Korupcijos paunksmėje įsitaisiusios trys partijos artimiausiu metu dažnai lankysis teismų posėdžiuose.
Artūras Paulauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Socialdemokratų partija, suskilusi į du darinius, užsiima ne kiek rūpinimusi Lietuvos gerove, bet varžybomis, kas labiau myli ir gerbia Algirdą Brazauską. Švariais bandę apsimesti konservatoriai irgi liko paliesti „MG Baltic“ nešvarių pirštų. Tik „valstiečiai“ tyliai džiūgauja dėl šios partijų sistemos krizės ir organizuoja šou, kurio metu regionams pristatys Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadas dėl verslo įtakos politikams. Taigi manau, kad atėjo laikas pažvelgti realybei į akis – Lietuvos partinę sistemą ištiko ne krizė, bet agonija, ir nepadės jai prisikelti jokie Prezidentės raginimai savanoriauti partijose.

Per devynerius prezidentavimo metus šalies vadovė tik šiais metais sugebėjo rasti keletą sakinių apie partijas ir prisiminė, kad jos visgi yra vienas iš svarbiausių demokratijos ramsčių. Tačiau keisčiausia tai, kad Prezidentės Dalios Grybauskaitės 2018-ųjų metiniame pranešime neigiamai vertinami judėjimai ir visuomeniniai junginiai, kurie Lietuvoje atsirado dėl dviejų priežasčių – LR Konstitucinio teismo sprendimo, kuris parodė, kad partijoms nenorinti priklausyti visuomenės dalis turi teisę dalyvauti rinkimuose.

Antra – visuomeninės nevyriausybinės organizacijos, judėjimai yra ne mažesnė demokratijos vertybė negu partijos. Todėl vadinti šias organizacijas pseudodemokratiniais judėjimais – tai dabartinių realijų nepripažinimas. Taigi raginimas savanoriams jungtis į partijas yra panašesnis į laidotuvių kvietimą ir korupcijos skandalų, nepotizmo bei nesąžiningų politikų santykių nematymą.

Laikas pripažinti, kad žmonės nelabai skuba stoti į partijas, kai šios neturi geros reputacijos. Laikas pripažinti ir tai, kad tokia partinė sistema, kokia Lietuvoje yra šiandien, nebeturi visuomenės pasitikėjimo ir vargu ar gali būti efektyviu demokratijos instrumentu, užtikrinančiu Lietuvos judėjimą pirmyn. Manau, kad kol teisiamos ir gerą reputaciją praradusios partijos bandys reanimuotis, tol ši agonija tęsis, ir mūsų šalies partinė sistema neatsinaujins.

O ar nebūtų geriau susitepusioms partijoms likviduotis ir atlaisvinti vietą naujoms partijoms ir naujiems žmonėms? Žinoma, tai pačių partijų sprendimas. Tačiau manau, kad jeigu artimiausiu metu nebus priimti ryžtingi sprendimai, tai per kitus rinkimus šios partijos bus nušluotos ir judėjimai laimės ne tik savivaldos, bet ir Seimo rinkimuose.

Taigi natūralu, kad jau dabar partijos žvelgia skersai į visuomeninius judėjimus ir tikisi, kad jų veikla bus apribota. Apskritai, partijos dėjo labai daug pastangų, kad judėjimai negalėtų dalyvauti rinkimuose, tačiau LR Konstitucinis teismas visgi pasakė, kad pilietiniai judėjimai turi šią teisę, tad nieko kito neliko, kaip koreguoti įstatymus.

Taigi dabar partijos, pajutusios pavojų, bando judėjimams kurti finansinius ir procedūrinius barjerus. Kad ir kaip bebūtų, korumpuotos ar teisiamos, partijos šiandien turi valstybės finansavimą, o judėjimai – ne. Ir tai yra esminis kabliukas – esą neaišku, kaip finansuojama judėjimų veikla. Tad jeigu bus uždrausti bet kokie judėjimų paramos šaltiniai ir nesudarytos sąlygos valstybiniam finansavimui, tai partijos galės prasitęsti savo agoniją.

Manau, kad bandymas apriboti paramą judėjimams – tai labai nesąžiningas ir savanaudiškas bandymas išvengti naujovių, kuris neatneš naudos nei partinei sistemai, nei Lietuvos gerovei. Esu įsitikinęs, kad ši partijų agonija – nebesustabdoma, ir jeigu ne dabar, tai per rinkimus tam tikros partijos išnyks. Žmonės jungiasi į judėjimus tik todėl, nes nori dalyvauti valstybės gyvenime ir nori spręsti valstybės reikalus, bet nenori savęs sieti su partijomis, kurios sėdi teisiamųjų suole ir kurios yra kalamos prie kryžiaus kiekvieną dieną žiniasklaidoje. Taigi kaip žmogus gali norėti stoti į tokias partijas? Mano supratimu, partinė sistema funkcionuos, ji turbūt išliks, tačiau ne su šiomis partijomis ir ne su šiais žmonėmis, kurie yra šiandien.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (20)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Kaip Amerikoje veikė slapta Rusijos agentė: siūlė net seksą (220)

Įtariama Kremliaus nelegali lobistė siūlė sekso paslaugas mainais už darbą Amerikos...

Parduodamas prabangus Sabonio namas Kaune (188)

Nekilnojamojo turto skelbimų portale www.aruodas.lt patalpintas skelbimas – parduodamas legendinio...

Lietuvos futbolo fanus papiktino EP narės Laimos Andrikienės paskelbta žinutė (94)

Po Pasaulio futbolo čempionato feisbuke pradėjo plisti paveiksliukas, pašiepiantis šių metų...

Lietuvė mama palygino gimdymą Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje: Anglijoje mane prižiūrėjo kaip princesę (68)

Šių metų birželio pabaigoje Lietuvoje buvo priimtas ilgai lauktas įstatymas – moterims buvo...

Po akistatos su vagimis Kazachstane nužudytas olimpinis prizininkas čiuožėjas (7)

Olimpinių žaidynių prizininkas Kazachstano čiuožėjas Denisas Tenas ketvirtadienį žuvo po...

Vaizdas Palangos „Maximoje“ stebino: ar tai normalu? (28)

Palangoje, užsukusi į Vytauto g. „Maximą“, DELFI skaitytoja labai nustebo radusi pustuštes...

„Burberry“ užuot pardavusi su nuolaida, degina rankines ir drabužius už milijonus eurų (38)

Didžiosios Britanijos mados prekės ženklas „Burberry“ , norėdamas išlaikyti savo prekės...

Po ligos atsitiesusi Erika Santos nėrė į verslą, kuriame moterų beveik nėra: blondinei su aukštakulniais teko įrodinėti, ko ji verta (75)

Dar visai neseniai Erikos Santos pavardė spaudoje mirgėjo dėl, deja, nemalonių žinių –...

DeRozano išsiuntimas į San Antonijų patvirtino: ištikimybės sąvoka NBA lygoje – mirusi

Pirmąjį šių metų gegužės pirmadienį DELFI TV tiesiogiai transliavo ketvirtąsias Toronto...