Švietimo ir mokslo ministerija, bendradarbiaudama su švietimo profesinėmis sąjungomis, parengė ir Vyriausybei pateikė Pedagogų darbo užmokesčio didinimo programą 2016–2020 m. Pagrindinis jos tikslas yra gerinti pedagogų socialinę padėtį, didinti mokytojo specialybės patrauklumą.

Turime pripažinti, kad mokytojų atlyginimai Lietuvoje nėra dideli. Viena vertus, tai lemia mažėjantys darbo krūviai. Kita vertus, net ir daug pamokų turinčio pedagogo alga neperkopia 800 eurų ribos, ypač jei jis mokykloje tik pradėjo dirbti.

Būtent maži atlyginimai yra viena iš priežasčių, kodėl į mokyklas neateina jauni specialistai. Ir nors šiandien turime mokytojų perteklių, po kelerių metų jų ims stigti, nes dalis išeis į užtarnautą poilsį – trečdalis mokytojų yra vyresni nei 55 metai, iš jų 12 proc. perkopę 60 metų. Taigi turime ruošti pamainą – motyvuotą, išsilavinusią, norinčią dirbti mokykloje ir besidžiaugiančią tokiu pasirinkimu.

Kokybines permainas numato naujai parengtos Pedagogų rengimo, atestacijos ir kvalifikacijos tobulinimo kryptys, jas plačiau pristatysiu kituose tekstuose. Šįkart – trumpai apie planus dėl mokytojų algų didinimo. Jie aktualūs ir dabar mokyklose dirbantiems mokytojams, nes pokyčiai numatyti jau nuo šio rugsėjo.

Pradedant nuo 2016 m. rugsėjo 1 d., kasmet iki 2020 m. pedagogų tarnybinių atlyginimų koeficientai didėtų po 5 proc. Numatomi keli etapai:

1. Nuo šio rugsėjo nebeliks minimalių koeficientų, jie bus pakelti iki vidurkio. Algos iki 5 proc. didės tiems, kuriems jos iki šiol buvo skaičiuojamos pagal mažesnį nei vidutinį koeficientą. Tai sudaro 41 proc. mokytojų, 22 proc. darželio auklėtojų, 35 proc. pagalbos mokiniui specialistų.

2. Nuo 2017 m. sausio 1 d. visų pedagogų algos pradedamos skaičiuoti tik pagal maksimalius koeficientus: visiškai naikinamos 2009 m. įvestos atlyginimų „žirklės“. Atlyginimai iki 5 proc. kils tiems, kurie neturėjo maksimalių koeficientų, o tai sudaro 97 proc. visų mokytojų, 93 proc. darželio auklėtojų, 95 proc. pagalbos mokiniui specialistų.

3. Nuo 2018 m. sausio 1 d. pagaliau 5 proc. didės algos visiems be išimties pedagogams. Tiek pat jos keliamos ir 2019 m., ir 2020 m., o ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams – po 15 proc., kad jų darbo užmokestis priartėtų prie mokytojų algų. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams keičiasi ir darbo savaitės sandara: mažėja kontaktinių valandų (2019 m. – 1 val., 2020 m. – 2 val.) ir didėja nekontaktinių (2019 m. – 1 val., 2020 m. – 2 val.).

Štai tokie parengti planai. Kadangi jiems įgyvendinti kasmet reikės nuo kelių iki kelių dešimčių milijonų eurų – iš viso beveik 196 mln. eurų per 5 metus, – pritarti turi tiek Finansų ministerija, tiek visa Vyriausybė.

Viliuosi, kad lėšų bus rasta. Juo labiau kad mokytojų algų didinimo klausimas buvo aktualus visuomet, tik labai ilgai nebuvo sprendžiamas. Dar 2009 m. planuota 9,5 proc. padidinti tarnybinių atlyginimų koeficientus. Tačiau prasidėjus ekonominei krizei buvo atsisakyta ne tik šių planų, bet ir sumažintos jau skirtos lėšos mokytojams.

Tik nuo 2015 m. palaipsniui algos pradėjo augti, Švietimo ir mokslo ministerija surado galimybių daugiau mokėti už sąsiuvinių taisymą, mokytojams perskirstyti direktorių pamokas. Tačiau tai palyginti menki poslinkiai, kiek daugiau – daugiau kaip dešimtadaliu – augo tik darželio auklėtojų ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai.

Pedagogų darbo užmokesčio didinimo programa yra šansas atiduoti mokytojams skolą, pagaliau tesėti dar 2009 m. duotą pažadą. Ir ne tik grąžinti, kas priklauso, bet ir užtikrinti, kad ateityje mokytojams už darbą bus tinkamai atlyginama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Diplomai ir sunkus darbas nepadėjo - dabar gelbsti Lenkija, Baltarusija ir nukainoti produktai (4)

Gauna jogurtą paskutinę jo galiojimo dieną ir valgo visą savaitę, drabužių ieško tik dėvėtų...

Siūlo apmokestinti ir didesnes pensijas, o sportuojančius ar šokančius – paskatinti pinigais (209)

Sportuojantys žmonės galėtų mokėti mažiau mokesčių, bet gaunantys didesnes pensijas, prie...

Pas dūstantį vaiką greitoji vyko 40 minučių: jis būtų miręs, jei ne mamos suleistas vaistas (227)

Jei ne prevenciškai šeimos gydytojos paskirtas vaistas, dabar dviejų metų berniukas nebėgiotų...

Lenkų viltis įveikti Lietuvą kursto iškreipta jėgų pusiausvyra

Kaimynai lenkai neslepia: nenumaldomai artėjanti 2019-ųjų pasaulio čempionato atranka – puiki...

Alvydas Jokubatis. Šimtmetį švenčiame su valstybę griaunančiu įsitikinimu (96)

Lietuviai turi kalbėti apie galimą tautos ir valstybės išnykimą, nes būtent iš tokių...

Šimtai tūkstančių Stalino aukų: dienoraščiai atskleidžia šiurpius pasmerktųjų išgyvenimus (339)

Remiantis skirtingais duomenimis, 1937-1938 m. TSRS pateikus politinių kaltinimų buvo areštuota...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (669)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Laužo filmuose apie vikingus rodomus stereotipus: jie gyveno ir Lietuvoje (44)

Gyvosios istorijos entuziastų būrys į šiandienį pasaulį prikelia Baltų Vikingų gyvenimą....

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (91)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Už ką Valinską išmetė iš universiteto (41)

Arūnas Valinskas Lietuvos NT brokerių forume prisipažino, už ką buvo išmestas iš Vilniaus...