aA
Pasigirdus kalboms apie poreikį atnaujinti Lietuvos ir Baltarusijos dialogą, o taip pat pasirodžius žiniai, kad užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitinka su savo kolega iš Baltarusijos, natūraliai kilo klausimas, apie kokius klausimus buvo diskutuojama ir ar toje diskusijoje tinkamai atliepiami Lietuvos žmonių interesai, kad ir Astravo atominės elektrinės klausimu.
Audronius Ažubalis
Audronius Ažubalis
© DELFI / Karolina Pansevič

Šis aiškus, gyvybiškai svarbus ir pamatinis interesas – užtikrinti, kad ši nesaugi Černobylio tipo elektrinė, kuri statoma nesilaikant elementariausių saugos standartų, nepradėtų veikti. O vienas efektyviausių būdų to pasiekti – nepirkti joje gaminamos elektros.

Tokią valią savo parašais 2016 m. patvirtino beveik 65 000 Lietuvos žmonių, o ją realizuojant jau kitais metais Seime buvo pasirašytas visų parlamentinių politinių partijų susitarimas dėl bendrų veiksmų dėl nesaugios Astravo AE ir priimtas įstatymas „Dėl būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių“, kuris draudžia Lietuvoje pardavinėti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą ir neleidžia šiai elektrinei naudotis Lietuvos energetikos sistema.

Pati vyriausybė parengė ir patvirtino šio įstatymo priemonių planą, kurį įsipareigojo vykdyti.

Viešojoje erdvėje Užsienio reikalų ministras nuolat teigė, kad Astravo klausimas yra keliamas visais lygiais, taip pat ir su Europos Sąjungos valstybių diplomatais vykstančiose konsultacijose dėl to, kokios bendros pozicijos turėtų laikytis Europos Sąjunga derybose su Baltarusija dėl partnerystės prioritetų sutarties.

Deja, bet įsigilinus apie ką kalbamą ir šį klausimą iškėlus, paaiškėjo, kad įstatymu įtvirtintas įpareigojimas dėl elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės niekada nė nebuvo tinkamai pristatomas, taip iš esmės ignoruojant Lietuvos žmonių ir parlamente atstovaujamų politinių partijų valią.

Taigi šiandien turime situacija, kai tenka konstatuoti, kad valstiečių-žaliųjų vyriausybei nepavyko konsoliduoti bendro, Lietuvos poziciją palaikančio ES valstybių narių požiūrio, dėl vykdomos Astravo atominės elektrinės statybos, pažeidžiančios ESPOO konvenciją, kuria Astravo atominė elektrinė yra pripažinta nesaugia ir jos saugumas iš esmės negali būti „pagerintas“.

Siūlymai užtikrinti, kad ji būtų „saugi“, yra primesti svetimų interesų, siekiančių legitimizuoti neteisėtą ir pavojingą visai Europai atominę elektrinę, kuri niekaip negali būti saugi, nes pastatyta ant netinkamai parinktos, seisminėje zonoje esančios, statybų aikštelės. Vyriausybei taip pat nepavyko konsoliduoti regiono valstybių bendro požiūrio dėl elektros energijos nepirkimo iš nesaugių atominių elektrinių, kaip Vyriausybę įpareigojo jau minėtas Seimo priimtas įstatymas bei pačios vyriausybės priimtas įstatymą įgyvendinantis nutarimas su atitinkamu veiksmų planu.

Turime pripažinti, kad Seimas ir jo konstitucinis Užsienio reikalų komitetas, kuris tvirtina vyriausybės pozicijas svarbiausiais ES išorės santykių darbotvarkės klausimais, nebuvo informuotas apie pradėtas ES-Baltarusijos derybas dėl partnerystės prioritetų, nebuvo pateikta informacija apie tai, kokios pozicijos šiose derybose laikosi Lietuva, o visų pirma – kad į Europos Sąjungos derybų su Baltarusija mandatą Lietuvos Vyriausybė ir pirmiausia Užsienio reikalų ministerija nė nebandė įtraukti gyvybiškai svarbios nuostatos dėl elektros energijos iš nesaugių atominių elektrinių neįsileidimo į Europos Sąjungos elektros rinką.

