aA
Tuščių vietų, ypač politikoje, nebūna. Juolab, kai kalbama apie lietuviškąjį patriotizmą, kuris, dešiniųjų supratimu, niekaip nesitapatina su kairiuoju patriotizmu.
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras
© Asmeninis archyvas

Toks kairysis naratyvas būtų kažkoks įtartinas anachronizmas. Tačiau sąmoningai, o gal iš istorinio neišprusimo, pamirštama, kad ir kairiųjų dėka 1918 metais atkurta Lietuvos valstybė tapo demokratija, kurioje socialinis teisingumas visiems pradėtas įgyvendinti. Pamirštama, kad 1926 metais karininkija įvykdė perversmą. Tokiu būdu valdžią perėmė A. Smetona ir nereikšminga nacionalistinė tautininkų partija. Dėl jo vyriausybės galutinės išdavystės Lietuva virto žlugusia valstybe. Paradoksalu, bet šiandienos dešinieji savo patriotizmą tapatina kaip tik su smetoninės Lietuvos karingu nacionalistiniu – autoritariniu patriotizmu, kuriame socialdemokratinio patriotizmo naratyvui vietos neatsiranda.

Skaitant Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės ad hominem komentarą „Kuo panašūs Vanagaitė ir Paluckas“, kaip tik ir matai faktais neparemtų teiginių siekį sumenkinti ne tiek LSDP pirmininką G. Palucką, kiek pačią atsinaujinti trokštančią socialdemokratų partiją. Kertama tiesiai per neva nepatriotišką socialdemokratų kažkokią naują užsienio ir gynybos politiką. Ekspertu pasikviečiamas net G. Kirkilas, piktdžiugiškai bei savanaudiškai paskelbęs naują mitą „Palucko partija ir A. Paleckis – vienas ir tas pat“: „Algirdui Paleckiui labiau patiks Gintauto Palucko partija nei prieš tai buvusi, čia kairumo tikrai nėra. Kairieji būkime socialinėje, ekonominėje politikoje – pakeisti Lietuvos užsienio politiką, tikroji priežastis čia“. (delfi.lt) Ir tą mitą kuria žmogus, tiesiogiai atsakingas už 600 000 Lietuvos žmonių vegetavimą ties skurdo riba, už tragišką pajamų nelygybę bei už 800 000 lietuvių emigraciją.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė pasitelkia ir dešiniųjų klerikalų sunkiąją artileriją filosofą Vytautą Ališauską, kuriam akademiniai diskusijos standartai, regis, negalioja. Jis kerta iš peties, nors jo pozicija nieko bendro su faktais neturi: „Paluckiniai socdemai, gal vieninteliai, ėmė ginti apsidergusią autorę. Visokiais argumentais. Iš to sužinome, kad turime tikrą naują Kairę. Vakarietišką, kuri gins sovietus, komunizmą, Leniną, Trockį, Dušanskį, ne todėl, kad reikia Maskvos dujų, o iš širdies. Nes tai jų pažiūros.“ (delfi.lt) Už tokią šizofrenišką tiradą V. Putinas, jeigu galėtų, su džiaugsmu medaliais apdovanotų „filosofą“. Beje, kuris socdemas gynė ar gina apsidergusią Rūtą Vanagaitę? Galima konkrečiais vardais ir faktais pagrįsti šį piktybinį teiginį? Paties gi V. Ališausko laužta iš piršto „kritika“ rodo jo požiūrį į etiką. Manau, kad jis nesiskiria nuo jo sovietinės „etikos“ supratimo. Juk ne paslaptis, kad V. Ališauskas 1982–1985 metais dėstė sovietinę etiką „LTSR“ Kauno politechnikos institute. Ar turėjo sovietinę – komunistinę etiką dėstęs žmogus būti komunistų partijos nariu? Negaliu teigti, nei neigti.

