aA
Kainos – viena aktualiausių pastarųjų dienų temų. Matome, kaip jos kyla, matome bandymus su jomis kovoti. Mažinti kainų nesiseka, bet pakelti tai vieni juokai.
Arūnas Dudėnas
Arūnas Dudėnas
© Asmeninio albumo nuotr.

Šioje Seimo sesijoje valdantieji patys pakėlė kainas – bandymo dalyvauti rinkimuose kainą. Trumpai sakant, jei, mielas savivaldybės tarnautojau, norėsi pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, pirma turėsi susimokėti 10 VMDU, t. y. daugiau nei 9000 Eur „starto“ mokestį. O tai dažnu atveju daugiau nei metinė žmogaus alga.

Seimas, prieš pat rinkimus, priėmė savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios tiesiogine prasme apribojo piliečių galimybes net pabandyti kandidatuoti į savivaldybės tarybą: jei eini pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, prieš kandidatuodamas turi susimokėti rinkimų užstatą. Tokia tvarka numatyta neva dėl to, kad nebūtų apgaudinėjami rinkėjai. Kitaip sakant, užstatas reikalingas tam, kad būtų užtikrinta, jog išrinktas į savivaldybės tarybą asmuo atsisakys darbo, nesuderinamo su tarybos nario pareigomis.

Išklausius tokį pagrindinį Seimo valdančiųjų argumentą, peršasi išvada, kad valdantieji tikrai galvoja, jog rinkėjai yra „kvaili“ ir nesupranta, už ką balsuoja. Nusileiskit ant žemės, žmonės puikiai atsirenka ir pažįsta tuos žmones, už kuriuos balsuoja. Žino, ar asmuo, dalyvaujantis rinkimuose, atsisakys mandato, jei bus išrinktas, ar ne. Jei nežino, tai mažoje savivaldybėje nesunku tai sužinoti, nes vietos žiniasklaida tai išsiaiškina.

Dabar pažiūrėkime, ką reiškia toks „draudimas“. Na „draudimas“ gal per griežtai pasakiau: tie, kas turtingi ir turi atliekamus 9000 Eur, galės dalyvauti rinkimuose. Vadinkime tai – politiko turto cenzu. Šis turto cenzas reiškia, kad bet kuriam savivaldybėje dirbančiam specialistui būtų sunku net pasvajoti apie tarybos nario mandatą ir galbūt galimas mero ar mero pavaduotojo pareigas. Taigi, anot Seimo daugumos, jei savivaldybės tarnautojas norės pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, turės susimokėti užstatą, didesnį nei jo metinė alga. Na, argi ne absurdas?

Aš nekalbu apie rinkėjų apgaudinėjimą, čia atskira tema, bet kalbu apie tai, kad laisvoje demokratinėje valstybėje savivaldos lygmenyje iš esmės draudžiama grupei žmonių net pabandyti dalyvauti rinkimuose. Sakome, kad regionuose reikia naujų jaunų, išsilavinusių žmonių, kurie aktyviai dalyvautų rajono gyvenime, ir štai, jei baigei mokslus, grįžai į savo gimtąjį rajoną, pradėjai dirbti savivaldybėje specialistu ir STOP. Seimo valdantieji sako, kad jei jau užsinorėsi pabandyti tapti politiku, pirma sukrapštyk 9000 Eur, o paskui leisim tau pabandyti.

Sunku patikėti, bet, tikriausiai, grįžtam į laikus, kai politika buvo tik turtingų fabrikų savininkų, žemvaldžių ir elito reikalas. Žvelgiant į tokius sprendimus, akivaizdu, kad dabartinė Seimo dauguma vadovaujasi pamatinėmis dešiniosiomis konservatyviomis vertybėmis – tinkamai valdyti gali tik turtingieji.

Kita vertus, tai tikrai geras planas uzurpuoti vadžią. Apribojus piliečių galimybes dalyvauti savivaldos rinkimuose, toliau reikėtų galvoti ir apie Seimo rinkimus. Seimo nario pareigos taip pat yra nesuderinamos su jokiu kitu darbu, už kurį yra mokamas atlygis. Tai pagal tą pačią logiką įveskim ir ten ribojimus: taip į Seimą be užstato galės kandidatuoti tik tie patys Seimo nariai ir bedarbiai...

Čia pasigendu aktyvios žmogaus konstitucinių teisių gynėjų ir prezidentūros pozicijos. Ar tikrai čia viskas gerai? Nejaugi laisvoje demokratinėje valstybėje pilietis, norėdamas kandidatuoti į savivaldybės tarybą, pirma turi įveikti turto cenzą? O gal aš nežinau ir jau yra sukurtas koks nors paskolų fondas, leidžiantis valstybės tarnautojui pasiimti paskolą, norint kandidatuoti į savivaldybės tarybą? Įdomu, ar bankai jau išdavinėja tokio pobūdžio paskolas?..

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Agnė Zuokienė: ar mano vyras nori mane nužudyti? Vienareikšmiškai (312)

Su buvusiu Vilniaus miesto meru Artūru Zuoku besiskirianti Agnė Zuokienė Delfi davė...

Policininkas ir advokatas bandė gelbėti narkotikų prekeivius: davė 8 000 eurų kyšį (9)

Vilniuje Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai surengė operaciją, kurios metu...

Mobilumo paketo vilkikas nesustabdomas: pokyčiai Lietuvos vežėjams – jau vasarą (190)

Lietuvos vežėjus bauginantis Mobilumo paketas , skrieja, galbūt, ne kaip vilkikas Vokietijos...

Gyvai / Išskirtinis interviu su skandalingo narkobarono Pablo Escobaro našle

Kelioms dienoms į Lietuvą atvykusi Pablo Escobaro našlė Victoria Eugenia Henao ketvirtadienį,...

Emigrantai masiškai planuoja grįžti į Lietuvą? Fiksuojami rekordiniai užklausų kiekiai (465)

Akivaizdu, kad naujausi galimi pokyčiai JK sukėlė nemažas aistras. Jungtinės Karalystės...

Paskelbta Vokietijoje siautėjusio šaulio tapatybė, vaizdo įraše – jo „asmeninė žinutė amerikiečiams“ papildyta 12.25 (113)

Ginkluotas asmuo, Vokietijoje nušovęs devynis asmenis, turėjo ksenofobinių motyvų, skelbia vidaus...

Pasivaikščiojimas su šunimis rokiškietei baigėsi nemaloniai: namo parsinešė dešimtis erkių (8)

Nors teigiama, kad erkės bunda ir darosi aktyvios kovo mėnesį, tačiau žiemos nebuvimas ir...

„Trikojų“ užfiksuoti rekordai verčia pakraupti: Vilniuje pažeidėjas skrido 185 km/val. greičiu (89)

Leistino greičio viršijimas – viena didžiausių problemų, su kuriomis tenka susidurti policijos...

Mergina kelias valandas gulėjo –30 laipsnių šaltyje ir išgyveno: buvo tokia sustingusi, kad adatos įdurti nepavyko

Naktis,temperatūra lauke – nukritusi iki 30 laipsnių šalčio . Pučia vėjas ir aplinkui nieko...

Lietuviško daržo pažiba – burokėlis – turi ir šalutinių efektų

Lietuvių pamėgtas burokas – tikrai galinga daržovė . Ir labai lietuviška. Ją tautiečiai deda...

|Maža didelių žinių kaina