Lietuva, būdama Europos Sąjungos nare, turi gerą svertą užtikrinti, kad jos žmonių interesų būtų paisoma – tai Europos Sąjungos ir Baltarusijos derybos dėl partnerystės prioritetų, kuriose Europos Sąjungos pusė turi atstovauti vieningai ir bendrai sutartai visų valstybių narių pozicijai. Būtina šį svertą efektyviai išnaudoti, užtikrinant, kad Lietuvos pozicija dėl nesaugios ir nešvarios elektros energijos nepirkimo taptų visos Europos Sąjungos pozicija santykiuose su Baltarusija.

Svarbu principingai laikytis strateginės ir ilgalaikės nekintančios nuostatos, kad Astravo atominė elektrinė, pastatyta ant netinkamai parinktos statybų aikštelės ir esanti pernelyg arti Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos narės sostinės, kelia pavojų ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos saugumui, todėl negali ir neturi būti eksploatuojama.

Formuojant ES poziciją dėl ES – Baltarusijos partnerystės prioritetų, būtina užtikrinti, kad nuostata dėl elektros energijos iš Baltarusijos neįsileidimo į savo šalių elektros rinkas taptų visos ES vieninga pozicija ir būtų įrašyta į Europos Sąjungos derybines nuostatas derybose dėl ES-Baltarusijos partnerystės prioritetų. Tą pabrėžia ir Lietuvos Respublikos Prezidentas, kuris „ragina siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija“.

Nekeičiamas ir nediskutuotinas Lietuvos siūlymas, formuojant Europos Sąjungos poziciją dėl ES-Baltarusijos partnerystės prioritetų, būtų esminis, atkreipiantis valstybių narių politinį dėmesį į iškilusį egzistencinį pavojų Lietuvos žmonėms. Tačiau tam reikalinga, kad LR Vyriausybė ir diplomatinė tarnyba aktyviai, kartu su visomis politinėmis partijomis ir Seimu veiktų kitaip nei iki šiol. Jei ES pritarimo Lietuvos Respublikos siūlymams nebūtų gauta, Vyriausybė privalo nepritarti sutarčiai dėl ES-Baltarusijos partnerystės prioritetų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.3000

Top naujienos

Kinų vakcina? Farmacinė chimera, kurios vieni ieško, kiti bijo (93)

Ji yra. Bet jos niekas iki šiol nematė. Cirkuliuoja šen bei ten Europoje vieniems keldama...

Ekspertai apie tai, kas naudingiau: eiti į prastovas, gauti ligos išmokas ar net stoti į bedarbių gretas (58)

Įmonėms skelbiant prastovas, gyventojai teiraujasi ir skaičiuoja, kas jiems naudingiau – eiti į...

Ši žiema Lietuvoje nuo rekordiškai šilčiausios pernykščios skirsis vienu esminiu dalyku: jau aišku, kaip bus su sniegu

Prasidėjusi kalendorinė žiema užklojo Lietuvą negausiu sniegu ir įkvėpė žmonėms tikėjimo,...

Jasikevičius – apie žalias kojines, skambutį Schilleriui ir širdies skausmą dėl Blaževičiaus (42)

Kaip ir buvo galima tikėtis, po keturių beatodairiškos kovos tarp Kauno „Žalgirio“ (5/7) ir...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (871)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Tomas Daugirdas | D+

Trys COVID-19 pamokos: technologijos nuvylė, ekonomika nuvylė, visuomenė nusivylė

Koronaviruso pandemija jau dabar atnešė keletą labai vertingų pamokų. Technologine pažanga vis...

40 tūkst. žmonių apėmęs tyrimas nustatė svarbiausią asmenybės bruožą: tai raktas į laimingą šeimą

Visi norime, kad mūsų šeimyninis gyvenimas būtų kaip įmanoma laimingesnis. Tad dabar...

Žvarbus vėjas slopins šilumą (9)

Šeštadienį virš Lietuvos tęsis ciklono ir anticiklono dvikova, to pasekmė gūsingas ir žvarbus...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (99)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...