aA
Pastarieji metai Kaunui reputacine prasme buvo tikras išbandymas – po aštuonerių metų viešpatavimo pradėjo matytis ne tik padaryti darbai miestui, bet ir po jais užglaistyta galima korupcija, ryšiai su šalimi okupante ir kiti reiškiniai, apie kuriuos pastaruoju metu viešojoje erdvėje kalbama kasdien. Atrodo, kad daugiau jau ir nebėra, ką pridėti, tačiau kaip šioje situacijoje užtikrinti Kauno ėjimą vakarietiška kryptimi?
Andrijana Filinaitė
Andrijana Filinaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Keista, kai apie tai reikia kalbėti antro pagal dydį NATO ir ES šalies miesto reikalų kontekste, bet tokia šiandienos realybė. Po nuostabaus Europos kultūros sostinės (KEKS2022) reiškinio, kuris Kauną praeitais metais priartino arčiau platesnės Vakarų ir visos Europos auditorijos ir kuris tapo puikia švietimo priemone, pasibeldusia į kiekvieno kauniečio namus, atviru klausimu taip ir lieka: o kas toliau? Ar mes turėsime alternatyvą, kuri garsins mūsų miestą ir kuri užtikrins ryšius, partnerystes su kitais Europos ir pasaulio miestais? Tam būtinas kompleksinis atviras požiūris, todėl, kad Kaune atėjo metas investuoti ne į betoną, pastatus, bet į žmones, t. y. į tai, kas kuria viso miesto turinį.

Apie kultūrą kaip apie stiprios valstybės prioritetą, be kurio neįsivaizduojami ir kiti poliai (verslas, mokslas, sportas), kalba daugelis. Tačiau ne visi imasi realių darbų, kad šis identiteto ženklas ir taptų tikruoju prioritetu. Jį išlaikyti galima tik per mieste dirbančius žmones, tuos kultūrininkus, kurie savo darbu jau įrodė profesionalumą. Nors kultūros sostinės projektas baigėsi, tačiau tęstinumas – neišvengiamas, ir tam būtina skirti savivaldybės resursus. Ne abejotinos vertės kičinėms skulptūroms ar viešiesiems ryšiams, o renginiams, iniciatyvoms, kurios skirtingais kontekstais lavina žmogaus skonį, pasaulėžiūrą ir bendrą suvokimą. To įdirbio ir rezultatų, kurie buvo įdėti į Europos kultūros sostinę pastaruosius metus, nevalia apleisti. Valdžia nekuria kultūros, tačiau užtikrina tinkamas ir orias sąlygas ją kurti ir tobulinti ne kam kitam, o profesionalams. Pastaruoju metu Kaune tai – pamiršta. Ir tai turi keistis.

Žengimas atvirumo kryptimi yra neišvengiamas ir be žmonių, kurie formuoja atskiras bendruomenes mieste. Jos pastaruoju metu buvo užmirštos, o jų balsas taip ir nepasiekdavo savivaldybės koridorių. Nutraukus bendradarbiavimą, projektų finansavimą ir neegzistuojant atstovaujamajai demokratijai mieste, neįmanoma judėti pirmyn atvirumo prasme. Išlaikant Europos kultūros sostinės tęstinumą Kaune, būtina užtikrinti visapusį kultūros kaip reiškinio artėjimą prie žmogaus. Pastatų ir patalpų miestas tam turi, tačiau čia būtina ir principinė miesto pozicija bei strategija: visa tai turi tarnauti miesto bendruomenių, o ne privilegijuotų asmenų reikmėms skirtinguose miesto rajonuose.

Tai – tik kelios sritys, kurios reikalauja didelio atidumo ir toliaregiškumo. Tai – sudėtinga ir rezultatai negimsta per naktį, nes investicija į žmogų yra kur kas komplikuotesnis procesas nei naujų polių statyba. Tačiau ilgesnėje perspektyvoje tai atsiperka šimteriopai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
2.2759

Top naujienos

Įvertino rusų istoriko grasinimus apie branduolinį smūgį Lietuvai: taip Rusija ir pasiekia savo tikslą (7)

Lietuvai ir Lenkijai iki šio rudens Baltarusija smogs branduoliniais ginklais, tada šalis...

Blokuodama Rusijos propagandą Lietuva iškėlė per sunkų vėzdą: sugaišo pusmetį, o nelegalios paslaugos jau vėl veikia (4)

Lietuva pirmą sykį ištraukė IP blokavimo vėzdą, plačiai taikomą Kinijoje – sugaišo pusmetį...

Liudininkai apie per vakarėlį ištartus Peskovo žodžius: buvo labai nejauku

Rusijos politikos ir kultūros elito atstovai buvo perspėti, jog laukti karo pabaigos neverta. Tokią...

Ribojimus Rusijos ir Baltarusijos piliečiams numatoma palikti, bet ne visus: kas keičiama

Trečiadienį posėdžiavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) pritarė, kad...

Keturi „Žalgirio“ finalai: kiek iš jų privalu laimėti ir kuriuos konkurentus realu aplenkti? (1)

Viskas. Kauno „Žalgiriui“ (15-15) nebėra, kur trauktis: per artimiausias dvi su trupučiu...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Buvęs JAV karinių pajėgų Europoje vadas sukritikavo Lietuvos gynybos parengtį: ar ne per ilgai miegojote? (1)

Žmonės mėgsta apibendrinimus. Taip pat žmonės gerbia ir išklauso autoritetus. Nepamirškime ir...

Kiek Ugnei Siparei teko aukotis dėl solidaus laidų vedėjos įvaizdžio: sakė – blakstienos per ryškios, nagai per ilgi

Jei pažvelgtume į žinomos žurnalistės ir laidų vedėjos Ugnės Siparės socialinius tinklus,...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar gyventojai atlaikys krizę?

Infliacija ir augančios palūkanų normos krausto gyventojų kišenes, o netrukus jas daliai...

„Maximos grupę“ valdančioje „Vilniaus prekyboje“ liko du akcininkai

„ Bertona Holdings Limited “ iš Vlado Numavičiaus įsigijo visus su „ Vilniaus prekyba “...

Klaipėdos sporto bendruomenėje – skaudi netektis: mirė šalies čempionas, buvęs „Neptūno“ strategas

Klaipėdos sporto bendruomenę pasiekė skaudi žinia – į Amžinybę iškeliavo žinomas Klaipėdos...