aA
Sveiki visi sulaukę Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio! Ta proga negalima buvo nepastebėti ir įvykio, kurio atitikmens per šį šimtmetį nebūtų galima surasti. O įvyko štai kas: TS-LKD Seimo narys Laurynas Kasčiūnas oficialiai pasikvietė pasisvečiuoti Lietuvos Seime du Vokietijos politinės partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) Riksdago narius.
Arkadijus Vinokuras
© Asmeninis archyvas
L.Kasčiūno pakvietimas AfD į LT Seimą
L.Kasčiūno pakvietimas AfD į LT Seimą
© DELFI

Jiems atvykus, Seimo narys atsisakė su svečiais susitikti. Supratote? Dvylikos milijonų Vokietijos gyventojų į Reichstagą išrinktos ir trečios pagal dydį partijos atstovams buvo spjauta Lietuvos vardu į veidą. Ar tai tokia šimtmečio idėja Lietuvai?


Tad kas gi tokio baisaus turėjo atsitikti, kad šitaip pasielgti su kviestiniais ir Vokietijoje įtakingais politikais, akademikais? Su Vokietijos buvusia Krikdemų partijos (CDU) nare pedagoge dr. Nicole Höchst (Švietimo ir kultūros komiteto narė, šeimos politika), bei juristu dr. Christian Wirth. (Buvęs FDP -Laisvosios demokratų partijos narys)? Teigiama, kad AfD yra rasistinė, prorusiška, antiislamiška, antisemitinė ir anti ES kraštutinių dešiniųjų partija. O gal L. Kasčiūnas ne taip jau ir suklydo pasikviesdamas AfD atstovus aplankyti Seimą? Todėl du klausimai: ar tikrai ši partija yra reakcinga ir, - jeigu atmetus kaltinimus prorusiškumu, - ar ji skiriasi nuo TS-LKD?


Tad klausimas pirmas: ar AfD iš tikrųjų yra tokia ir anokia? Mat, pasiklausius dviejų minėtų AfD partijos atstovų, ši partija jau nebe „tokia ir anokia“. Tiesiog ji grįžta prie konservatizmo šaknų, kurias Vokietijos kanclerės A Merkel vadovaujama krikščionių-demokratų partija „jau senai prarado“. Kalbėdamas su abiem AfD partijos atstovais iškėliau klausimus aprėpiančius šias sritis: požiūris į ES, imigracija, islamas, homofobija, šeimos politika, antisemitizmas – rasizmas, JAV, NATO, Rusija.


Pateikiu klausimus ir sutrumpintus, bet necenzūruotus, atsakymus.


A.V. Ponia Nicole Höchst, ar tikrai AfD yra antiislamiška, antisemtinė, homofobinė, rasistinė neonacistinė partija?


N.H. Aš niekada nestočiau į tokią partiją. Visų pirma mūsų partijos narių tarpe yra musulmonų, žydų, juodaodžių ir homoseksualų. Antra, mes esame vienintelė Vokietijos partija, kuri reikalauja iš būsimų partijos narių aiškiai pareikšti savo politines nuostatas. Mes nepriimame į savo gretas neonacių ir nieko bendro su jais neturime.


A.V. Bet turėjote…


N.H. Mes šiandien labai griežtai atsiribojame nuo kraštutinių dešiniųjų ir pačioje partijoje taip pat.


A.V. Ar esate islamofobai?


N.H. Ne, mes tiesiog pasisakome prieš Vokietijos islamizavimą, prieš skirtingus teisinius aktus musulmonams ir nemusulmonams. Mes gerbiame visas religijas, bet visos religijos turi gerbti Vokietijos Konstituciją ir teisės aktus. Mes labai griežtai reikalaujame Vokietijos teisinės sistemos atlikti savo konstitucinę pareigą ginti šalies Konstitucinę sąrangą be jokių išlygų.


A.V. Pabėgėliai?


N. H. Esame kategoriškai prieš atviras sienas imigrantams. Tai prieštarauja ES teisinėms normoms ir sutartims. Esame prieš nekontroliuojamą imigraciją.


A.V. Antisemitizmas ir AfD požiūris į Holokaustą?


N. H. Mes jokiais būdais nesame antisemitai. Atvirkščiai, mes gerbiame Izraelio teisę egzistuoti ir laikome Izraelį demokratijos forpostu Vidurio Rytuose. Antisemitizmo banga sugrįžo ne su vokiečiais, bet su musulmonų imigrantais, tai faktas. Mūsų švietimas metų metais kalbėjo ir kalba prieš antisemitizmą. Holokaustas yra didžiausia tragedija, dėl kurios mes esame kalti ir tą kaltę nešamės savyje.


A.V. Ar tai Jūsų asmeninė nuomonė, ar ir AfD?


N.H. Mano ir AfD.


A.V. Tai kodėl Vokietijos Žydų Taryba pasisako prieš jus?


