aA
Kainos – viena aktualiausių pastarųjų dienų temų. Matome, kaip jos kyla, matome bandymus su jomis kovoti. Mažinti kainų nesiseka, bet pakelti tai vieni juokai.
Arūnas Dudėnas
© Asmeninio albumo nuotr.

Šioje Seimo sesijoje valdantieji patys pakėlė kainas – bandymo dalyvauti rinkimuose kainą. Trumpai sakant, jei, mielas savivaldybės tarnautojau, norėsi pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, pirma turėsi susimokėti 10 VMDU, t. y. daugiau nei 9000 Eur „starto“ mokestį. O tai dažnu atveju daugiau nei metinė žmogaus alga.

Seimas, prieš pat rinkimus, priėmė savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios tiesiogine prasme apribojo piliečių galimybes net pabandyti kandidatuoti į savivaldybės tarybą: jei eini pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, prieš kandidatuodamas turi susimokėti rinkimų užstatą. Tokia tvarka numatyta neva dėl to, kad nebūtų apgaudinėjami rinkėjai. Kitaip sakant, užstatas reikalingas tam, kad būtų užtikrinta, jog išrinktas į savivaldybės tarybą asmuo atsisakys darbo, nesuderinamo su tarybos nario pareigomis.

Išklausius tokį pagrindinį Seimo valdančiųjų argumentą, peršasi išvada, kad valdantieji tikrai galvoja, jog rinkėjai yra „kvaili“ ir nesupranta, už ką balsuoja. Nusileiskit ant žemės, žmonės puikiai atsirenka ir pažįsta tuos žmones, už kuriuos balsuoja. Žino, ar asmuo, dalyvaujantis rinkimuose, atsisakys mandato, jei bus išrinktas, ar ne. Jei nežino, tai mažoje savivaldybėje nesunku tai sužinoti, nes vietos žiniasklaida tai išsiaiškina.

Dabar pažiūrėkime, ką reiškia toks „draudimas“. Na „draudimas“ gal per griežtai pasakiau: tie, kas turtingi ir turi atliekamus 9000 Eur, galės dalyvauti rinkimuose. Vadinkime tai – politiko turto cenzu. Šis turto cenzas reiškia, kad bet kuriam savivaldybėje dirbančiam specialistui būtų sunku net pasvajoti apie tarybos nario mandatą ir galbūt galimas mero ar mero pavaduotojo pareigas. Taigi, anot Seimo daugumos, jei savivaldybės tarnautojas norės pabandyti dalyvauti savivaldos rinkimuose, turės susimokėti užstatą, didesnį nei jo metinė alga. Na, argi ne absurdas?

Aš nekalbu apie rinkėjų apgaudinėjimą, čia atskira tema, bet kalbu apie tai, kad laisvoje demokratinėje valstybėje savivaldos lygmenyje iš esmės draudžiama grupei žmonių net pabandyti dalyvauti rinkimuose. Sakome, kad regionuose reikia naujų jaunų, išsilavinusių žmonių, kurie aktyviai dalyvautų rajono gyvenime, ir štai, jei baigei mokslus, grįžai į savo gimtąjį rajoną, pradėjai dirbti savivaldybėje specialistu ir STOP. Seimo valdantieji sako, kad jei jau užsinorėsi pabandyti tapti politiku, pirma sukrapštyk 9000 Eur, o paskui leisim tau pabandyti.

Sunku patikėti, bet, tikriausiai, grįžtam į laikus, kai politika buvo tik turtingų fabrikų savininkų, žemvaldžių ir elito reikalas. Žvelgiant į tokius sprendimus, akivaizdu, kad dabartinė Seimo dauguma vadovaujasi pamatinėmis dešiniosiomis konservatyviomis vertybėmis – tinkamai valdyti gali tik turtingieji.

Kita vertus, tai tikrai geras planas uzurpuoti vadžią. Apribojus piliečių galimybes dalyvauti savivaldos rinkimuose, toliau reikėtų galvoti ir apie Seimo rinkimus. Seimo nario pareigos taip pat yra nesuderinamos su jokiu kitu darbu, už kurį yra mokamas atlygis. Tai pagal tą pačią logiką įveskim ir ten ribojimus: taip į Seimą be užstato galės kandidatuoti tik tie patys Seimo nariai ir bedarbiai...

Čia pasigendu aktyvios žmogaus konstitucinių teisių gynėjų ir prezidentūros pozicijos. Ar tikrai čia viskas gerai? Nejaugi laisvoje demokratinėje valstybėje pilietis, norėdamas kandidatuoti į savivaldybės tarybą, pirma turi įveikti turto cenzą? O gal aš nežinau ir jau yra sukurtas koks nors paskolų fondas, leidžiantis valstybės tarnautojui pasiimti paskolą, norint kandidatuoti į savivaldybės tarybą? Įdomu, ar bankai jau išdavinėja tokio pobūdžio paskolas?..

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (2)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Petrauskienė: mokytojai sako, kad atlyginimai – ne pagrindinė streiko priežastis (109)

Net ir įvedus etatinį mokytojų apmokėjimą maždaug penktadalio mokytojų atlyginimai mažėjo,...

Vyras įsigytą mašiną iš salono vadina „kate maiše“, pardavėjai ginasi parašais ant sutarčių (193)

Arūnas iš Klaipėdos įsigytą „Ford Grand C-Max “ vadina „kate maiše“, nors automobilį...

Masinės avarijos kelyje Vilnius-Kaunas: susidūrė apie 10 automobilių, yra sužeistų žmonių formuojasi spūstys

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Kauno r., kelyje Vilnius–Kaunas 92k m, susidūrė penki...

Keistoji Lietuvos darbo statistika: augant darbo vietoms, daugėja ir bedarbių (1)

Nedarbo lygis lapkričio pradžioje Lietuvoje siekė 7,9 proc. Per spalio mėnesį jis sumažėjo 0,4...

Šokiruojantis moksleivių muštynių stadione vaizdo įrašas: kas ir kodėl buvo nutylėta (319)

Keliasdešimt moksleivių su mobiliaisiais telefonais, filmuojantys dviejų bendraamžių muštynes...

Legendinis Arlauckas prisiminė nuotykius su Sabu ir Kurtinaičiu: istorijų „stiprumas“ gali priblokšti (35)

Žodžio kišenėje neieškanti Eurolygos legenda Joe Arlauckas davė išskirtinį ir Ispanijoje...

Nusprendę perplanuoti savo būstą, būkite atidūs: neapgalvoti nuostoliai gali siekti ir penkiaženkles sumas

Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis būstą – patogiai išdėstytos erdvės. Jei naujos...

Akis į akį susidūrė su Rusijos FSB: pasakė, kad turiu du variantus (140)

Leidinys „The Insider“ ir „ Bellingcat “ tyrėjų grupė paviešino tyrimą, kuriuo...

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (87)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...