aA
„Sunku būtų įsivaizduoti, kaip Vilniuje griūva siena su Ukrainos karo savanorės Tetianos Drobotios freska. Ji tapo visų dėl putino agresijos savo šalį turėjusių palikti ir Lietuvoje užuovėją radusių ukrainiečių simboliu“, – tokiomis mintimis su manimi dalijosi Ukrainos tarptautinės mokyklos direktorė Olena Vnukovska.
Justina Kašėtaitė, Artūras Zuokas ir Vydūnas Sadauskas
Justina Kašėtaitė, Artūras Zuokas ir Vydūnas Sadauskas
© DELFI montažas

Kartu su ja aplankėme vadinamuosius „Maskvos namus“, kurie ukrainiečiams galėtų tapti bent nedidele reparacija iš rusų už sugriautus namus ir mokyklas. Prieglobstį Vilniuje radusiems ir galvojantiems čia likti ukrainiečiams labai reikia ne laikinos, o nuolat veikiančios mokyklos.

Šiuo metu Ukrainos Tarptautinė mokykla yra įsikūrusi nenaudojamose buvusio pedagoginio universiteto patalpose. Patalpas laikinai – trejiems metams – suteikė Turto bankas. Dabar čia mokosi beveik 800 mokinių, o filiale Klaipėdoje – dar beveik 600. Per trumpą laiką šios apleistos patalpos direktorės ir savanorių dėka virto mokykla, kuri kartu yra beveik namai. Ir nenuostabu, juk dauguma vaikų – iš pragaro simboliu tapusios Bučos, taip pat Chersono, Gostomelio, Zaporižios.

Tačiau mokyklai trūksta patalpų, nes dar 400 vaikų norėtų lankyti būtent šią mokyklą. Beveik pusė prieglobstį radusių šeimų svarsto galimybę likti Lietuvoje, nes jų gimtieji miestai sugriauti, vyrai žuvo karo fronte, o vaikai jau pritapo ir Vilniuje, ir Lietuvoje. Nuo pat pirmos klasės vaikai mokosi lietuvių kalbos. Tik problema – dabartinės patalpos ne tik per mažos, bet ir laikinos.

Tad, kai pasiūliau Olenai Vnukovskai apžiūrėti nebaigtus statyti vadinamuosius „Maskvos namus“, ji iš karto sutiko. Norėjome įvertinti, ar pastatas tiktų tokiai veiklai. Net neabejoju, kad jos energija, pozityvumas, sutelktas kolektyvas šiam pastatui, dėl kurio tiek ilgai ir tuščiai diskutuojama, suteiktų ne tik gyvybės, bet ir prasmės – tai būtų simboliškas ir teisingas šio pastato virsmas. Vietos užtektų Ukrainos tarptautinei mokyklai ir Ukrainos kultūros centrui. Pastato pabaigimui, neabejojame, galėtume organizuoti paramos akciją ir per gerus metus čia jau būtų nauja Ukrainos tarptautinė mokykla-kultūros centras.

Ėjome tuščiais pastato koridoriais ir Olena prancūziškai pasakė išmintingus žodžius: „Aš galiu padaryti tai, kas neįmanoma, bet stebuklui man reikia laiko.“ Tuomet supranti, kad šios tautos nenugalės niekas. Jie tiesiog nepasiduoda.

Todėl kviečiu visus susivienyti ir bendromis jėgomis pasiekti, kad Vilniuje atsirastų nuolat veikianti Tarptautinė Ukrainos mokykla, o tokių Europoje jau yra 39. Jos sieną ir toliau puoštų ukrainietės savanorės freska.

Tiesa, liko dar teisinės procedūros, kurias, neabejoju, drauge įveiksime. Ir tikrai pritariu mero Remigijaus Šimašiaus nuomonei, kad nėra prasmės pastato griauti, o geriau jį panaudoti. Tad kartu su teisininku, tarybos nariu Vydūnu Sadausku, atlikome teisinę situacijos analizę ir visi sprendimai – Vilniaus miesto savivaldybės rankose:

1. Maskvos namai turi du dalininkus: Vilniaus miesto savivaldybę ir Maskvos tarptautinio bendradarbiavimo centrą; nors nuosavybės dalys skirtingos, bet priimant sprendimus ir Vilniaus miesto savivaldybė, ir Maskvos tarptautinio bendradarbiavimo centro atstovai turi po vieną balsą. Vilniaus miesto savivaldybė turi šaukti susirinkimą ir priimti sprendimą likviduoti iki šiol veikiantį Maskvos kultūros ir verslo centrą „Maskvos Namai“ Vilniuje, įmonės kodas 300604039. Ir šiuos veiksmus buvo galima padaryti jau seniai. Manau, negerai, kad teisiškai iki šiol Vilniaus miesto savivaldybė tebėra šio projekto partnerė.

2. Vilniaus miesto savivaldybė turi imtis visų reikiamų teisinių procedūrų tam, kad panaudos pagrindais perimtų A. Juozapavičiaus gatvėje esantį 1446 kv. m. žemės sklypą, kuriame pastatyti „Maskvos namai“. NŽT sprendimu suteikto sklypo panaudos sutartis jau pasibaigusi ir pastatytas pastatas lieka be žemės.

3. Įvertinus tai, kad teismo sprendimu pastatas pripažintas nelegaliu, visi sprendimai, reikalingi pastatui perimti ir registruoti Vilniaus miesto savivaldybės vardu yra mūsų pačių rankose.

Kadangi nelieka dalininko, eliminuojamos visos grėsmės bei atsiranda galimybė pastatą panaudoti ukrainiečių mokyklai steigti. Nors savivaldybės vadovams būtų paprasčiau parengti visus reikalingus teisinius dokumentus, esame pasiruošę parengti reikalingą Tarybos sprendimo projektą.

Olena Vnukovska teisi – stebuklus galime padaryti patys. Ir laikas tam atėjo.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
2.9500

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (13)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...