N.H. Jie nenori mūsų išgirsti.


A.V. Rasizmas?


N.H. Jau sakiau, kad mūsų narių tarpe yra visokių tautybių ir religijų žmonės. Mes ne NPD (rasistinė Vokietijos nacionaldemokratų partija).


A.V. Homofobija?


N.H. Mes pasisakome prieš vienos lyties asmenų teisę įsivaikinti ir prieš ankstyvą mokinių seksualizaciją mokyklose. Apskritai esame prieš leidimą vienišam vyrui ar moteriai įsivaikinti.

A.V. Pone Christian Wirth, apie nacionalinio saugumo politiką. Apie JAV ir NATO vaidmenį Vakarų saugumo architektūroje.


Ch.W. Mes manome, kad JAV yra demokratijos garantas ir mes taip pat remiame NATO. (Anot Cristian Wirth ir Nicole Höchst, AfD gerbia Vokietijos įsipareigojimus Lietuvai ir Baltijos valstybėms. Tačiau AfD programoje yra reikalavimas pašalinti JAV karines bazes ir atominius ginklus iš Vokietijos).


A.V. Jūs laikote JAV Vakarų demokratijų garantu, bet tuo pačiu pripažįstate Krymo aneksiją. Juk esate edukuotas Vakarų teisės dvasia, esate juristas. Kaip suprasti?


Ch.W. Mes manome, kad be Rusijos negalima siekti taikos pasaulyje.


A.V. Bet Jūs puikiai suprantate, kad šiandienos Rusijos politika yra agresyvus militarizmas nukreiptas prieš savo kaimynus. Kaip traktuojate Rusijos karą prieš Ukrainą ir jos dalies okupaciją?


Ch.W. Ukrainos atveju Rusija pažeidė tarptautinius susitarimus, tai aišku, bet sankcijos Rusijai neveikia ir jos nenaudingos Vokietijai. Mes siekiame naudos Vokietijai visų pirma.


A.V. Germany first? Regis, tai kvepia nacionalizmu… ir amoralumu.


Ch.W. Mes nesame nacionalistai, šis žodis turi blogą kvapą. Mes esame patriotai.


A.V. O kaip su Krymo aneksija ir su jūsų partijos delegatais aplankiusiais Krymą teigusiais, kad tokia buvo žmonių valia? Įdomiai traktuojate valią žmogaus, kuriam automatas įremtas į kaktą.


N.H. Ši delegacija tėra jų asmeninė iniciatyva, ne partijos. Mes manome, kad Rusija „paėmė“ Krymą, bet sankcijos neveikia ir reikia ieškoti alternatyvių būdų spręsti problemą.


A.V. Kas tie „alternatyvūs būdai“? Ar Vakarai ir Ukraina turėtų dėl amoralių ekonominių Vokietijos interesų, ar jūsų partijos interesų, apsimesti, kad nieko neįvyko?


N. H. Mes turime išklausyti abejų pusių nuomonę.


A.V. Ar jums sunku suvokti, kad tokios kalbos kelia mums, Lietuvoje, nerimą?


N.H. Mes ir atvažiavome į Lietuvą norėdami sužinoti jūsų nuomonę. Jau buvo mano kolegos pasakyta, kad med gerbiame Vokietijos karinius įsipareigojimus Lietuvai.


A.V. Ch. W. Jūsų partijos požiūris į ES: išeiti ar likti?


CH.W. ir N.H. Mes nenorime išeiti, mes norime reformuoti ES. (AfD taip pat siekia referendumo dėl euro būti ar ne bei kuo daugiau tiesioginės demokratijos ženkliai mažinant Reichsdago narių skaičių). Nenorime, pvz. finansuoti mūsų lėšomis Graikiją ir jos žlungančius bankus. Mes turime visų pirma rūpintis mūsų žmonėmis, taip pat turime žmonių gyvenančių ant skurdo ribos, turime moteris, motinas, kurios yra priverstos dirbti, o ne prižiūrėti šeimą, vaikus. Mes su tokia politika nesutinkame.


Tai štai tokios AfD atstovų mintys, kurias jie pristato kaip partijos politiką. Ar jos sąžiningos, ar ne – kitas reikalas. Jeigu taip ir yra, (skaitant jų programą jie yra tikrai radikalesni už A. Merkel konservatorius), tai kiek yra adekvatus TS-LKD partijos vedlio Gabrieliaus Landsbergio pasipiktinimas L. Kasčiūno iniciatyva?

„Bet koks kvietimas prorusiškom arba antieuropietiškom partijom į Lietuvą suteikia joms legetimizaciją. Tai netoleruotinas elgesys.“, teigia G. Landsbergis.

