiniu 21 procento PVM tarifu, ir tik kompensuojamiesiems receptiniams vaistams, kainuojantiems daugiau kaip 300 eurų, buvo taikomas lengvatinis 5 procentų PVM tarifas.


Tačiau tai nebuvo socialiai teisinga, kadangi ligos – atitinkamai ir vaistų jai gydyti – žmogus negali pasirinkti, o vaistai nėra ta prekė, be kurios galima apsieiti ar įsigyti kada nors vėliau – susirgus vaistai yra būtini iš karto. Dėl to nuosekliai siekdama, kad pacientai galėtų įsigyti reikiamų vaistų kuo pigiau, praėjusiais metais Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė nustatyti lengvatinį 5 procentų PVM tarifą visiems receptiniams vaistams.


Džiaugiuosi, kad mūsų motyvus ir siekius mažinti vaistų kainas suprato Seimo nariai, ir nuo šių metų pradžios lengvatiniu 5 procentų PVM tarifu apmokestinami ne tik kompensuojamieji, bet ir visi nekompensuojamieji receptiniai vaistai, todėl vaistinėse už juos jau mokame šiek tiek mažiau.


Galimybių dar labiau atpiginti vaistus ieškome ir toliau. Nuolat peržiūrime ir tobuliname kompensavimo sistemą, tobuliname kainodarą. Štai ir dabar kartu su lengvatinio PVM tarifo įsigaliojimu pasikeitė antkainiai vaistams, įtrauktiems į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, kai jie parduodami su paprastais receptais.


Jei iki šiol galiojusi regresinė procentinė antkainių sistema netiesiogiai skatino vaistininkus parduoti brangesnį vaistą, nes kuo brangesnis vaistas buvo parduodamas, tuo didesnis buvo vaistinės antkainis, tai nauja vaistų kainodaros sistema, kai vaistams nustatomi stabilūs antkainiai, skatins vaistininkus pacientams siūlyti ne brangesnius, o pigiausius jiems reikalingus vaistus.


Būtent tokia tvarka, kai vaistams nustatomi stabilūs antkainiai, nepriklausantys nuo jų kainos, kuri leidžia užtikrinti, jog vaistinės objektyviai ir nešališkai pardavinės vaistus pacientams, galioja Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Islandijoje, Nyderlanduose ir kitose ES šalyse.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (125)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (29)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (51)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

„Lietuvos ryto“ tritaškių lietus paskandino „Lietkabelį“ (23)

Daugiau tritaškių nei dvitaškių pataikęs Vilniaus „Lietuvos rytas“ (16-4) iškovojo...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (60)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (2)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (287)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (172)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (292)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (7)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...