Grįžtant prie G. Kirkilo mito apie naują, potekstėje – prorusišką, – užsienio politiką. Nėra jokios naujos LSDP užsienio politikos. Bet štai kalbėjimas apie LSDP požiūrį į Lietuvos gynybos finansavimo politiką reikalauja rimtos diskusijos, o ne jaunatviškos dešiniosios propagandos. LSDP lieka prie 2 procentų nuo BVP skyrimo Lietuvos gynybai pozicijos. Nedera pamiršti, kad ši partija padarė tai, ką sunaikino dešinieji: atgaivino Lietuvos karines pajėgas, šauktinius ir drastiškai pakėlė jos finansavimą nuo 0,8 iki 1,8 proc. Nė vienas kritikuojantis G. Palucko pareiškimą nesako, kiek gi tiksliai reikia skirti gynybai. KA ministras Raimondas Karoblis kalba apie 2,3 proc. BVP metams. Jeigu taip, tai kalbame apie 150 milijonų ekstra. Matyt, tiek ir reikia. Estai, pavyzdžiui, paskelbė, kad lieka ir liks prie dviejų procentų ribos. Kalbos, neva šiandieninė atsinaujinanti LSDP spekuliuoja gynyba priešindama ją su socialine politika, kad nesuvokia rytų kaimynės grėsmės ar ją kažkaip menkina, neturi jokio faktinio pagrindo. Netikite? Dar kartą paskaitykite šią pastraipą.

Tas pats ir su pasipiktinimu dėl G. Palucko visiškai teisingo pastebėjimo dėl Astravo atominės elektrinės. Visų pirma „dėkokite“ A. Kubiliaus vyriausybei už tos elektrinės atsiradimą. Antra, norime ar ne, Astravos elektrinė yra faktas. Tai ir sako G. Paluckas. Lietuvai ir ES belieka rimtai, visu savo svoriu reikalauti iš Baltarusijos kuo didesnių saugumo garantijų ir teisėtos priežiūros iš šalies. O kokia bus LSDP politika dėl Astravo elektros pirkimo arba nepirkimo, tokios pozicijos LSDP kol kas neturi.

Dėl Eglės Samoškaitės ir Artūro Rudamanskio minčių ir idėjų reiškimo Lietuvos gynybos politikos tema: tai jų saviveikla, bet ne partijos pozicija. Tas pat su ES komisaro Vytenio Andriukaičio asmeniniais pareiškimais. Su kai kuriais iš esmės nesutinku. Beje, tarp dešiniųjų nusikalbančių taip pat kiek nori. Nusikalbėjimai neturi daryti įtakos partijų politikai.

Taip pat sutinku su M. Garbačiauskaitės-Budrienės kritišku požiūriu į LSDP paskelbtą Manifestą. Mano supratimu, tai ne laiku paviešintas juodraštis, kuris turėjo būti skirtas vidiniam aptarimui. Jame nėra ne tik imperatyvo dėl Lietuvos gynybos, jame nėra ir nei žodžio apie kovą su korupcija bei švogerizmo apraiškomis partijos viduje ir jos valdomose savivaldybėse. Būsima ir nekantriai laukiama partijos programa turėtų viską sustatyti į savo vietas.

Pabaigai. Būtina pradėti rimtą diskusiją apie socialdemokratinio patriotizmo naratyvo sugrąžinimą į viešąją erdvę. To reikia pačiai socialdemokratų partijai, šito reikia visuomenei, vis dar įstrigusiai iki kaklo ydingame dešiniajame karingo patrioto naratyve. Be abejo, priežastys tokiam naratyvui istoriškai bei emociškai pateisinamos, bet – ydingos. Juk gyvename naujame, demokratiškame Lietuvos raidos laikotarpyje. Pavyzdžiui, be nusipelniusių partizanų garbinimo turi atsirasti vietos ir Lietuvos sąžinei – žydų gelbėtojų aukščiausiam pripažinimui monumentais taip pat.

