aA
Praėjusią savaitę Lietuvoje kilęs sąmyšis, dėl paaiškėjusio fakto, kad Vyriausybė su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi priešakyje du metus slapčia derėjosi dėl Jungtinių Tautų organizacijoje rengiamos Pasaulinės saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos sutarties, neslūgsta. Apie šias derybas nebuvo informuotas nė vienas už užsienio politiką ir nacionalinį saugumą atsakingas Seimo komitetas. Priežastis aiški, Vyriausybės atstovai tiek viešai, tiek uždarame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje nesugebėjo atsakyti į kelis esminius klausimus: kodėl turime pritarti šiai abejotinai sutarčiai, bei kas nusprendė, kad Lietuva pritaria šiai sutarčiai?
Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Karolina Pansevič

Ministras L. Linkevičius apsiribojo pakartojęs klaidinančius teiginius, kad pritarimas sutarties tekstui jokių pasekmių nesukels. Tačiau tokiu atveju, kyla dar vienas klausimas: kam reikia tokią sutartį pasirašyti? Iš tiesų, sutartyje įrašyta, kad dokumentas yra teisiškai neįpareigojantis (kaip ir dauguma panašaus pobūdžio Jungtinių Tautų Organizacijos dokumentų), tačiau tarptautinės teisės praktika rodo, kad pritarus tokiems deklaratyviems dokumentams, jų nuostatos ilgainiui nugula į teisiškai įpareigojančius kitų organizacijų, pvz. Europos Sąjungos, teisės aktus.

Vokietijos kanclerės pareiškimas (nesvarbu tikras, ar tik neteisingai interpretuotas), kad Vokietijoje visi pabėgėliai yra laukiami, uždegė žalią šviesą naujiems migrantų srautams.
Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas

Kitaip tariant, tokios sutartys sudaro normatyvinį pagrindą vėlesniems teisiškai įpareigojantiems dokumentams, todėl pritarimas joms turi būti apsvarstytas vadovaujantis Lietuvos ekonominio, socialinio ir nacionalinio saugumo kriterijais, taip pat turi būti sulaukta plataus politinio pritarimo, prieš tai išsamiai informuojant visuomenę.

Svarbu yra suprasti ir tai, kodėl dauguma svarbiausių Lietuvos užsienio politikos valstybių – sąjungininkių, tokių kaip JAV, Lenkija, Izraelis, Estija ir kitos Europos Sąjungos valstybės šiam susitarimui nepritaria. Tačiau Vyriausybės atstovai šių „namų darbų“ neatliko ir pateikė tik arogantiškus paaiškinimus apie mistinį minėtų valstybių politikų „paklydimą“. Tuo tarpu itin iškalbinga ir atskiro aptarimo verta valstybių, pritariančių šiam susitarimui, kompanija, kurią sudaro nuo demografinio perviršio ir nepritekliaus kenčiančios Afrikos, Artimųjų rytų bei Azijos šalys, o tarp jų ir Rusija.

Norint suprasti Rusijos intencijas, verta prisiminti, nuo ko prasidėjo Vokietijos lyderystės ir asmeniškai kanclerės Angelos Merkel nuosmukis Europoje. Vokietijos kanclerės pareiškimas (nesvarbu tikras, ar tik neteisingai interpretuotas), kad Vokietijoje visi pabėgėliai yra laukiami, uždegė žalią šviesą naujiems migrantų srautams.

Pabrėžtina, kad A. Merkel teiginiai nebuvo koks nors įpareigojantis teisės aktas ar sutartis, tai buvo politinė žinia, kurią kaip mat išgirdo trečiojo pasaulio bendruomenės ir šešėliniai prekeivių žmonėmis tinklai.

Smuko A. Merkel populiarumas, išaugo radikalių partijų ir judėjimų įtaka, o per juos ir Rusijos galimybės keisti Vokietijos Rytų politiką. Jei ne dabar, tai vėliau. Panašūs scenarijai pasikartojo ir kitose Vakarų bei Šiaurės Europos valstybėse pradžioje entuziastingai atsivėrusiose imigrantams. Todėl šis Jungtinių Tautų migracijos paktas, skatinantis Vakarų šalių politinių ir socialinių sistemų atvirumą, gali pakartoti Europai jau gerai pažįstamą scenarijų.

Jungtinių Tautų Pasaulinės saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos sutartis padalino pasaulį į dvi civilizacines puses: euroatlantinę (įskaitant Australiją), kurios valstybės ilgainiui turės prisiimti sutarties nuostatų vykdymą ant savo pečių ir trečiosios šalys, kurios tuo naudosis.
Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas

Privalu pabrėžti, kad didelė imigracija kelia kultūrinius ir socialinius iššūkius. Garsaus amerikiečių politikos analitiko Roberto Putnamo teigimu, daugiakultūriškumas skaldo visuomenę.

