aA
Naujoji Lietuvos darbo biržos vadovė Ligita Valalytė paskelbė apie planus reoganizuoti „Lietuvos darbo biržą“, keičiant jos pavadinimą į „Užimtumo tarnyba“ ir pertvarkant administracinę struktūrą.
A. Zuokas. Ar Darbo birža pertvarkys ir Vyriausybę?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Sveikintinas ir reikalingas žingsnis. Tačiau vargu, ar pristatyta pertvarka atneš esminius pokyčius į šią stagnuojančią valstybės instituciją.

Priminsiu, dar 2008 m. Valstybės kontrolė Darbo biržos veiklos tyrimo išvadose teigė, kad kai kurie bedarbiai valstybės lėšų sąskaita mokosi po kelis kartus, baigę vienus kursus ne įsidarbina, o vėl siunčiami į kitus. Darbo birža daugiau skirsto ir dalina pašalpas nei rūpinasi realiu įdarbinimu bei perkvalifikavimu.

Lietuvoje didžioji bėda valstybės valdymo srityje yra žinybiškumas, t.y., kai kiekviena institucija atlieka veiksmus apsiribojusi savo kompetencijos rėmuose. Darbo birža priklauso Socialinių reikalų ir darbo ministerijai, tai ir pertvarka vyksta minėtos ministerijos kuravimo rėmuose. Tačiau sutikime, kad darbo rinka ir jos poreikiai seniai nebėra vien tik Socialinių reikalų ir darbo ministerijos reikalas. Pirmiausia tai Ūkio ir Švietimo ministerijų atsakomybė. Tik nedarbo bei kitų socialinių išmokų mokėjimas susijęs su SADM. Todėl mes, Lietuvos laisvės sąjunga, jau seniai siūlome ne dalinę, o esminę Darbo biržos reformą, kuriai vadovautų Ministras pirmininkas ir jo komanda.

„Darbo biržą“ siūlome reorganizuoti į „Karjeros agentūrą“. Šiuo metu siūloma kurti ,,Užimtumo tarnyba’’ vėl bus orientuota į socialines paslaugas, nes jos jau net pavadinime užkoduotas pasyvas, kai tuo tarpu darbo rinkai reikia aktyvumo ir pasitikėjimo. Visi žinome, kad apsilankymas ,,Darbo biržoje’’ visuomenėje jau turi neigiamą ir demotyvuojantį atspalvį, todėl pavadinimo keitimas ir naujos funkcijos turėtų iš esmės pakeisti šios institucijos statusą.

Dalį Darbo biržos funkcijų - socialinę paramą bei nedarbo išmokas reikėtų perduoti administruoti savivaldybių socialinės rūpybos tarnyboms. Taip būtų gerokai sumažintas darbuotojų skaičius bei patalpų poreikis. Savivaldybės turi gerai organizuotas socialines tarnybas, todėl pridėti papildomą paslaugą nebūtų sudėtinga.

„Karjeros agentūros’’ kuravimas turėtų būti perduotas Ūkio ir Švietimo ministerijoms, kurios taptų atsakingos už darbo rinkos prognozę, analizę ir poreikių formavimą. Taip pagaliau kvalifikacijos kėlimo bei perkvalifikavimo programos atitiktų rinkos realijas.

Taip pat būtų laikas įdarbinimo paslaugas viešo konkurso būdu pirkti iš rinkoje veikiančių privačių įdarbinimo agentūrų, kurios sėkmingai veikia ir turi realius užsakovus-darbdavius. Kodėl nepasinaudojus jų patirtimi ir resursais?

Atlikus tokią „Darbo biržos’’ reoganizaciją ir jos kuravimą perdavus Ūkio ir Švietimo ministerijoms, būtų galima atlikti ir dar vieną svarbią ministerijų pertvarką- apjungti Sveikatos ir Socialinių reikalų ministerijas. Taip nuosekliai prieitume prie SODROS bei Sveikatos draudimo fondo pertvarkos.

Taigi, Darbo biržos reorganizavimas galėtų būti teigiamų pokyčių valstybės valdyme pradžia ir kviesčiau Premjerą imtis lyderystės.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dulkys paaiškino, kodėl atlaisvinimų kol kas tikėtis neverta ir kas atsitiko su testavimu (149)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys paaiškino, kodėl sumažėjo testavimo dėl...

Pinigų negaunančios lietuviškos įmonės jaučia neteisybę: tokios pačios, bet iš užsienio, čia paramą gauna (28)

Didesnės Lietuvos verslo grupės jaučia neteisybę – prie subsidijų puodo jų įmonėms vietos...

Ekspertai kol kas nesiūlo keisti karantino režimo (77)

Prie Vyriausybės suburta Ekspertų taryba kol kas nesiūlo atlaisvinti karantino suvaržymų...

Prokuratūra: Utenos politiko mirtis - ne žmogžudystė (78)

Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl praėjusią savaitę Utenoje dingusio, o vėliau rasto negyvo...

Ekspertai smogiamajame Lietuvos rinktinės dvyliktuke olimpinėje atrankoje neranda vietos Motiejūnui (22)

Krepšinio specialistai prognozuoja, kad Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio komanda, nors ir...

Ateities miestų laukia didžiuliai pokyčiai, kurie prasidės jau visai netrukus

Kodėl žmonijai iki šiol nepavyko pastatyti švarių ir tvarių miestų? Ar pasitelkę naujausias...

Naujausia koronaviruso statistika: masiškai atsinaujina protrūkiai rajonų įmonėse (217)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Gorbačiovui – Putino pagyros 90-ąjį gimtadienį mini karantine (33)

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas , ėmęsis ekonominių ir politinių...

Gigantas iš Nigerijos kamuolį į krepšį iš viršaus deda net nepašokęs (31)

Abiodunas Adegoke yra 236 cm ūgio. Ir naujame vaizdo įraše užfiksuota, kaip vidurio puolėjas iš...

Jautri Dominyko Vaitiekūno patirtis: liūdna ir skaudu, kad mes laikomi grėsme tradicinei šeimai

Aktorius Dominykas Vaitiekūnas žengė drąsų žingsnį ir pasidalijo jautriu laišku, kuriame...