aA
Užsipulta kaimyninė Latvija, sužlugdyta diplomatinė misija Sakartvele, Rusijos troliams iškoneveiktas Lietuvos Prezidentas ir keletas ypač aukštų bei garbių teismų, pripažinusių, kad žinomiausio Lietuvos Žygio žygiai grįsti melu. Toks Žygimanto Pavilionio vienerių metų darbo rezultatas.
Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Lygiai prieš metus, kalbėdamas su Latvijos televizija, jis visiems netikėtai pareiškė, kad „Putinas dirba Rygai“, Latvijos sprendimai – „Rusijos interesai“, o Vilnius – „pusė Lietuvos“. Tokiais teiginiais tuomet opozicijai priklausantis parlamentaras vertino Latvijos veiksmus Baltijos šalims derantis dėl Astravo elektros boikoto.

Politikos ekspertai Ž. Pavilionio teiginius vertino kaip pernelyg radikalius. Kadangi opozicijai atstovaujantis parlamentaras jokių reikšmingesnių postų neužėmė ir daugiau žalos nei siekia jo liežuvis padaryti negalėjo, visi pasistengė tą apmaudžią situaciją kiek įmanoma greičiau pamiršti, o valdantiesiems už opozicionierių teko atsiprašyti kaimyninės valstybės. Pats nesusiprato. Tuo Latvijos istorija ir baigėsi.

Paskui buvo Ž. Pavilionio demaršas Sakartvele. Maksimalią įtampą pasiekusių Sakartvelo opozicijos ir pozicijos taikinimo misija sužlugo, kai Lietuvos Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas įsijautęs ėmėsi Sakartvelo opozicijos advokato, o ne taikintojo, kam ir buvo siųstas, vaidmens.

Kovojančias šalis dar labiau sukiršinusio „taikintojo“ Lietuvoje laikė šaltas dušas. Prezidentūra konstatavo, kad su parlamento patikėta diplomatine misija užsienio reikalų komiteto pirmininkas nesusitvarkė. „Taikintojas“ iš karto buvo pakviestas į Seimo valdybą pasiaiškinti. Seimo Pirmininkė kartojo, kad Ž. Pavilioniui vizito į Sakartvelą metu reikėjo būti ypač diplomatiškam, nes bet kuris neatsargus pareiškimas „nedraugiškų jėgų“ bus panaudotas siekiant pakenkti Lietuvos ir Sakartvelo santykiams. Pranašiška, ypač žinant, kas nutiko vėliau.

Neatpažindamas, su kuo kalbasi, užsienio reikalų komiteto pirmininkas netruko apdalinti patarimais du Rusijos trolius ir... iškoneveikė valstybės vadovą. Lyg to būtų negana, netrukus sekė Ž. Pavilionio komandiruotė į Vokietiją, kuria pasinaudota asmeniniams tikslams: komiteto pirmininkas ir susituokti nuvyko ne už savus, o už valstybės pinigus.

Bet kartą įpratus meluoti, šiandien tiesai į akis pažiūrėti ir priimti garbingą sprendimą pačiam atsistatydinti po šitiek žygių yra sudėtinga. Atsiprašyti taip pat. Kad ir „Romuvos“ bendruomenės, kuri, Žygiui išėjus į kryžiaus žygį, buvo jo visaip išvadinta ir apkaltinta sąsajomis net su KGB.

Tiesa, paskui keli aukščiausi teismai, pradedant Lietuvos Vyriausiuoju administraciniu teismu ir baigiant Europos Žmogaus Teisių Teismu, konstatavo, kad „Teismo vertinimu, tokiems [Žygimanto Pavilionio] pareiškimams akivaizdžiai trūksta faktinio pagrindo, jie išsakyti peržengiant žodžio laisvės ribas.“

Europos Žmogaus Teisių Teismas dar pridūrė, kad užsipuolant romuvių bendruomenę atskirų parlamentarų veiksmus sąlygojo politinis kerštas vienam iš tuometinės valdančiosios koalicijos lyderių. Kam – atspėti nėra sunku. Tik gaila, kad per norą sumenkinti, pažeminti ir suvesti sąskaitas kenčia niekuo dėti žmonės, kurie, Europos Žmogaus Teisių Teismo vertinimu, buvo tokių keršytojų diskriminuojami dėl savo religijos.

Nekalbu jau apie tai, kaip Ž. Pavilionio pasisakymų dėka Lietuvos politikai įsiamžino Europos Žmogaus Teisių Teismo jursprudencijoje. Politinis kerštas, lėmęs žmogaus teisių pažeidimą, paminėtas pirmą kartą teismo istorijoje.

Tad stebint metų trukmės Ž. Pavilionio odisėją, norisi paklausti, o gal jau gana Žygio žygių prieš visus?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(114 žmonių įvertino)
4.5614

Top naujienos

Po 12 metų tylos Vilniuje – naujo prekybos centro atidarymas: žada 30-70 proc. žemesnes kainas (352)

Jau šį penktadienį Vilniuje, adresu Vytauto Pociūno g. 8, duris atvers didžiausias...

Galingas ciklonas užgrius visą Lietuvą: siautės ypač stiprus vėjas, nustebins šiluma (4)

Trečiadienio dieną per šalį praslinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus apniukusi, tik po...

Parodė, kaip atrodo lietuvių mėgstamiausias viešbutis Turkijoje: ekonominės atostogos atima žadą (78)

Kemeras – vienas populiariausių ir mylimiausių Turkijos kurortų. Vasaros sezono metu čia būna...

Trenerių mintys apie „autodafė“ Vilniuje išsiskyrė: mums patiems buvo netikėta, varžovams – tuo labiau (9)

Vilniaus „Rytas“ (1/1) pirmoje istorijoje komandų tarpusavio akistatoje 87:69 numušė FIBA...

Čempionų lyga: PSG kailį gelbėjo Messi dublis, Madride – „Liverpool“ triumfas (5)

Antradienį vakare sužaisti UEFA Čempionų lygos trečio turo 8-i susitikimai, kuriuose pelnyti net...

Latvių epidemiologas: padėtis Latvijoje – katastrofiška, greitosios nebeturi, kur pristatyti ligonių

Eksponentiškai augantis sergamumas COVID-19 liga ir didėjantis mirusių nuo jos skaičius pasėjo...

Dar viena šalis atšauks likusius koronaviruso apribojimus

Jei epidemiologinė situacija išliks stabili, Islandija planuoja lapkričio viduryje atšaukti visus...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: yra trys priežastys, dėl kurių moterų yra kariuomenėje, bet ne mūšio lauke

Naujausiame Edmundo Jakilaičio pokalbyje „Apie karybą“ su Vilniaus universiteto karo istoriku...

Tarptautiniame fronte „Rytas“ nukovė FIBA Čempionų lygos laimėtoją (134)

Antradienį Vilniaus „Rytas“ (1/1) pergalingai sugrįžo į ASG areną ir FIBA Čempionų lygos...

Remigijus Misiūnas | D+

1919 m. karo nustekentame Kaune apsilankė užsieniečių delegacija: meilės ryšiai su vietinėmis geruoju nesibaigė II dalis

1919 m., anot P. Tamašausko, daug iškentę atsikūrusios valstybės gyventojai užsienio misijas...