Analizuodamas JAV atvejį, mokslininkas pastebi, kad tose vietovėse, kuriose gyvena daug skirtingų etninių grupių, tiek tarpusavyje, tiek pačių etninių grupių viduje yra mažesnis pasitikėjimo vienų kitais lygis nei labiau homogeniškose bendruomenėse.

Kaip pastebi informacinio saugumo ekspertas Vytautas Keršanskas, Kremlius vykdydamas savo užsienio politiką siekia ryškinti skirtį tarp visuomenės ir valdžios bei valstybės institucijų, bando naudotis visuomenių susvetimėjimu, skatinti protesto nuotaikas.

Nekontroliuojama imigracija, kol Vakarų pasaulis neranda šių uždarų bendruomenių tvaraus integracijos į visuomenes recepto, kuria tokiam Kremliaus vykdomam skaldymui palankią terpę. Tą jau pripažįsta net ir politinės kairės lyderiai. Štai Hillary Clinton neseniai pareiškė, kad Europos lyderiai privalo susitvarkyti su migracija, nes ji tik pila žibalo į liepsnas:

„Žaviuosi dosniais ir gailestingais veiksmais, kurių ėmėsi Europos lyderiai su A. Merkel priešakyje, tačiau yra sąžininga pasakyti, kad Europa jau įvykdė savo įsipareigojimus ir todėl Europa privalo pasiųsti labai aiškią žinią: „mes nesame pajėgūs suteikti daugiau pagalbos“. Jei nesusitvarkysite su migracijos problema, ji ir toliau kels politines įtampas“, – teigė žymi JAV Demokratų partijos politikė.

H. Clinton pareiškimai rodo, kad nepaisant nesutarimų su JAV prezidento Administracija, kuri pati pirmoji paskelbė pasitraukianti iš Jungtinių Tautų migracijos sutarties, nevaldomos migracijos keliamos problemos tampa akivaizdžios ir Demokratų lyderiams.

Jungtinių Tautų Pasaulinės saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos sutartis padalino pasaulį į dvi civilizacines puses: euroatlantinę (įskaitant Australiją), kurios valstybės ilgainiui turės prisiimti sutarties nuostatų vykdymą ant savo pečių ir trečiosios šalys, kurios tuo naudosis.

Privalome aiškiai įvardinti, kad tai yra politinis dokumentas, kuris reiškia politinį valstybės įsipareigojimą, todėl ateityje ši sutartis įrankiu daryti politinį spaudimą įsipareigojusiai valstybei. Pritarimas sutarties teiginiams yra tarsi savanoriškas lipimas antrą kartą ant to paties grėblio, o Lietuvos užsienio politikos perspektyvoje – akivaizdi parama Rusijos interesui silpninti ir skaldyti Europą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (60)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „geltonosios liemenės“ laimėjo, o „Paskutinis skambutis“ liko neišgirstas? (3)

Andriaus Tapino ir dešimčių profesinių sąjungų organizuotoje „Paskutinio skambučio“...

Miunchene – Krampuso viršus: kaip „Žalgirio“ vyrus sprukti privertė vokiškas siaubūnas pažymiai žaidėjams (37)

Kauno „Žalgirio“ vyrai antrą sezoną iš eilės iš Vokietijos savo gerbėjams lauktuvių...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Kas parodo, ar visureigis geras – svarbios 8 savybės (31)

Rinkimai „Lietuvos metų automobilis 2019“ jau baigėsi – geriausiojo titulą iškovojo „...

Kalėdiniai atradimai: šis paprastas liežuvio receptas nuneš stalą, bet ne piniginę (13)

Nežinau, kaip jūs, bet esu kuklių tradicijų palaikytoja ir stengiuosi stačia galva nenerti į...

Ar atkreipėte dėmesį į Williamo ir Harry žmonų papuošalus? Jie turi ypatingas istorijas

Velso princesė Diana turėjo sužadėtuvių žiedą – jį 2010 metais piršdamasis Kate Middleton...

Stebi Rusijos samdinių veiksmus: „Vagner“ nuo kitų skiriasi kardinaliai (328)

Spalio mėn. pradžioje Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė naują sąrašą Rusijos ir kitų...

Marie Kondo – moteris suradusi tvarkingų namų stebuklą (3)

Pirmą kartą apie Marie Kondo išgirdau viename tvarkos seminare, kuris man kraupiai nepatiko....

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (91)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...