aA
Lapkričio pradžioje pradedama elektros gamyba nesaugioje Astravo atominėje elektrinėje. Likus vos savaitei iki elektrinės paleidimo, vis dar nėra pasiruošta blokuoti Astrave pagamintos elektros srauto į Lietuvą.
Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas
© DELFI / Karolina Pansevič

Patvirtindama savo geopolitinius ir komercinius tikslus, Rusija atvirai pradėjo spausti Lietuvą nemažinti elektros importo iš Baltarusijos apimčių. Kol kas ir Europos Komisijos pozicija palanki importui iš Astravo, vietoj to, kad gintų Europos Sąjungos piliečių interesus.

Vienintelis kelias importuoti elektrą iš Baltarusijos į Baltijos šalis yra Lietuvos elektros linijos su Baltarusija. Tai numato galiojantis trijų Baltijos šalių perdavimo operatorių susitarimas. Pradėjus veikti atominei elektrinei Astrave, dėl šio susitarimo ir dėl fizikos dėsnių elektros srautai iš Astravo tekės į Lietuvą, o per Lietuvą į Latviją.

Jeigu Lietuva leis savo elektros linijomis Astrave pagamintai elektrai tekėti į Latviją, tai ši tą elektrą galės pirkti. Visai nesvarbu, kad Lietuva tiesiogiai iš Baltarusijos elektros nepirks. Tą pačią Astravo elektrą Lietuva pirks Latvijoje. Keistai atrodo politiniai priekaištai Latvijai dėl prekybos elektra iš Astravo, jei Lietuva per savo tinklus praleidžia elektros srautus iš Astravo ir sukuria prielaidas tokiai prekybai?

Pasipriešinimas Astravo grėsmei tampa ginču dėl prekybos metodikos ir kaltinimais kitoms Baltijos šalims. Ar tai nėra naudinga Minskui ir Maskvai?

Ko siekia Europos Komisija?

Reikia pripažinti, kad Europos Komisijos vykdyta politika Baltarusijos atžvilgiu žlugo. Bandymas ieškoti dialogo su A. Lukašenka nieko nedavė. Vietoje dialogo pradėtos taikyti sankcijos. Lygiai taip pat žlugo tušti bandymai pagerinti atominės elektrinės Astrave branduolinę saugą.

Netinkama aikštelė atominei elektrinei, jau nekalbant apie kitų saugos ir stres testų reikalavimų nepaisymą, neleidžia net kalbėti apie branduolinę saugą. Net popierinius saugos pagerinimus, kuriuos kėlė Europos branduolinės saugos reguliatorius (ENSREG), Minskas ignoravo. Tokia taikstymosi politika skatina Baltarusiją tęsti antro bloko statybą, kurį baigti numatoma jau 2022 metais. Jei elektra iš Astravo bus eksportuojama į Europos Sąjungą, visų pirma Baltijos šalis, bus statomi ir trečias bei ketvirtas elektrinės blokai. Sinchronizacijos nebus.

Europos Komisija tęsia tą pačią politiką ir spaudžia ministrą Ž. Vaičiūną, kad Lietuva patvirtintų metodiką, kuri neribotų importo galimybių Latvijai ir prieštarautų Lietuvos apsisaugojimo nuo Astravo įstatymui. Jeigu Latvijos prekyba su Baltarusija ar Rusija bus apribota, yra leidžiama suprasti, kad finansavimas Baltijos šalių sinchronizacijai gali būti sustabdytas. Todėl ministras Ž. Vaičiūnas „šalių susitarimu“ atleido iš pareigų elektros perdavimo operatoriaus AB „Litgrid“ vadovą D. Virbicką, kuris nenorėjo teisinti įstatymo pažeidimo.

Lygiai taip pat bandoma spausti Valstybinės energijos reguliavimo tarybos (VERT) vadovę I. Žilienę patvirtinti įstatymui prieštaraujančią elektros prekybos metodiką. Nepaisant pavojaus dar iki kadencijos pabaigos būti atšauktai iš pareigų, I. Žilienė šią metodiką tvirtinti atsisakė.

Ž. Vaičiūnas nepajėgė Briuselio jam iškelto tikslo pasiekti. Tam, kad VERT pasipriešinimas būtų palaužtas, Europos Komisija metodikos tvirtinimą gali perduoti europiniam reguliatoriui – ACER. ACER rūpinasi, kad tinkamai veiktų bendroji Europos dujų ir elektros rinka. Ji Europos lygmeniu padeda nacionalinėms reguliavimo įstaigoms atlikti savo reguliavimo funkcijas ir, jei reikia, koordinuoja jų veiklą.

