aA
Socialdemokratų partijoje savo idėjomis konkuruoja LSDP senbuviai (aš vienas iš jų) ir energingas bei perspektyvus jaunimas.
Aloyzas Sakalas
Aloyzas Sakalas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Senbuvių turtas – tai patyrimas ir visko matęs protas. Jaunimas gi pasižymi radikalumu, veiklumu ir jam būtina energija. Ir vieni, ir kiti savo strategiją grindžia šiomis Europos socialdemokratų pamatinėmis vertybėmis. Tai laisvė, solidarumas ir socialinis teisingumas. Tačiau jų įgyvendinimui reikalinga valdžia. O ją gavus ir turint partijos strategiją, senbuviai ir jaunimas galėtų sutarti ir dėl partijos taktikos. Geriausias variantas būtų tada, jei šios abi grupės surastų kompromisinį sprendimą, nes tik suvienytos pastangos duoda geriausius rezultatus.

Deja, LSDP praeityje neišvengė ir klaidų. Vien istorija su progresiniais mokesčiais yra girnapusė ant LSDP kaklo. O kur dar neoliberalizmas, kuris po susijungimo su LDDP tapo LSDP ideologija. Ji pasikeitė LSDP jaunimui paėmus valdžią į savo rankas. Mano nuomone, dabartinė LSDP politika jau davė vaisių ir dar jų duos. Bet senbuviai turi sunkiai įkainuojamą turtą: gyvenimo patirtį ir realų protą.
Jei partinis jaunimas tuo nepasinaudos, tai socdemai gali suklysti renkantis galimos koalicijos partnerius, kurie žinomi ir dabar. Tai valstiečiai ir TS-LKD.

Žinoma, galima likti ir opozicijoje, bet tai būtų rizikingas pralaimėjimas. Vienintelė išeitis, tai parlamentinės daugumos turėjimas. Absoliutinė dauguma – sunkiai pasiekiama kaip ir gerovės valstybė. Neabsoliuti dauguma – LSDP pradėtų groti pirmuoju smuiku. Bet kuriam iš minėtų atvejų realizuoti būtini du dalykai: senbuvių protas ir jaunimo energija.

Bet valdžia reikalinga ir liberalams kurie visai neseniai skelbė: skęstančiųjų gelbėjimas tai pačių skęstančiųjų reikalas. Tai reiškia, kad vargstančių žmonių gyvenimas liberalų visiškai nedomina Ir nors šio lozungo liberalai atvirai nebevartoja, tačiau jis slypi Laisvosios rinkos instituto dogmomis papuoštoje liberalų programoje. Iš principo ši programa gera, bet ne visiems, o tik tiems, kurių piniginės visados netuščios.

Tuo tarpu konservatoriams ir krikdemams iš TS-LKD atėjo sunkios dienos. Nebeveikia konservatorių numylėtas rinkimų lozungas stabdyk Rusiją, nes ją sustabdė ES ir NATO dar prezidento A. Brazausko laikais. Atsibodo rinkėjams jų surūšiavimas į patriotus (konservatorių šalininkus) ir priešus (visus kitus), runkelius bei vatnikus. Ekonomikos, mokslo ir švietimo bei sveikatos apsaugos srityse pati TS-LKD neturi genijų, todėl jų ieško tarp nepartinių. Kas jiems belieka? Nebent kovoti, nors ir labai pavėlavus, prieš Astravo atominę. Ir toliau puoselėti konservatoriškas vertybes. Gal šios dvi veiklos sritys mobilizuos konservatorių gerbėjus. Padėk jiems, Dieve.

Keletas sakinių apie valstiečių partijos perspektyvas. Prieš 4 metus ji buvo laikoma kairiąja politine jėga. Po kurio laiko jos kairumas buvo atmieštas skandalais ir netiesos sakymu. Pvz., prieš Prezidento rinkimus vienas iš valstiečių partijos lyderių S. Skvernelis iškilmingai pažadėjo atsisakyti Vyriausybės premjero posto, jei rinkimų rezultatai bus jam nepalankūs. Jie tokiais ir buvo, bet premjeras savo pažadą užmiršo.

Svarstant susisiekimo ministro likimą S. Skvernelis nepajėgė atskirti politinės atsakomybės nuo teisinės ir paliko ministrą poste. Neseniai iškilo ir žymios valstietės A. Širinskienės požiūris į Lietuvos Konstituciją. Nežinau, ar padės valstiečių partijai ir vienkartinės išmokos rinkėjams. Juk tai kyšis. Reziumuojant galima teigti, kad išrinktų į Seimą valstiečių sąrašas turėtų būti trumpesnis nei dabartinis.

Ir pabaigai. Jei po rinkimų konservatoriai ar valstiečiai atsidurtų valdžios Olimpe, tai būtų galima guostis tik posakiu: pergyvenome COVID-19, pergyvensim ir TS-LKD ar valstiečius.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.3478

Top naujienos

Žmogaus elgsenos specialistas apie emocinius vaikystės archetipus: pateikė atsakymą, kodėl turime vienokį ar kitokį charakterį (37)

Devynerius metus veidoskaita užsiimantis žmogaus elgsenos specialistas, knygų autorius Žydrūnas...

„Barboros“ vadovas papasakojo apie nesąžiningus pirkėjų triukus (120)

Gana nedrąsiai interneto prekyba besinaudoję Lietuviai, užsidarę namuose dėl pandemijos, buvo...

Po siūlymo 18-mečiams kandidatuoti į Seimą – dvejopi vertinimai: prabilo apie kitus cenzus (130)

Seime atsirado dar viena iniciatyva, siūlanti leisti siekti parlamentaro mandato jau nuo 18 metų....

Namajunas ligoninėje atsiprašė ją pasveikinusios čempionės (29)

Lietuvių kilmės kovotoja Rose Namajunas iškovojo svarbią karjeros pergalę, tačiau po jos...

Užkalnis valgo pas čigonus: „Eičiau ir vėl, net ne dėl maisto“ (125)

Būna tokių restoranų, kurie pasiūlo patirtį, net jei maisto srityje ir neįtikina visiškai....

Dermatologai įspėja: nebandykite šių populiarių grožio triukų namuose – galite labai pasigailėti

Dabar itin populiaru grožio produktus gamintis namuose, iš turimų natūralių produktų. Juk tai...

Išanalizavo vadovų kaitą per karantiną: nekantriausi „paslaugininkai“

Nors įmonei susiduriant su sunkumais jos savininkai dažnai imasi keisti vadovą, per neseniai...

A lygos favoritų mūšis: „Žalgiris“ – „Sūduva“ tiesioginė vaizdo transliacija

Sekmadienį sostinėje į kovą stoja A lygos futbolo čempionato lyderiai Vilniaus „Žalgiris“ ir...

Apie prarastą pasitikėjimą savimi prabilęs Donatas Motiejūnas: buvau sužlugdytas (5)

Į Lietuvą iš Kinijos grįžęs krepšininkas Donatas Motiejūnas – sunkaus charakterio žmogus,...

Didelius skausmus jautęs vyras buvo išprašytas iš Šiaulių ligoninės: vadina tokį gydytojo elgesį amoraliu (361)

Po karantino nutraukimo gydymo paslaugos kai kuriose šalies įstaigose vis dar sunkiai prieinamos,...

|Maža didelių žinių kaina