aA
Po Konstitucinio Teismo sprendimo, jog Miškų įstatymas, dėl priėmimo ypatingos skubos tvarka, prieštarauja Konstitucijai, urėdijų reforma vėl grįžo į Seimą.
Aistė Gedvilienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Prieš porą metų TS-LKD palaikė miškų sektoriaus reformą, tikėdamiesi didesnio skaidrumo miškų sistemoje, o prieš tai su valdančiaisiais sutarė ir dėl paramos PVM lengvatos šilumai išlaikymui.

Tačiau šiandien kyla labai daug abejonių, ar mūsų lūkestis siekti skaidrumo yra išpildytas, o pats reformos tęstinumo procesas atrodo nebesuprantamas ir neįgyvendinamas net ir patiems reformos kūrėjams.

Kur žadėtas skaidrumas?

Valstybinė miškų urėdija valdo daugiau nei 1 mln. hektarų miškų, įmonėje dirba daugiau nei 3000 darbuotojų, metinės veiklos pajamos yra daugiau kaip 180 mln. eurų. Dėl palaikymo stokos iš pareigų atsistatydinus buvusiam vadovui, buvo paskelbtas naujas konkurasas, kurio sąlygos susiaurintos taip, kad jame iš principo galėtų dalyvauti vos keli asmenys. Taip jau sutapo, kad iš dviejų dalyvavusių, konkursą laimėjo Aplinkos apsaugos ministro ir Vyriausybės kanclerio medžioklės bičiulis Valdas Kaubrė.

Natūraliai kyla klausimas, ar valstybė valdoma medžioklėse? Ir ar tai pažadėtas skaidrumas? Kreipėmės į Aplinkos ministrą prašydami pateikti medžioklės lapus, tų medžioklių, kuriose medžiojo politikai ir valstybės tarnautojai. Ministras, teigdamas, kad nėra ko slėpti, įsipareigojo tuos lapus pateikti. Kad medžioklės lapai viešai prieinami viešai pasakė bei garantavo ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Praėjo mėnesis, tačiau lapų dar negavome, o apie jų prieinamumą visuomenei nėra nei kalbos.

Maža to, dar metų pradžioje Ministras Kęstutis Mažeika panaikino medžioklės lapų registrą, motyvuodamas, kad netrukus bus sukurta elektroninė sistema. Deja, tai tik imitacija, nes apie naują sistemą nieko negirdėti.

Ir prie šių neatsakytų klausimų galima pridėti dar keletą. Pavyzdžiui, taip ir lieka neaišku, kodėl medienos kainai mažėjant, miškai ir toliau kertami? O elektroninių važtaraščių, kur būtų realiu laiku fiksuojama medienos kelionė iš miško į sandėliavimo aikšteles, taip ir neatsirado. O kaip dėl jau kurį laiką viešinamų verslininkų tvorų miškuose? STT jau pateikė išvadą dėl Miškų įstatymo spragų ir galimų neskaidrumo atvejų – kuomet asmens privatus interesas gali būti aukščiau už visuomenės interesą laisvai lankytis miške. Taigi, visi šie neatsakyti klausimai tik sustiprina nuojautą, kad politinės lyderystės Aplinkos ministerijoje ir miškų sektoriuje nebėra.

Ministras neįtikina net savo frakcijos narių

Tai vaizdžiai, o gal net graudžiai, galima matyti stebint ir Seimo aplinkos apsaugos komiteto darbą. Komitetas urėdijų reformą jau svarstė keturiuose posėdžiuose. Laukia dar bent vienas, o gal dar keli, nes prieš kiekvieną posėdį atrodo, kad jau „tikrai tikrai bus priimta“. Vėl svarstoma apie urėdijos padalinimą į keliolika atskirų juridinių vienetų ir naują teisinę formą.

Ministras, vienareikšmiškai pasisakydamas už tęstinumą, nesugeba komitete įtikinti nei savo frakcijos narių, nei koalicijos partnerių. Prieš du metus buvo svarbu įvykdyti šią reformą Lietuvai stojant į Europos Bendradarbiavimo ir Plėtros Organizaciją. Vyriausybė ir tuometinis Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Navickas siekė išskaidrinti šį sektorių, todėl negailint laiko, buvo ieškotas ir galiausiai rastas sutarimas ir su opozicija. Vis dėlto, dabar, nebelikus nei ministro, nei vyriausybės valios skaidrinti šį sektorių, kyla klausimų, ar minėto įstatymo taikymas praktikoje buvo tinkamas?

Deja, pirminis siekis skaidrinti miškų sistemą šiuo metu atrodo paskendęs neskaidriai skiriamo VMU vadovo kišenėje. Atsakomybė dėl to, kad miškų sektorius nenugrimztų į chaosą, o reforma nebūtų diskredituota, tenka Sauliaus Skvernelio vyriausybei bei valdančiajai daugumai.

Mūsų frakcija apsisprendė toliau šio klausimo svarstyme nebedalyvauti, nes tai, kas dabar vyksta, yra urėdijų reinkarnacija, reformos diskreditacija ir ministro kapituliacija.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Ekonomistas sureagavo į valdžios veiksmus: neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose (14)

„Aš neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose, kokiame yra dabar, prie šio biudžeto...

Kručinkienė naujam bute ilgam likti neplanuoja: noriu į kaimą, bet ten dirbti – baisus išnaudojimas (9)

Kandidatuoti į Seimą besirengianti, dėl tariamo smurto prieš vaiką teista ir dukart išteisinta...

Taisyklės dėl posūkių į dešinę suglumino net naują policijos vadovą: žada vairuotojams nuolaidų (89)

Naujasis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad jį patį glumina Kelių eismo...

Raseiniuose įžiebta eglė kyla į kovą su didžiaisiais miestais: elegancija ir subtilumas tiesiog užburia

Daugelis Lietuvos miestų jau papuošė savo pagrindines miestų aikštes kalėdinėmis dekoracijomis...

Į Vitalijaus Cololo laidotuves susirinkę gedintys draugai: matyt ten, danguje, kažkam prireikė geros kompanijos

Pirmadienio popietę Druskininkuose į paskutinę kelionę išlydimas humoristas Vitalijus Cololo ....

Migrantus įdarbinanti lietuviška įmonė musulmonams sudaro sąlygas melstis: jie – puikūs darbuotojai

Parduotuvėje priėjus prie duonos lentynos, daugelis imame čiupinėti duonos kepalą, tikrinti...

Griežčiausia bausmė: WADA dėl dopingo skyrė Rusijai ketverių metų diskvalifikaciją (326)

Juodžiausias scenarijus Rusijai išsipildė. Šveicarijoje posėdžiaujanti Pasaulinė antidopingo...

Vaikus po krizės šeimoje priglaudžianti moteris: kas nedirbo šio darbo, niekuomet manęs nesupras

Nuo praėjusių metų vasaros šeimoje ištikus krizei mažieji patenka į budinčiųjų...

Baltarusija: deramės dėl bendrų pratybų su NATO (70)

Baltarusija pasirengusi organizuoti bendras pratybas su NATO ir derasi dėl galimų formatų,...

Klaipėdos policija – apie kraupų moters poelgį: esą mažylę paliko, kai pamaitinta nebeatsigavo atnaujinta  (112)

Sekmadienį pasklidusi šiurpi žinia, kad Klaipėdoje, namuose, rastas negyvas kūdikis, o jo tėvai...