aA
Konservatorių ir liberalų vyriausybė, tebetikinti Laisvosios rinkos instituto pasakaitėmis, pasišovė dar labiau liberalizuoti darbo santykius.
Algirdas Sysas
© DELFI / Audrius Solominas

Šįkart ji ne tik pataikauja stambiajam verslui bei toliau siekia įtvirtinti pasenusį požiūrį į darbuotoją kaip į „darbinį arklį“, bet ir nori paspęsti pelėkautus uždirbantiems daugiau nei daugelis.

Ūkio ministras Rimantas Žylius siūlo pakeisti Darbo kodeksą, kad gaunantiems didesnį nei 5000 litų „į rankas“ atlyginimą, nebūtų taikoma apsauga dėl atleidimo iš darbo, įspėjimo apie atleidimą termino, išeitinės kompensacijos dydžio bei darbo, poilsio ir atostogų laiko.

Kaip sakoma Ūkio ministerijos vaizdiniame pranešime, kuris  labiau primena abejotinos reputacijos privačios konsultacinės įmonės reklamą, dėl šių sąlygų darbuotojas su darbdaviu susiderėtų atskiru susitarimu, kurio neribotų Darbo kodeksas

Galiu pasakyti tik tiek, kad R. Žylius nelabai žino Lietuvos Konstitucijos ir įstatymų, kur aiškiai įtvirtintas lygiateisiškumo principas. Visi yra lygūs prieš įstatymus, ir visiems įstatymai turi būti taikomi vienodai. Negalima vien dėl to, kad žmogus uždirba daugiau nei kiti, jo traktuoti kitaip nei kitų darbuotojų. Čia paprasčiausiai norima riboti daugiau uždirbančiųjų teises.

Ūkio ministerija neturi kuo pasigirti, nes nesusitvarko su savo pagrindiniais darbais kaip nedarbo mažinimas ar naujų darbo vietų kūrimas. Todėl ji ir lenda ne į savo sferą, nes darbo santykiai pirmiausia yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, su kuria, beje, siūlomos Darbo kodekso pataisos nebuvo derintos, atsakomybė. 

Juokingiausia, kad šioje „reklamoje“ tvirtinama, jog, jei priimti, pakeitimai turės „labai svarbių“ pasekmių ekonomikai, cituoju, „verslas lengviau steigs brangiai apmokamas darbo vietas, o mažesnes pajamas gaunančių darbuotojų apsauga nenukentės“. 

Ir tik tiek? Bet tokie įgyvendinti pokyčiai turbūt labiau padėtų naikinti gerai mokamas darbo vietas nei jas kurti. O kaip dėl itin aukštos kvalifikacijos specialistų kuriamų inovacijų ir pridėtinės vertės?

„Reklamoje“ taip pat kalbama apie tai, kad dabar prieš galingą darbdavį pažeidžiamas yra silpnas mažai uždirbantis darbuotojas. Tačiau dabar pažeidžiamais taptų ir daug uždirbantieji. Ne tik dėl to, kad jie yra įpratę prie tam tikro gyvenimo lygio. Daugelis jų greičiausiai moka daugiau paskolų, galbūt ryžosi turėti daugiau vaikų ir pan. Jei jie staiga netektų darbo, jų gyvenimo kokybė gali kristi dramatiškai. 

Ir dar tas požiūris, kad, jei žmogus uždirba daug, vadinasi, jis tarsi savaime blogas, o mažas atlyginimas ir prieš darbdavį žymiai silpnesnėje pozicijoje esantis darbuotojas neva turėtų būti norma, o itin kvalifikuotas ir patyręs profesionalas bei geras atlyginimas – išimtis. 

Pagal siūlomas pataisas geras darbo sąlygas galėtų išsiderėti tik vienetai, pvz., reti specialistai, turintys išskirtinių pranašumų prieš konkurentus. Jei gerai apmokamas dirbantysis jausis nesaugus darbe, tai mažins jo motyvaciją dirbti, ir tai neatneš laukiamos naudos darbdaviui. 