Palaukite, pone, ar priešinimasis vienos lyties partnerystės politikai yra svetimas TS-LKD? Ne. Ar šeimos ir seksualinio švietimo politika mokyklose kažkuo skiriasi nuo AfD politikos? Ne. Beje, dr. N. Höchst, kuri yra keturių vaikų vieniša motina, negali suprasti TS-LKD idėjų apie pilną ar puspilnę šeimą. Tai šioje vietoje kažkaip įsispraudė mažytis liberalizmo užkratas.

Toliau: pasirodo, AfD nėra jokie antisemitai, gerbia Izraelį ir niekaip nemenkina Holokausto tragedijos bei nacistinės Vokietijos nusikaltimų žmoniškumui. Tarp požiūrio į nekontroliuojamą imigraciją, multikultūralizmą ir teisės viršenybę be jokių išlygų, tai kaip ir čia nėra priešpriešos. AfD, kaip ir TS-LKD nenori palikti ES, tik ją reformuoti grąžinant daugiau teisių nacionalinėms valstybėms -narėms.


Tad kas svetima šių dviejų panašių konservatyvių jėgų kontekste? Įtartinas prorusiškumas ir neatleistinas reikalavimas JAV uždaryti savo karines bazes Vokietijoje išvežant atominius ginklus. Tai rimta, be jokios abejonės. O šiaip, homofobiškų. dogmatiškų šeimos modelių rėmėjų ir prorusiškų idėjų nestinga ir Lietuvos Seime, bet tai netrukdo TS-LKD bendrauti su gražuliais, karbauskininkais ir su jų koalicijos partneriais. Beje, prezidentė D. Grybauskaitė pati buvo nukakusi į susitikimą su V. Putinu ir A. Lukašenka, buvo nusispjovusi į pietus su JAV prezidentu, bet TS-LKD kaip rėmė, taip ir remia prezidentę. Taip pat daro politinį biznį su latifundininku ir biznio su Rusija macheriu R. Karbauskiu bei jo partija LVŽS.


Šiame kontekste toks TS-LKD politinio nuoseklumo ir principingumo stokojantis spjūvis į veidą trečiai stambiausiai Vokietijos politinei partijai norinčiai su mumis kalbėtis, kaip ir nepateisinamas. Esminis klausimas visgi, ar tokia partija galėtų atsirasti Lietuvoje? Teisus rytinės Saksonijos-Anhalto žemės konservatyvių pažiūrų premjeras Reineris Haseloffas sakydamas, kad būtų klaida ignoruoti AfD iškilimą. Antraip kaip suprasime tokių partijų atsiradimų priežastis ir kaip kviesti jas laikytis demokratinių partijų elgesio normų?


Klasikinės švedų partijos taip pat bandė suktis nuo bendravimo su antra didžiausia Riksdage „buvusių“ neonacių partija SD, bet, demokratija kartais yra bjaurus reikalas, kol niekas nėra sugalvojęs geriau. Tokiais atvejais, sutikus savo galimą nemalonų atspindį politiniame veidrodyje, belieka turėti moralinį ir ideologinį stuburą skirtą kasdieniniam, o ne proginiam naudojimui. Tai sakau kaip socialdemokratas, kurio partijai ar jos nariui nekilo mintis kviestis AfD.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Švelnūs orai truks nebeilgai (4)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (585)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Šnipų mainų paslaptys: kodėl su lietuviais iškeistas norvegas domino JAV ir Rusijos žvalgybas (90)

„Kalėdos Maskvoje“, – tokia nuotrauka iš Raudonosios aikštės 2017 gruodžio 5-ąją...

Didesnės kainos gali sustabdyti cigarečių pakaitalų populiarėjimą DELFI specialiai iš Londono (22)

Vyriausybei siekiant padidinti akcizų tarifą kaitinamojo tabako produktams, specialistai sako, kad...

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (67)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

Kai medžiotojas nušovė du vilkus – vilkė atėjo atsisveikinti su žuvusiais jaunikliais (441)

Dvidešimt metų medžiojantis Kazimieras Urmanavičius prasitarė, jog tądien, kai ruošėsi...

Skelbiama, kad „Žalgiris“ pasiruošęs išsiskirti su Perezu, jam jau numatyta pamaina (11)

Kauno „Žalgiris“ netrukus gali atsisveikinti su meksikiečiu Alexu Perezu, skelbia 24sek...

Kauniečio lentynoje duona guli jau 4 mėnesius, o vis dar kaip nauja: ko į ją deda? (157)

DELFI skaitytojas buvo nustebintas – į spintelę prieš keturis mėnesius padėta duona atrodė...

Sudie elegantiškiems batams – štai, kokie aulinukai bus madingiausi šią žiemą (23)

Šį šaltąjį sezoną praktiškumo ( angl. „practi-cool“ ) tendencija keičia iki šiol madoje...

Kaip jaučiasi vyrai, kai moteris žengia pirmą žingsnį (42)

„Reddit“ forume buvo išsamiai aptartas visiems seniai ramybės neduodantis klausimas: „Kaip...