Konstruktyvi kritika ir objektyvi diskusija apie Lietuvos socialdemokratijos esamą padėtį ir jos ateitį yra būtina ir laukiama. Tuo pačiu socialdemokratijos demonizavimas suprantamas, nes atsinaujinanti LSDP pradėjo kėsintis į „vienintelį teisingą“ dešiniųjų patriotizmo naratyvą. Socialdemokratams atėjo laikas nustoti bijoti būti nepagrįstai tapatinamiems su komunizmu, su komunistais, su sovietine okupacija. Sovietai taip pat naikino socialdemokratus, nereikia šito pamiršti.

Tad koks gi tas socialdemokratinis patriotizmo naratyvas? Mano asmenine nuomone, tai patriotizmas, besiremiantis solidarumu ir teisingumu visiems, o ne visuomenės skaldymu pajamų nelygybe ir švogerizmu. Kiek vertas piktas, karingas patriotizmas, įstatymu įrodinėjantis, kad vieniša motina su vaiku, ar našlys su vaiku yra tik pusė šeimos? Jeigu tai ne rasistinis įstatymas, tada nebežinau, kas yra rasizmas. Taip išbrokuojama veik pusė Lietuvos. Kiek vertas patriotizmas, varantis žmones, mylinčius savo šalį, savo istoriją, savo kalbą, savo gamtą, lauk iš valstybės, nesugebančios garantuoti jiems elementaraus socialinio teisingumo? Kiek vertas patriotizmas, kuris kovoja vien tik prieš ir niekada už?

Tai tiek apie dešiniųjų (ne)teisę į patriotizmo sampratą. Laikai keičiasi, su jais, tikėtina, ir socialdemokratai. Deja, šito negalima pasakyti apie dešiniuosius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nerimo apimtame Italijos regione dirbanti lietuvė – apie tikrąją padėtį: iš namų stengiamės neišeiti

Kone kiekvieną dieną daugėja naujų koronaviruso užsikrėtimo atvejų – pasaulio žiniasklaida...

Kubilius: Šimonytė būtų geriausia premjerė – klausimas, ar Lietuva turės tokią galimybę (278)

„Politikai labai dažnai galvoja, kad jie jau žino atsakymus. Bet esame atėję į tokią stadiją,...

Austrijoje viešbutyje – baimė ir nerimas: dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas karantinas (87)

Austrijoje, Alpių mieste Insbruke, uždarytas vienas viešbutis, paaiškėjus, kad koronavirusu...

Istorinėje Vilniaus vietoje – patirtis gomuriui už 5000 eurų: tai, kas įvyksta tarp šių sienų, liks mūruose (101)

Viešbutyje „ Pacai “ naujai atidarytas restoranas „Muros“, kuris pakeitė prieš tai...

Libaną purtančių neramumų centre atsidūręs lietuvis: niekada nemačiau tokių protesto akcijų (5)

Kai kalbama apie Artimuosius rytus, neišvengiama kalbos apie karą, konfliktus, tačiau prie...

Už auklių ir remonto paslaugas gyventojams bus grąžinta apie 1 mln. eurų

Prašymus atgauti dalį gyventojų pajamų mokesčio ( GPM ) už auklių, būsto ir automobilių...

ES ir britų derybos: laukia paskutinės nakties sindromas ar visiškas fiasko? (30)

Kaip toli Britų salos nudreifuos nuo ES ? Kaip Norvegija, Kanada, o gal net taip toli, kaip...

Silvestras Dikčius

Australijos gaisrai pasauliui nusiuntė aiškesnę žinutę, nei visi klimato kaitos ekspertai kartu sudėjus

Reportažų srautas gaisrų tema iš Australijos nutrūko prieš gerą mėnesį, bet liepsnų ir...

Italijos krepšinio federacija dėl koronaviruso laikinai stabdo visus čempionatus (113)

Italijos krepšinio federacija informavo neribotam laikui stabdanti visus šalyje vykstančius...

Šiaurės Italijos gyventojai: tai tikrų tikriausia panika (236)

Nedideliame Cassago Brianza kaimelyje, esančiame Milano ir Komo ežero pusiaukelėje, gyvenantis...