aA
Pensijų sistema yra itin svarbus sektorius (greta sveikatos apsaugos) senstančioje visuomenėje. Todėl kiekvienas pokytis turi būti daromas labai atsakingai, pasvėrus visas galimas pasekmes. Vertindamas pensijų kaupimo reformą, kuria nuspręsta atsisakyti „Sodros“ įmokos dalies pervedimo į pensinius fondus, norėčiau susisteminti pagrindinius savo argumentus, kuriuos jau esu išsakęs svarstymų metu.
Algirdas Butkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Bet kokia socialinė reforma negali būti vykdoma vien dėl reformos, dėl „paukščiuko“. Pagrindinis pensijų kaupimo pertvarkos tikslas yra pasiekti, kad sulaukę pensinio amžiaus žmonės gautų didesnes pajamas, kurios padėtų užtikrinti orią senatvę. Būtent šiuo tikslu buvo vadovautasi, kai 2004 metais, po ilgų diskusijų, buvo pradėtas įgyvendinti daugiapakopis pensijų sistemos modelis.

Jo esmė – dalis valstybės teikiamų paslaugų perduodamos privačioms bendrovėms, kurios investuodamos iš „Sodros“ gautas lėšas, užtikrintų papildomą finansinę grąžą. Kitaip tariant, privati iniciatyva turėjo garantuoti pasirinkimą ir sumažinti naštą, tenkančią valstybinei socialinės apsaugos sistemai neigiamo demografinio pokyčio sąlygomis.

Įgyvendinant daugiapakopį pensijų modelį iškilo tam tikrų sunkumų. Klausimų kėlė nepakankamas privačių pensijų fondų veiklos efektyvumas, per menkas pačių dalyvių suinteresuotumas dalyvauti kaupimo sistemoje, per aukšta kartelė anuitetams įsigyti. Nors visas problemas galima buvo spręsti negriaunant pačios sistemos, nueita buvo kitu keliu.

Tokiam pasirinkimui, matyt, nemažos reikšmės turėjo rinkimų retorika, kurioje kartais išdalijami didesni pažadai, nei galima būtų įgyvendinti. Susidaro įspūdis, kad ši pertvarka, nors joje galima įžvelgti teigiamų dalykų, taip pat nėra išimtis. Faktą, kad naujoji pensijų sistema reikalauja didesnio dirbančiųjų prisidėjimo, vertinčiau pozityviai. Tačiau kartu vis dėlto mažėja valstybės finansiniai įsipareigojimai, ir ši aplinkybė galimai turės įtakos žmonių apsisprendimui nuo kitų metų sausio 1 d. apskritai atsisakyti dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. Mano įsitikinimu, ilgesnėje perspektyvoje tokios politikos rezultatas bus prastesnė būsimų pensininkų padėtis.

Didelių klausimų kelia nauja dalyvių įtraukimo į papildomą pensijų kaupimą antrosios pakopos pensijų fonduose tvarka, kai visi dabartiniai kaupiantieji ir nekaupiantys iki 40 metų asmenys bus įtraukti į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“. Kitaip tariant, jei per nustatytą terminą įtrauktas asmuo nepareikš nesutikimo, jis automatiškai taps kaupimo dalyviu. Manyčiau, kad vietoj automatinio įtraukimo vertėtų daugiau dėmesio skirti visuomenės švietimui, kad gyventojai patys sąmoningai pasirinktų tinkamą sprendimą.

Didelė sumaištis pensijų dalyvių lauks jiems renkantis pensijų anuiteto tipą. Vienu atveju jis bus paveldimas, kitu – ne. Žmonėms bus sunku suprasti, kodėl jie negali pilna apimtimi disponuoti savo lėšomis. Apie tai reikia kalbėti viešai, aiškinti ir diskutuoti, nes vykdant tokias socialiniu požiūriu jautrias pertvarkas negalima numoti ranka į žmonių jausmus.

Tačiau svarbiausias dalykas, manau, yra tas, kad reforma, pagal kurią nutraukiamas pinigų iš „Sodros“ pervedimas į privačius fondus, naikina II pensijų pakopą, kuri iš esmės tik tampa III pakopos priedėliu. Kaupiantys pensijų fonduose nuo kitų metų pradžios atsiduria situacijoje, kai, tikėtina, bus galima kalbėti apie teisėtų lūkesčių pažeidimą.

Kalba eina apie kaupiančiuosius, kurie kaupia pagal formulę „2+2+2“. Pagal šią formulę kaupiantiems asmenims nuo 2020 metų valstybės finansiniai įsipareigojimai turėjo padidėti ir vietoje dabar pervedamų 2 procentų iš „Sodros“ fondo pervedimai turėjo išaugti iki 3,5 procentų. Jei pensijų dalyviai savo teises ir teisėtus lūkesčius pradės ginti teismuose, viskas nukeliaus iki Konstitucinio Teismo, kurio verdiktas gali perbraukti priimtą pensijų kaupimo reformą ir dar labiau sumenkinti žmonių pasitikėjimą pensijų kaupimo sistema.

Taip, pensijų sistema susiduria su iššūkiais, pirmiausia, demografiniais, tačiau ji veikė. Norint patobulinti veikiančią sistemą nėra būtina viską sugriauti. Pagrindinis pertvarkos trūkumas – jos skubotumas, neišdiskutavimas, ir nesivarginta ją ar jos privalumus pristatyti bei išaiškinti jos dalyviams. Juk tai ne vien dokumentai, įstatymai, norminiai aktai. Tai pirmiausia – žmonės, jų pinigai, uždirbti per visą gyvenimą. Jų pasitikėjimas – ir pensijų kaupimo sistema, ir „Sodra“, ir pačia valstybe, ir savo ateitimi. Neatsakingais veiksmais sugriauti pasitikėjimą lengva, o atkurti jį – be galo sunku. Su žmonėmis nevalia neatsakingai eksperimentuoti, nes tai visuomet prastai baigiasi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (307)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (93)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (21)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (18)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (6)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakarą namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Mokytoja Rusijoje įsiuto dėl užrašo ant lentos (86)

Krasnodaro krašto Bogučiansko rajono Tajožnyj gyvenvietėje 20-osios mokyklos istorijos ir...

4 rūšių toksiški indai, kurių reikia kuo greičiau atsisakyti (39)

Šiais laikais daug kas stengiasi laikytis sveikos mitybos taisyklių. Bet ne visi žino, kad indai,...

NBA naktis: rezultatyviausias LeBrono mačas, prisvilęs Butlerio debiutas ir „Jazz“ košmaras

LeBronas Jamesas sužaidė rezultatyviausią šio sezono mačą, pelnė 44 taškus, atkovojo 10...

Ineta Stasiulytė - apie prieš mėnesį gimusios dukros vardą ir parą trukusį gimdymą: didžiuojuosi savimi! (6)

Prieš mėnesį dukrytės susilaukę Ineta Stasiulytė ir Deividas Meškauskas švyti iš laimės,...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (83)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...