Apskritai tai - ištisas domino efektas. Nesaugumas darbe ir netikrumas dėl ateities atsilieptų ir darbo kokybei, ir žmogaus psichinei bei fizinei sveikatai. Lietuviai ir taip nepasižymi aukštu darbo našumu, nes per daug dirba ir per mažai ilsisi. Jų gyvenimo trukmė yra mažoka, palyginus su Europos vidurkiu; jų daugiau miršta nuo kraujagyslių ir širdies ligų, kurias dažniausiai sukelia įtampa ir stresas. 

Galiausiai, R. Žyliaus siūlomos pataisos tik paskatins brangius aukštos kvalifikacijos specialistus emigruoti. Jiems tai padaryti nėra sunku: jie – mobilūs, neprovincialūs, lankstūs, lengvai prisitaikantys ir pajėgūs keisti savo karjeros profilį, mokantys kelias užsienio kalbas. Tokie žmonės nesunkiai susirastų darbą prestižinėse Europos, JAV ar Azijos įmonėse. 

Ūkio ministras privalo stengtis, kad būtų padidintas minimalus mėnesinis darbo užmokestis ar sumažintas nedarbas, o ne toliau ribojamos dirbančiųjų teisės. 

Šiandien demokratinėse ir laisvose šalyse yra veiksmingai ginamos gyvūnų teisės. Neleidžiama kankinti keturkojo ar versti jo dirbti tiek, kad tai pakenktų jo sveikatai ir gerovei. 

Tuo tarpu Lietuvoje konservatorių ir liberalų vyriausybė darbo sąlygas žmonėms siekia padaryti blogesnes nei darbiniams gyvūnams.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis (29)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Po nutekinto vaizdo įrašo nusprendė nebetylėti ir tragiškai žuvusio modelio mama (397)

Klaipėdoje žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tyrime – netikėtas posūkis. DELFI...

Skvernelis pakvietė 12 prekybos tinklų investuoti Lietuvoje (25)

Lietuvos premjeras kviečia 12 Europos didžiųjų prekybos tinklų investuoti Lietuvoje. Tokį...

„Maxima“ vadovės pažadas: sumažinkit PVM ir kainos iš karto sumažės (178)

Nelaukdami valdžios sprendimų, kaip bus pažabojamas kainų augimas prekybos tinkluose, jų atstovai...

Sunkų sprendimą priėmusi Ingrida Šimonytė: mane privertė apsispręsti trys svarbiausi dalykai papildyta (598)

Pirmadienį Seimo narė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks prezidento posto, jei sulauks...

Ramūnas ir Justina Rudokai jau sūpuoja judviejų vaikelį (10)

Aktoriaus, grupės „ Čilinam “ nario Ramūno Rudoko ir jo žmonos Justinos gyvenime – džiugios...

Rusija imasi „atsakomųjų priemonių“: padėtis pakito atnaujinta 13.15 (224)

Per ateinančias dvi savaites Sirijos ginkluotosioms pajėgoms bus perduotas zenitinių raketų...

Interjero paslaptys: kokių klaidų šiukštu nedaryti? (1)

Kiekvieno žmogaus kūrybiškumui įtakos gali turėti ne tik vidinė būsena, bet ir tai, kas jį...

Į augančias kainas reaguoja ir Grybauskaitė: prekybininkus nori bausti iš esmės papildyta (390)

Per konkurencijos prizmę vertinami teisės aktai, griežtesnės baudos už žmonių apgaudinėjimą...

Lietuvoje baigėsi trąšos – kaltininkai šalia Lietuvos „Agrokoncernas“: visus buvome perspėję (53)

Pernai ūkininkai nepasėjo visų žieminių kultūrų dėl ekstremalių liūčių, o šiemet...