Vienintelis klausimas, ar tokia Komisijos politika yra vykdoma su naujosios Europos Komisijos prezidentės Uruslos von der Leyen žinia ir pritarimu.

Ar I. Šimonytės vyriausybė atlaikys spaudimą?

Lietuvos piliečiai šiuose Seimo rinkimuose gausiai parėmė partijas, pasisakančias už Astravo blokadą. Vykdant demokratiškai išreikštą rinkėjų valią, vienas iš septynių svarbiausių būsimos Vyriausybės politinių prioritetų yra „Absoliuti Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su kontinentine Europa užtikrinimas“.

Ar pavyks būsimiems ministrams pakeisti Europos Komisijos poziciją ir pasiekti, kad Europos Sąjunga pritartų elektros prekybos draudimui tarp Baltijos šalių ir Baltarusijos? Tai neatitinka Berlyno politikos, kuris siekia išlaikyti ekonominį bendradarbiavimą su rytais, o ypač su Rusija.

Iš kitos pusės, Maskva diplomatinėje praktikoje padarė neįprastą žingsnį – įteikė notą ministrui Ž. Vaičiūnui (notos paprastai teikiamos užsienio reikalų ministerijai), prieštaraudama net menkiausiam elektros prekybos ribojimui. Taip naujoji Vyriausybė gali atsidurti replėse tarp Briuselio (Berlyno) ir Maskvos.

Jei Briuselis gali gąsdinti finansų sinchronizavimui stabdymu, tai Maskva gali šantažuoti galimu elektros linijų išjungimu ir vadinamuoju užtemimu „blackout“. Norint atlaikyti spaudimą, bus būtina vieninga Vyriausybės, Seimo ir Prezidentūros pozicija su dideliu visuomenės palaikymu. Neskaidrus Ž. Vaičiūno palikimas, ginčas su latviais, tarpinstitucinės bei partinės kovos tokią poziciją apsunkina. Tolimesnė priešprieša būtų geriausia dovana Minskui ir Maskvai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
3.4737

Top naujienos

D+Kalbino Aurimas Perednis, parengė Laura Tarandaitė

Dėl augančios įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos turi paprastą pastebėjimą: Rusijos pajėgos šiuo metu tiesiog per menkos (7)

Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pareiškė, kad turi duomenų,...

Užkalnis. Man labai sunku gyventi tarp kvailių (70)

Skrendu į Vilnių skiepytis (nebūtina pasitikti oro uoste, vis tiek nežinosite, per kur atvykstu,...

Ekspertas: Lietuva stojo į Baltarusijos režimo pusę (174)

Trečiadienį įsigaliojo JAV sankcijoms „ Belaruskalij “, „Lietuvos geležinkeliai“...

D+Julija Leimonė

Žinomiausias Vilniaus fotografas Alesius – apie degraduojantį stoties rajoną, leidimus viešinti nuotraukas ir pedagogę odiniu kostiumėliu

Kartą girdėjau draugus juokaujant, kad jeigu tavo nuotrauka nėra patekusi į Vinco Alesiaus...

Vokiečių virusologė: būgštavimai dėl omikron pasitvirtino Drostenas: Vokietija patirs milžiniškų problemų

Kaip gerai mūsų turimos vakcinos apsaugo nuo naujosios koronaviruso atmainos omikron ? Tai buvo...

Nataliją Bunkę su vyru padavė į teismą: siekiama prisiteisti penkiaženklę sumą, atlikėja atvira – gynė savo teritoriją papildyta (283)

Ketvirtadienio rytą Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose turėtų būti...

Transliacija / Orijaus kelionės. Brangiausias pasaulyje viešnamis, netikra žolė ir bankininkų valgykla

Šioje “Orijaus kelionių” laidoje - didžiausias Šveicarijos miestas Ciurichas, pirmoji dalis....

D+Raminta Rakauskė

Šildymo sąskaitoms augant, ekspertų patarimai, kaip sutaupyti: receptą ras ir gyvenantys nerenovuotuose daugiabučiuose

Šiemet šildymo sąskaitoms pučiantis iki dar nematytų aukštumų, ekspertai sako, kad yra būdų,...

„Lietkabelis“ demonstruoja raumenis – savo aikštėje patiesė vienus iš Europos taurės lyderių (3)

Panevėžio „Lietkabelis“ (3-3) išvengė trečio pralaimėjimo iš eilės Europos taurėje....